| TrăieşteClipa a întrebat:

Deuteronom 32:9
" Căci partea Domnului este poporul Lui, Iacov este partea Lui de moştenire."
Deci YHWH (Jehova, Yahve etc) primeste mostenire pe urmasii lui Iacov.
De la cine a primit mostenirea?
Stramosii lui Iacov ai cui au fost?

6 răspunsuri:
| Darr1u5 a răspuns:

In primul rand, te indemn prieteneste sa citesti Noul Testament, pentru a putea intelege Vechiul Testament. In al doilea rand, partea lui Dumnezeu de mostenire o reprezinta Iacov adica cei ce s-au nascut din Iacov, nu cei ce s-au nascut din Esau. Evrei 12:14-16 "Urmăriţi pacea cu toţi şi sfinţirea, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul.
Luaţi seama bine ca nimeni să nu se abată de la harul lui Dumnezeu, pentru ca nu cumva să dea lăstari vreo rădăcină de amărăciune, să vă aducă tulburare, şi mulţi să fie întinaţi de ea.
Vegheaţi să nu fie între voi nimeni curvar sau lumesc ca Esau, care pentru o mâncare şi-a vândut dreptul de întâi născut." Deci, Esau reprezinta ceea ce este lumesc si Iacov ceea ce este duhovnicesc.

| TrăieşteClipa explică (pentru Darr1u5):

Acum citesc VT.
Despre NT am auzit ca exista cam 7000 de copii scrise in greaca fara sa existe originalele si ca exista intre ele mai multe diferente decat numarul cuvintelor din NT.
Deja sunt multe diferente intre cele 4 versiuni canonice ale Evangheliei.

| Darr1u5 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Daca nu citesti Noul Testament, nu vei putea intelege Vechiul. Pentru ca VT reprezinta doar o umbra a lucrurilor care urmau sa se intample. In Vechiul Testament gasim Vechiul Legamant, stabilit intre Dumnezeu si poporul Israel, insa in Noul Testament gasim Noul Legamant stabilit intre Dumnezeu si cei ce se fac copii ai Lui. Ioan 1:12 "Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu; nascuti nu din sange, nici din voaia firii lor, nici din voaia vreunui om, ci din Dumnezeu." Cu alte cuvinte, in Vechiul Testament sunt expuse legile si poruncile lui Dumnezeu pentru poporul Israel, in Noul sunt legile si poruncile lui Dumnezeu care ne privesc pe noi. Uite descarca RoBible32.exe de aici: http://biblia.pentruviata.ro/robible.php si poti incepe sa citesti Noul Testament.

| TrăieşteClipa explică (pentru Darr1u5):

Citind VT poti intelege mai mult decat citind NT.
Intelegi de unde au inceput minciunile.
Este o intrebare simpla la care ai ocolit raspunsul.
Cum poate un dumnezeu omnipotent sa mosteneasca ceva?
Trebuie sa citesc alte minciuni ca sa inteleg minciunile initiale?

| Darr1u5 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Minciuni da....Eu nu o sa mai zic nimic, insa ce vreau sa iti spun e ca va veni o zi in care vei da socoteala de viata ta, de fiecare fapta sau cuvant rostit. Fie ca ma crezi fie ca nu ma crezi, eu iti spun, ca sa nu poti zice "eu nu am stiut". Sti tu cand vei parasi aceasta lume? Sti tu ca nu vei muri in noaptea asta sau maine sau anul acesta? Ti-ai pus oare intrebarea ce se intampla dupa ce mori? O sa fie doua locuri in care poti ajunge, insa daca nu L-ai cunoscut in mod personal pe Hristos si nu te-ai facut un copil al Lui Dumnezeu, crezand in Fiul Sau, te asigur ca vei ajunge acolo unde nu iti doresti sa ajungi - chinul cel vesnic. Chiar daca nu crezi ce iti spun, intr-o zi vei raspunde in fata lui Dumnezeu pentru aceasta. Eu te indemn, si te rog, sa te impaci cu Dumnezeu cat inca se mai poate, cat inca mai esti in viata, cat inca esti sanatos caci in orice clipa poate veni sfarsitul calatoariei pe acest pamant. Nu te impotrivi, asculta chemarea, crede in Domnul Isus, pentru ca El iti poate schimba inima, viata, gandurile si atunci vei fi un om fericit. Multi cauta fericirea in bani, in femei, in lux, insa adevarata fericire, care tine o vesnicie e aflarea lui Isus in viata ta. Atunci esti un om cu adevarat fericit si plin de nadejde ca in ziua in care vei parasi acest pamant vei merge in slava alaturi de Domnul Isus. https://www.youtube.com/watch?v=4Z6DVK8ugfo Daca mai alte intrebari, cred ca iti pot raspunde.

| TrăieşteClipa explică (pentru Darr1u5):

Sunt convins ca exista Dumnezeu.
Dar nu cel din Biblie.
http://www.secretelezeilor.ro/misterele-bibliei-elohim/