| soimos a întrebat:

Incercand sa ma documentez in privinta Bibliei, am observat ca Vechiul Testament este 99% identic cu Tanacul, scriptura religiei mozaice.
Documentandu-ma in privinta Tanachului am aflat ca ea este o cronica istorica a poporului evreu scrisa de rabinii Marii Sinagoge in multe sute de ani.
Tinand cont de aceasta realitate usor de dovedit, va pun intrebarea, de ce nu si Letopisetul Tarii Moldovei nu este scriptura sfanta a poporului roman ca si ea este scrisa tot de cronicari,
Dar as pune si intrebarea: cum de textul Tanachului scris si asumat de catre rabini, ajunge "text inspirat de Dumnezeu" la crestinii care doar au furat si copiat acel text si i-au schimbat interpretarea?
Nu se cheama acest lucru in ziua de azi ca fiind un FURT INTELECTUAL?

Si o intrebare si mai socanta, ar fi aceea ca:
-oare daca s-a comis acest furt intelectual prin copierea si asumarea unei scripturi a altei religii, oare cand s-a produs acest furt a fost furat si Dumnezeul din ceruri al acelei religii?

Si acum o ultima intrebare tinand cont de faptul ca pe Dumnezeu din ceruri nu-l poate fura nimeni, nici macar crestinii! In asemenea conditii nu este logic sa ne intrebam daca au sau nu au crestinii un Dumnezeu?
Sau totusi credeti ca odata cu furtul scripturii mozaice Dumnezeul este inclus "la pachet" cu scriptura, si astfel a trecut benevol de partea crestinilor, asta desi prin sinagogi lumea il mai slaveste si azi pe Dumnezeul lor fara FIU, in timp ce crestinii il slavesc pe Dumnezeul lor cu FIU!
Oare se poate ca Dumnezeu sa aiba fiu intr-o religie si sa nu aibe nici un fiu in alta religie?
Astept cu nerabdare raspunsurile si comentariile voastre care ma astept sa ma scoata din aceasta dilema in care ma aflu!

47 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pai nu are cum sa fie unul si acelasi cu Vechiul Testament.Pentru ca Vechiul Testament contine foarte multe profetii cu privire la nasterea Domnului Isus, Fiul lui Dumnezeu.In Vechiul Testament gasim multe profetii despre nasterea Domnului nostru Isus Hristos. Gen.49:10,, Toiagul de domnie nu se va depărta din Iuda, nici toiagul de cârmuire dintre picioarele lui, până va veni Şilo, şi de El vor asculta popoarele.'' Numeri 24:17,, Îl văd, dar nu acum, Îl privesc, dar nu de aproape. O stea răsare din Iacov, un toiag de cârmuire se ridică din Israel. El străpunge laturile Moabului şi prăpădeşte pe toţi copiii lui Set. ''Deutronom 18:15,, Domnul Dumnezeul tău îţi va ridica din mijlocul tău, dintre fraţii tăi, un proroc ca mine: să ascultaţi de el!''Isaia 7:14,, De aceea, Domnul însuşi vă va da un semn: „Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un Fiu şi-I va pune numele Emanuel.'' Ieremia 23:5,, Iată vin zile, zice Domnul, când voi ridica lui David o Odraslă neprihănită. El va împărăţi, va lucra cu înţelepciune şi va face dreptate şi judecată în ţară.'' Osea 6:3,, Să cunoaştem, să căutăm să cunoaştem pe Domnul! Căci El Se iveşte ca zorile dimineţii şi va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia de primăvară care udă pământul!" Psalmul 72:10,, Împăraţii Tarsisului şi ai ostroavelor vor plăti biruri, împăraţii Sebei şi Sabei vor aduce daruri.'' Isaia 9:6, 7, Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii.El va face ca domnia Lui să crească, şi o pace fără sfârşit va da scaunului de domnie al lui David şi împărăţiei lui, o va întări şi o va sprijini prin judecată şi neprihănire, de acum şi-n veci de veci; iată ce va face râvna Domnului oştirilor.''

| tamtamtam a răspuns (pentru EmaS):

Ba are pentru ca e

| EmaS a răspuns (pentru Alex):

Eu ti-am trimis versete care vorbesc despre venirea lui Isus pe pamant.

| mihaibrasov a răspuns (pentru Alex):

Ema iti va da la nesfarsit citate din Biblia din care crede cu tarie. La orice intrebare se poate gasi un citat 'relevator', daca vrei sa il interpretezi.
Eu din primele 3 pagini ale Bibliei pot gasi o gramada de neconcordante care arata clar ca Biblia de azi nu mai e cea originala. De pilda, in Geneza capitolul 1 Dumnezeu creeaza omul (parte barbateasca si parte femeiasca), iar in capitolul 2 e specificat clar ca pe pamant nu era niciun om (asta dupa ce i-a creat)... I-am mai zis cuiva, nu m-a crezut, a citit Biblia, a ramas cu gura cascata. Asa ca citatele din Biblie au semnificatia lor si sunt relevatoare, dar nu in toate contextele...

| EmaS a răspuns (pentru mihaibrasov):

Daca Biblia nu este adevarata, atunci cum iti explici caea cuprinde multe profetii care s-au implinit, unele care se implinesc sub ochii nostri si altele care se vor implini cu siguranta?!

| Alex a răspuns (pentru EmaS):

Aceste versete despre Iisus Hristos sunt scrise in Noul Testament, nu in Vechiul Testament.

| EmaS a răspuns (pentru Alex):

Tu stii sa cauti in Biblie? Atunci vei observa ca ele sunt scrise in Vechiul Testament cu mult inainte ca Domnul Isus sa se nasca.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Mizantropul):

Exista documente atestate istoric si consemnate de martori oculari.
1.La momentul si la locul potrivit,asa cum a prezis Vechiul Testament, Isus intra in Ierusalim si invata adevaruri profunde si in conformitate cu mai multi martori oculari independenti, face treizecisi cinci de miracole si invie morti.
2.Martori oculari care inainte au fost lasi si neincrezatori incep dintr-o data sa proclame cu indrazneala invierea lui Isus in ciuda amenintarii cu persecutia si cu moartea.
3.Chiar si in cetatea unde Isus a murit se naste o noua miscare, biserica si ea se raspandeste rapid prin mijloace pasnice pe baza credintei ca Isus a inviat din morti.Acest fapt este greu de explicat daca invierea nu era adevarata.Cum ar fi putut crestinismul sa se nasca intr-o cetate ostila ca Ierusalimul, daca trupul lui Isus ar fi fost in continuare in mormant?
4.Mii de evrei din Ierusalim, inclusiv preoti farisei, isi abandoneaza cinci din cele mai indragite credinte si practici ale lor si adopta altele noi si ciudate dupa ce se convertesc la crestinism.
5.Saul,cel mai inflacarat dusman al noii biserici,se converteste brusc si devine cel mai prolific sustinator al ei.El strabate toata lumea antica pentru a proclama invierea, indurand persecutii si martiraj. Daca invierea nu a existat, atunci ce l-a facut pe acest om dintr-un prigonitor sa ajung el insusi prigonit?
6. Iacov, fratele sceptic al lui Isus, se convinge subit ca fratele lui este Fiul lui Dumnezeu si apoi devine conducatorul bisericii din Ierusalim.
7. Dusmanii evrei ai crestinismului nu neaga dovezile, ci aduc explicatii naturaliste eronate pentru a le justifica.

| EmaS a răspuns (pentru Mizantropul):

Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2.A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5.Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6.Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8.Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului , locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10.Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11.Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu , Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică (pentru EmaS):

1) Cum sa nu se asemane cand este 99% acelasi text,?
2) Unde ai vazut tu text clar care sa spuna ca profetiile sunt facute pentru "domnul" vostru Isus Christos si nu pentru mesia iudaic caare era Simon bar Cohba?
3) Fii ai lui Dumnezeu suntem toti cei care avem in noi Duhul lui Dumnezeu numit CONSTIINTA!
4) Eu am citit versetele postate de tine si nu am gasit niciunde numele indicat de tine!
Poate aduci si alte versete in care vedem pomenit CLAR cnumele "domnului vostru" si nu la un Mesiah al lor!
Pina atunci eu la fel ca si apartinatorii religiei mozaice cred ca este vorba de un Mesia al religiei lor si nu de unul al religiei voastre.

| Alex a răspuns (pentru EmaS):

In Vechiul Testament scrie ca va naste Mesia, Fiul lui Dumnezeu, nu zice ca numele lui este Iisus Hristos. Evreii nu il considera pe Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si Mesia. Ei mai asteapta sa vina pe pamant Fiul lui Dumnezeu si Mesia. Spre deosebire de noi, crestinii, noi il consideram pe Iisus Hristos ca este Fiul lui Dumnezeu si Mesia. Pt musulmanii, Iisus este numai Mesia si nu este Fiul lui Dumnezeu. Cei care cred in religia lui Ioan Botezatorul, Ioan este Mesia. Ai inteles acum?

| EmaS a răspuns (pentru Mizantropul):

Despre ce cronicari este vorba?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Sunt tare curioasa din ce categorie faci parte.Crestin nu, ateu nu.

| EmaS a răspuns (pentru Mizantropul):

Pai pentru punctele enumerate de mine mai sus, au folosit cercetatorii peste 1400 de lucrari din care au extras concluziile pe care le-am mentionat.

| EmaS a răspuns (pentru Mizantropul):

Inseamna ca nu este adevarat ceea ce spui. Oricum, eu stiu ca nu este adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema nici un arheolog nu a descoperit nimic au facut sapaturi au descoperit ca unele povesti din biblia se seamana cu versiunea reala dar cu explicati stintifice

| mihaibrasov a răspuns (pentru EmaS):

Nu stiu din ce categorie face el parte, dar tu esti in ceata habotnicilor religiosi happy.

| mihaibrasov a răspuns (pentru EmaS):

Si te rog sa recitesti raspunsul meu si sa imi raspunzi cum Dumnezeu a creat mai intai omul pentru ca apoi sa scrie in Biblie ca pamantul era pustiu si trebuia sa creeze omul; asta daca Biblia e 100% inspiratie divina nealterata si perfecta.

| soimos explică (pentru EmaS):

Unde ai vazut tu pomenit numele lui Isus in acele versete?
Ti/am mai raspuns si cu alta ocazie, in acele versete era vorba de messiah relgiei mozaice, si anume profeteau sosirea lui Simon Bar Kochba!

| soimos explică (pentru mihaibrasov):

Daca v-ati documenta mai temeinic ati afla ca Vechiul Testament recte Tanachul cum se numeste el, pentru ca Dumnezeu nu era pe moarte ca sa-si scrie testamentul, ati sti ca Tanachul este o cronica istoria a poporului evreu compilata cu scrierile unor popoare cu care au avut contact!
In speta, textul din Geneza este preluat din filozofia populara elena prin rabinii elenistii care au imbratisat aceasta religie.
Daca v-ati documenta mult mai serios nu v-ati mira de prostiile si nonsensurile publicate in geneza, ci v-ati minuna de scoala filozofica a Greciei antice si de nivelul ei de a explica lumea si viata si probabil ati accepta ca acei filozofi au fost inspirati de Dumnezeu ...si nu iudei sau copia lor mincinoasa deci diabolica, crestinismul!

| soimos explică (pentru EmaS):

Si eu pot face profetii exact despre moartea lui ceausescu!
Biblia a fost mereu modificata in decursul vremurilor, dar ea este de fapt o cronica istorica a poprului evreu scrisa de rabinii lor din Marea Sinagoga!
Evident ca cronicile istorice contin si adevar in ele, sau la ce te asteptai?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Nu uita ca pe vremea aceea nu stia oricine sa scrie, numai cei care aveau o pozitie mai inalta.Citeste si tu scrisoarea sotiei lui Pilat care a fost martora l; a minunile facute de Domnul Isus.http://www.adanima.org/......a-romelia/

| EmaS a răspuns (pentru mihaibrasov):

In capitolul 2 este scris cum au fost facute cerurile, pamantul si omul. Scrie clar:,, Iata istoria,,. Daca citesti Biblia cu scopul de a vana greseli, nu ai sa o intelegi. Vei gasi multe lucruri care se repeta, dar asta nu inseamna ca se contrazice, ci intareste cele scrise.

| mihaibrasov a răspuns (pentru soimos):

Eu nu ma mai mir, vroiam doar sa demonstrez cateva lucruri pentru cei care o pornesc la drum cu Biblia 100% inspiratie divina si carte 100% sfanta si de incredere.
Filosofia (sau filozofia... astazi au ajuns sa fie termeni la fel, ceva mai demult aveau conotatii usor diferite... dragoste de intelepciune/frumos, dar, din lene, academicienii nostri le-au lasat asa) antica e fascinanta, da, dar eu simt ca am gasit raspunsurile la intrebarile pe care le cautam in studiile de antropologie si in studiile gnostice. Asa simt. Si ma bazez pe ceea ce simt. Simtamintul vine din suflet.

| SaveTheNature a răspuns:

1Cum si in ce conditii au furat crestinii fara ca nimeni sa vada"pe furis"?
2.Fie ca se numeste Vechiul Testamnt fie ca se numeste Tanac, sau cum mai doresti, este de 100 de ori mai important continutul, si de a fi inteles.Decat carei ideologii apartine "Cartea Sfanta
Ca sa nu te mai framante astea,Tanach=Biblie rabin=apostol,
nu va mai chinuiti sa distorsionati importanta Bibliei.
Citeste continutul,intelege-l(cel mai important),si apoi "invata sa crezi."
Vechiul Testament,prevestea venirea unui mantuitor,unui salvator.El a venit,s-a jerfit,a fost hulit, a fost batut, si s-a jertfit pe cruce.Tocmai pentru ca noi sa credem.(si nu inteleg de ce nu e de ajuns)
Daca,crestinismul e gresit,mai sunt religii,si secte(dupa orice plac), Citeste, Biblia.Citeste si Coranul, si ce carte mai doresti.Si care crezi crezi ca e intr-adevar o invatatura de bine,de iubire, de iubire, de iubire.Aceea este invatatura lui Dumnezeu.
Isus a dat niste invataturi,care au fost numite crestine,mai tarziu a aparut Mohamed,si a luat nastere islamismul.(cu alte invataturi noi)
(a reintrodus obiceiul"ochi pentru ochi,dinte pentru dinte",de asta au toti arme,sa isi faca singuri dreptate.
Isus nu vrea ca noi sa avem vreo religie, ci a dat niste invataturi, pe care tot noi oamenii le-am numit crestine.

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

1) Actul furtului s-a facut pe fata, in 3 etape principale,
- in prima etapa textul Tanachului a fost tradus in limba greaca pentru rabinii elenisti.
- apoi prin sarlatania lui Pavel care a modificat invataturile lui Isus asa cum ii dicta propriul interes de inavutire. unul din motivele pentru care a incurcat-o cu stapanirea romana.
- Parintii bisericii au fost primi hoti adevarati pentru ca au folosit Tanacul mozaic pentru a sluji minciuna si sarlatania crestina.
-Apoi Constantin cel Mare la Niceea a pus bazele noii ideologi crestine.
- Iar furtul propriu zis a fost terminat atunci cand "primilor crestini" li s-a interzis sa si practice religia si au fost amenintati cu moartea, multi chiar omorati, pentru ca "noul crestinism Constatinian" sa devina Religie de Stat in Imperiul Roman.
Apoi cu legea si puterea de partea lor a inceput adevarata urgie crestina, adica impunerea crestinismului prin cele mai bicisnice atrocitati!
Si nu cred ca asta se poate numii "asa in secret?"

In rest consider ca am raspuns deja la aceste probleme si am dovedit clar ca mozaicii nu au profetit un "mesiah" crestin ci tot unul mozaic, in speta l-au prorocit pe Simon Bar Kochba, nu pe Isus care nu a fost Mesiah (UNS) pentru ca pe Isus nu l-a uns nimeni!

| SaveTheNature a răspuns (pentru soimos):

Stau si ma gandesc.Cum de te-ai documentat, sa gasesti atatea evidente.Sa dovedesti greseli,rautai.E apreciabil ca ai ajuns pana-n-tracolo!
Intrebarea este: Avand in vedere,ca atunci,ca si acum,ca si in toate timpurile Banul troneaza!
Imi poti spune si mie,unde e logica luptei pentru adjudecarea Bibliei,si foloasele dobandite in urma castigarii luptei in acest domeniu?
Chiar conteaza aceste detalii distorsionate atat timp cat Biblia te invata la bine,(si nu la rau).-asa cum fac toti ceilalti ce vor:bani,putere,faima! Si ca cei ce lupta pentru acestea(bani putere faima,fac lucruri exact inverse decat ce spune Biblia),si de le vor castiga pe acestea pe spatele Bibliei-sa le tina! daca intelegi Biblia cei ce se folosesc de ea pentru a avea putere,faima,bani,nu sunt decat falsi crestini!
Ce e mai clar decat faptul ca Isus clar,a murit pe cruce,tocmai pentru ca reprezenta o amenintare pentru imparati?
Atunci cand esti,slujitor al lui Dumnezeu,si trebuie din principiu sa respecti Biblia,care e placerea sa nu poti avea aceste placeri pamantesti:femei,distractii,bautura etc. Unde e logica,de ce ai vrea sa fii preot?(lasand la oparte falsii preoti).Ma refer la cei umili,la calugari,si chiar la oameni simpli.
Nu vezi ca nimic din ce e pamantesc nu conteaza? si ca atunci cand alegi aceasta cale,sa urmezi Biblia,te retragi de la foloasele pamentesti, si renunti la o viata plina de placeri? renunti la pleceri pe cer le-ai fi avut mai bin in postura de ateu? Si pentru ca renunti la acestea(bani putere faima), altcineva le va lua in locul tau.De ce mi-ar parea rau? ca cineva ce ii slujeste celui rau imi va lua din maini banii puterea si faima? Si ce? si ce? Ce este viata? Intreaba un batran:Azi esti,maine nu mai esti! asta e realitatea!
Stii cand imi puneam un semn de intrebare legat de Biblie? ca atunci cand ceva scris in Biblie,ma facea pe mine ca om,si ma invata pe mine ca om,sa iubesc ceva pamantesc! sa iubesc banii,femeile,puterea! De ce? pentru ca pe astea le inveti pe pemant,in fiecare zi,ai fel si fel de mijloace cum sa inveti sa le iubesti, si cum sa le dobandesti!
Insa Biblia te invata sa nu le iubesti! stii ce e cel mai frumos? atunci cand nu le ai pe acestea, sa fii un om liber.Pentru ca nimic nu e mai rau decat sa fii inrobit de bani!
Nimic nu e mai urat decat zambetul rece si ironic al unui om plin de putere si de bani(autoindestulat,si nesatul)
Nimic nu e mai frumos decat simplitatea unui credincios sarac in care se citeste iubirea,iubirea! si ti-o spun cu mana pe inima!
Biblia te invata sa fugi de bani,faima,putere, pentru ca sunt trecatoare, si nu inseamna NIMIC.Viata e o trecere.Viata e o clipa!
Tot ce conteaza e ce vine dupa!
Nimic din ce e pe pamant nu ma bucura, si am avut tot ce mia-m doritAm 26 de ani si mi-am trait viata, si tocmai eu insumi, am realizat cat de neimportante sunt acestea.Si eu insumi am ales aceasta cale
Pentru ca Biblia sI Dumnezeu ne da libertatea de a alege! vrei cu Dumnezeu,uita-le pe cele pamantesti,inclusiv ciarta pentru adjudecarea Bibliei,si distorsionari istorice.
Ce e mai simplu decat sa iubesti? pe dumnezeu si pe aproapele?
Dar tu personal te simti rau ca cineva are multi bani,ca are putere ca are faima,si ca le puteai avea tu?
Bbilia te invata la bine,si cei ce fura cu stiinta pentru a face rau,isi vor avea locul! cei ce fura cu scopul de a avea bani faima si putere, nu sunt slujitori ai Bibliei, ci falsi credinciosi!
Dumnezeu ne iubeste! Amin!

| SaveTheNature a răspuns (pentru soimos):

In Biblie gasim toate raspunsurile la problemele cu care ne confruntam astazi,(deci toate!). Numai sa le citim si sa le credem, si astfel le vom si intelege!

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

Mda?
Unde gasim de exemplu raspunsul la problema uriasului spor demografic si cum ne invata Dumnezeu sa rezolvam problemele legate de consumul resurselor naturale?
Arata-mi te rog versetele din Biblie, sau da=ti 2 palme pentru ca ai fost dovedit ca MINCINOS!

| SaveTheNature a răspuns (pentru soimos):

Sporul demografic nu e o problema! media ti-a bagat asa ceva in cap.E ca si cum m-ai intreba,cum rezolva Dumnezeu problema ca nu toti oamenii au masina,si televizor.
Deci aici,scuza-ma dar e vina totala a omului ca vrea sa traiasca bine. E destul pentru toti,si o gramada de pamant necultivata.
O prima solutie ar fi sa renuntam la carnewinking.
Uite ca sunt o gramada de resurse alternatieve,dar smecherii p[laneteu cu greu vor renunta pana nu vor termina tot petrolul atat timp cat ies bani.
Ata nu e o problema.
Si este un verset in biblie in care Isus da exemplu oamenilor-corbul,si un crinwinking
Daca esti interesat o sa-ti dau si versetul.Dar oricum si atunci ai sa negi
Concluzionand,chiar in biblie scrie ca oamenii nu au nevoie de masini,avioane, economie, bani etc etc.Omul insusi si-a vacuto cu mana lui pentru a castiga comfort comoditate stare de bine.(si eeu si tu si toate lumea)

| SaveTheNature a răspuns (pentru soimos):

Http://www.youtube.com/watch?v=ZyrBZJPfvlo
Vizioneaza acest film, ca pe un documentar, sau ca pe un film pentru copii cu basme(ca pe ce vrei tu) si vei afla raspunsul la toate intrebarile tale. Daca esti logic si rational.

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

Ai dreptate, astea sunt povesti pentru copii, sau pentru cei cu mintea inca infantila.
Oare cat de aiurit sa fi tu un om modern traitor in era informaticii, sa crezi in povestile unui Ioan Luca, Parpanghel sau Purandel, oameni care au trait intr-o epoca in care stiinta inca umbla in pampersi!
Raspunsurile unor inca puradei la minte, nu pot conta pentru un om informat si bine scolit din ziua de azi.
Dar ma rog, iti inteleg si respect dreptul tau elementar libertatea de a-i crede pe acei primitivi ca fiind niste supermani, doar ca acolo unde incerci sa ma convingi si pe mine de valoare prostiei din imaginatia ta, atunc este datoria mea sa iau atitudine si sa le arat celor care ne citesc ca "realitatea" ta, este doar IMAGINATIE!

| SaveTheNature a răspuns (pentru soimos):

Daca vizionai filmull, si il pricepeai., nu mai vorbeai asa.

| mihaibrasov a răspuns:

Ca sa iesi din dilema trebuie sa intelegi ca crestinismul nu este singura si pura orientare religioasa. Toate religiile, miscarile, curentele religioase sunt perle ale adevarului divin.
Divinitatea e aceeasi, forma ei de manifestare, intelegere sau adorare este diferita de-a lungul istoriei sau de-a lungul asezarilor geografice. Ca vorbim de Brahma, Allah sau Dumnezeu; Horus, Isis si Osiris - Tatal, Fiul si Duhul Sfant... toate sunt cam aceleasi lucruri. Treimea apare sub diferite forme in diverse religii.
La fel si codul moral, la fel si calea spre ceea ce crestinismul numeste mantuire.
Anumite studii de antropologie iti vor demonstra (incepand cu zeul aztec) atatea similaritati, incat te vor inmarmuri. Important este sa crezi, sa il testezi pe Dumnezeu si sa nu te sperie prea mult predicile care iti zic "De nu crezi in Biblie 100% vei arde in iad". Biblia a pastrat multe invataturi bune, dar este clar ca sunt metafore, alegorii si... incorcondante (motivul... sute de ani de traducere si rescriere).
Si eu am cautat raspunsuri si evident, ca in orice religie crestina, la nivelul simplu, nu ai cum sa intelegi mai nimic. Uite, iti dau ca tema de observatie sa vezi sceptrul patriarhului Bisericii Ortodoxe. Ce reprezinta acei 2 serpi? happy

| sinx a răspuns (pentru mihaibrasov):

Esti tu sigur ca de fapt este vorba de aceeasi persoana? Ei bine, afla de religia ta condamna celelalte religii. Uite aici care este procedura convertirii de la o religie la alta. Dumnezeu BLESTEAMA orice alta forma de religie.Mai mult de atat le blesteama mancarea si sarbatorile celor care nu sunt crestini. Enjoy:

Întâiu te întreb pre tine de te lepezi cu adevărat de toată credinţa jidovească, şi de toate basmele lor şi de toată cea cu Dumnezeu luptă a lor, carea au asupra Domnului nostru Iisus Hristos, şi asupra prea curatei Maicii sale, şi asupra tuturor Sfinţilor şi asupra tuturor creştinilor, şi de hula lor ca de a unor protivnici lui Dumnezeu, şi îi blestemi pre ei?

Răspuns: Mă leapăd de toată credinţa jidovească, şi de toată hula lor, carea au asupra Domnului nostru Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu, şi asupra prea curatei Maicii lui, şi asupra tuturor creştinilor, ca de a unor protivnici lui Dumnezeu, şi îi blestem pre ei.

Întrebare: Te lepezi de tăerea împrejur, de Sâmbăta, de azime, şi de toate sărbătorile lor, şi de spălări, şi de mâncări, şi de alte obiceiuri jidoveşti, şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă leapăd de cele ale legii vechi ca de cele ce acum au trecut, şi de alte obiceiuri jidoveşti ce sunt potrivnice lui Dumnezeu, şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de învăţătura cea protivnică lui Dumnezeu a cărţii ce se chiamă Talmud, carea rabinii jidoveşti cu însuflare drăcească l-au făcut asupra dumnezeeştilor Scripturi, schimbând tâlcuirea lor într'alt chip, scriind şi învăţând basme şi hule asupra Domnului nostru Iisus Hristos şi a tuturor Sfinţilor, te lepezi şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă leapăd de toate învăţăturile jidoveşti, cele de Dumnezeu hulitoare, şi de blestemata lor carte, carea se chiamă Talmud, şi de toate tălmăcirile lui, şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de şcoala jidovească, şi de posturile lor, şi de rugăciunile lor, şi de obiceiurile, şi meşteşugurile lor, şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă leapăd de toate acestea din toată inima mea, şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de mesia cel mincinos aşteptat de jidovi, şi îl blestemi pre el, şi pre toţi cei ce aşteaptă venirea lui cea pieritoare?

Întrebare: Te lepezi de toate eresurile Calvinilor, sau Luteranilor, ca de ale unor protivnici lui Dumnezeu şi ai adevărului, şi ca pre cele ce sunt pierzîtoare de suflet, le defaimi şi le blestemi pre ele?

Răspuns: Mă lepăd de toate eresurile Calvinilor şi ale Luteranilor, ca de ale unor protivnici lui Dumnezeu şi adevarului, şi ca pre cele ce sunt pierzătoare de suflet, le defaim şi le blestem pre ele.

Întrebare: Te lepezi de toţi mai marii eresurilor, şi împreună şi de împreună cu_ aceia şi de adunarea,. obiceiurile şi de toţi învăţătorii lor, şi ca pre nişte protivnici sfintei Biserici a răsăritului, îi blestemi pre ei?

Răspuns: Mă lepăd, şi îi blestem pre ei.

Sursa: http://ortodoxia.md

| mihaibrasov a răspuns (pentru sinx):

Eu nu mai cred oricum in religii mot-a-mot...

| sinx a răspuns (pentru mihaibrasov):

Respect!

| soimos explică (pentru mihaibrasov):

Desi nu iti pot impartasi parerile, totusi mi-a facut placere sa-ti citesc postarea pentru ca in ea am gasit un om cult si interesat de cunoastere.

Continua tot pe aceeasi cale si daca vei fi deschis catre adevar si documentatie vei descoperii singul "Marea Taina" a crestinismului!

| mihaibrasov a răspuns (pentru soimos):

@soimos - Multumesc pentru apreciere. Aceste taine stau ascunse in simboluri. Pe majoritatea le-am descifrat. De exemplu sarpele lui Adam si Eva nu e un animal vorbitor care te ademeneste cu un fruct, ci e un simbol pentru altceva. Dar probabil ca stii deja simbologia sarpelui in diverse religii si mitologii.

| ROBERT89 a răspuns:

"am observat ca Vechiul Testament este 99% identic cu Tanacul"
Punem pariu ca nici macar nu stii despre ce vorbesti?
"Tanacul" este o inventie de ateu care nu stie sa scrie.

| ROBERT89 a răspuns:

Ai citit tot "Tanacul"? rolling on the floor
In limba originala? rolling on the floor

| soimos explică (pentru ROBERT89):

Nu ma tantalica, pe net gasesti si Tanachul tradus si in L.Romana., sau engleza sau ce alta limba tragi tu sa intelegi!
Asa ca nu trebuie sa o citesti in limba originala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine stie istoria evreilor stie ca evrei au fost mai mereu prin egipt desigur ca au copiat ce au putut biblia e 100% plagiat sasi explic 1 sumerieteni 2 egipteni 3 evrei 4 crestini = mulsumani 5 restul religilor sunt plagiari a acestor plagiari practic nu se stie unde e original budismul se aseamana cu crestinismul din noul tesamant zeite din imperiul roman apar ca sfinti / sfante in noul testament vezi america de sud/ cati sfanti au si aia fara nr / biblia este o plagiare continua