| Irinaaaaaaaioanaaaaa a întrebat:

Am visat ca o persoana necunoscuta s-a spanzurat si dupa m-am spanzurat si eu(langa ea) ce poate însemna? Am 13 ani

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nimic.

| Invictusman a răspuns:

Nimic.

| CIaudiu a răspuns:

Inseamna ca ai avut un cosmar si nu ai de ce sa te ingrijorezi.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa explică (pentru CIaudiu):

Am câteva rude care s-au spanzurat, dintre care doar pe una am apucat sa o cunosc si a făcut-o anul trecut, nu aveam cine știe ce relație gen "vaiii unchiule ce mult te iubesc" dar iti dai seama ca m-a afectat... Eu cred in chestiile spirituale gen daca morții vor sa ia legătura cu tine etc. Am mai avut vise de genu, odata am visat cum unchiul meu se spanzura exact in același loc in care a facut-o in realitate si cum stătea atârnat asa. In fine si gen eu nu am apucat sa il vad in ipostaza aia si la un moment dat ma tot întrebam "oare cum arăta? Oare cum stătea?" si imi tot puneam întrebări si ma gândesc ca poate el a vrut sa-mi arate asta prin vis. Am visat-o de vreo doua ori pe mătușa mea cum încerca sa se sinucidă (ea a fost una dintre cele mai afectate persoane penteu moartea lui).

Si venind vorba eu cred si in vise adică mituri cum ar fi daca visezi ca esti afara in ploaie si apare o persoana moartă cu umbrela in mana care te cheamă la el sau ceva de genu inseamna ca te cheamă la el in toate sensurile gen sa mori. Si daca va întrebați am avut si eu gânduri sinucigașe dar am stat mult si m-am gândit la faptul ca viata e frumoasa indiferent daca mai treci si prin etape mai grele.

| CIaudiu a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Eu iti spun ce cred si nu voi incerca sa te oblig sa crezi ce cred eu. Parerea mea este ca Dumnezeu nu exista, si nici miturile. Faptul ca tu ai visat asta se datoreaza faptului ca tu ai mai avut in familie asemenea tragedii si care au ajuns la urechea ta. Sa auzi ca cineva din familia ta s-a sinucis nu iti pica prea bine, chiar daca relatia sociala nu era tocmai apropiata. In general cand auzi ceva de genul ca i s-a intamplat unui om apropiat devi melancolic si te incearca niste stari speciale. Chestia asta ti-a ajuns fara sa vrei in subconstient si ti-a influentat somnul. Creierul se ocupa se vise, nu Dumnezeu sau orice alta spiritualitate. Ce visezi tu se datoreaza creierului care percepe realitatea in modul său propriu. Daca aceste intamplani nu ajungeau la urechile tale, fi sigura ca nu ai mai fi visat.

| CIaudiu a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Ti-as recomanda sa studiezi psihologia si creierul uman. Ai sa intelegi foarte mult ce efecte au experientele asupra creierului uman, si cum acesta le poate interpreta.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa explică (pentru CIaudiu):

Nici eu nu cred in Dumnezeu

| CIaudiu a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Ma bucur atunci. Trebuie sa stii ca visele nu sunt adevarate. Ele doar refleta parti din viata reala pe care creierul le-a perceput in stilul sau.