| RedTurtleeee a întrebat:

Despre religie.
Salut TPU.Cand eram prin clasa a 6 a o femeie s-a spanzurat la noi in sat, iar acest lucru a fost subiect la ora de religie in care doamna ne spunea ca cei care se sinucid ajung in ghena.Tot in aceeasi seara am visat ca eram in podul casei mele si doream sa ma spanzur, aveam o funie in mana si imediat in acel moment a aparut un fel de creatura gen avea picioare de cerb si cap de tap.Cred ca ala era satana.Asta s-a intamplat pe timp de zi.Seara dupa ce am adormit am visat o pisica cu botul lung si un om cu cap de pisica.M-am trezit imediat dupa aceea si am simtit o apasatura groaznica pe piept ca si cum ceva stetea pe mine.
Dupa un timp de la asta l-am visat pe Iisus care nu stiu ce zicea dar parea speriat.
Nu am dorit sa povestesc aceasta intamplare cuiva dar vreau sa stiu ce a insemnat.
Va rog sa imi da-ti raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Vise, maica, vise.

| danay72 a răspuns:

Nu înseamnă nimic. Nu te îngrijora. Visele apar din mulțimea gândurilor, a ceea ce vorbim sau vedem.

| ania a răspuns:

Cred că evenimentul și discuția te-au înfricoșat și ai fost atacată de un demon de moarte prin vis. Iisus nu e speriat nicodată, cel mai protejați suntem dacă ne daruim viața în stăpânirea lui, el ne apără de orice atac al demonior.

| xerxes1 a răspuns:

Cacaturi crestine.

| VelaJohnny a răspuns:

Mai ales cand esti mic, cuvintele altora au un mare impact asupra ta, practic fiind in perioada cand esti usor maleabil. Si eu am ramas cu spaima de intuneric deoarece cand eram mic, pentru ca sa nu mai fac pe mine, mama ma speria avand o patura in cap. Jenant si trist, ce sa zic. Cert e ca am ramas cu urmari, si cu greu, prin impunere am facut schimbari. Deci stai linistit, mortii dorm, visele sunt imaginatie, eu spre exemplu, pentru a ma linisti cand eram noaptea pe afara, gandeam logic: man, ce sa se intample, chestiile alea sunt iluzii, nu exista x, y, z, in realitate sunt speriat de nimicuri. Eu iti sugerez sa te documentezi despre vise, ce sunt ele, si clar, nu despre site-uri dubioase care discuta subiecta de natura spiritista, sau care iti spune semnificatia viselor, ca o sa ajungi mai speriat decat acum, plus superstitios. Intelegand despre ce e vorba in realitate, o sa privesti altfel lucrurile. Pana atunci, te asigur ca nu ai de ce sa te temi, decat de imaginatia ta bogata care izvoraste din influenta primita.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns (pentru RobertG101):

Daca sufletul iese din trup, nu ar insemna ca atunci cand dormim, nu sa fim doar in repaus, ci sa fim morti? Plus ca nu sunt dovezi solide pentru a atesta existenta unui suflet cu asemenea proprietati. Iti respect convingerile, dar personal privesc lucrurile diferit, si nu cred in existenta unui suflet.

| milan9 a răspuns (pentru RobertG101):

Sufletul nu transmigreaza din trup in sensul in care o exprima falsele teorii ale reincarnarii, dar acest suflet este INDEPENDENT DE TRUP.

Iata doar cateva versete biblice:
"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11
„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oho, nici nu vreau sa-mi amintesc de ce orori erau in manualele de religie din gimnaziu. Oricum, e in interesul conducatorilor crestinismului ca omul sa se spanzure. Tot ce-ai visat n-a insemnat absolut nimic, ti l-a indus indoctrinata ta profesoara. In nici un caz ce-ai visat tu nu era "satana", Satan e de fapt blond cu ochii albastri.

| Rahel25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Satan e de fapt blond cu ochii albastri. de unde stii? l-ai vazut tu? sau? happy happy happy

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu inseamna nimic. Probabil te-ai speriat.

| tudorvolcano a răspuns:

Visele sunt vise, nu au importanță.
Te trezești dimineața, te uiți la o rază de soare, și uiți. Nu-ți încărca memoria cu toate prostiile.
Ți se repetă evenimente din ziua aceea în visul aceleași nopți, e normal.
În religie se spune că sunt ispite de la cel rău, și nu trebuie să le dai ascultare.
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/visele-70271.html