| TrăieşteClipa a întrebat:

Jehova a fost un simplu inger care a mostenit cateva triburi de evrei?

Deuteronom32:8.
" Cand Cel Preainalt (Elyon) a impartit mostenire popoarelor, cand a impartit pe fiii lui Adam, atunci a statornicit hotarele neamurilor dupa numarul ingerilor lui Dumnezeu(Elohim);
9. Iar partea lui YHWH este poporul lui Iacov, Israel e partea lui de mostenire."

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este format din Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant, acestia trei una sunt. Ingerii sunt doar fiinte slujitoare, dar Dumnezeu este omnipotent, omniprezent omniscient.

| TrăieşteClipa explică (pentru EmaS):

Asa repeta si preotii de cateva sute de ani.
Doar ca textul biblic incearca sa ne spuna altceva.
Dumnezeii biblici din pacate nu erau nici omnipotenti nici omniprezenti nici omniscienti.
Nici eterni.
Traiesc in medie cam 30.000 de ani de-ai nostri.
Ca idee in ebraica biblica nici nu exista cuvantul etern.
Olam inseamna timp indelungat tradus etern de teologi impertinenti.

| TrăieşteClipa explică:

12. Asa a calauzit Domnul(Yahweh) singur pe poporul Sau si nu era niciun dumnezeu(elohim) strain cu El.

Singurel s-a descurcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit intr-o carte ca "dumnezeu" este o entitate compusa din materie negativa, mai putin densa, ce nu are un corp fizic, dens, format din materie pozitiva.
El controleaza o statie plina de ingeri de dimensiunea Euroasiei situata undeva prin sistemul solar cred.

"Raiul" si "Iadul" sunt 2 regiuni aflate in acea statie, "Iadul" fiind un "rau de foc" alimentat de o centrala nucleara, iar raiul o regiune bogata in vegetatie.
Toate astea dintr-o analiza DOAR a citatelor din biblie si coran.
https://docs.google.com/......ps?/viewer

Ingerii i-au creat pe evrei aici pe pamant pentru a le asigura evolutia programului, ca au mai prostit si alte 3.5 miliarde de oameni inventand crestinismul si islamismul, si mai bine pentru Yehova.

| TimSem a răspuns:

Depinde din ce carte citești. Biblia, de exemplu, spune că Jehova (sau Elohim, sau YHWH) este chiar cel „Cel Preaîntalt". Se poate face confuzie între cine e Elyon și cine e Yhwh sau Elohim etc., dacă nu știm că Dumnezeu ia diferite nume, în funcție de acțiunile pe care le întreprinde: Elohim - este Dumnezeul creator sau judecător, Yhwh - Dumnezeul personal, apropiat de Om, Elyon - Dumnezeul din înalt...

| TrăieşteClipa explică (pentru TimSem):

"Dumnezeu ia diferite nume"
Crestinii au fortat putin politeismul evreilor.
Oricum au dres-o apoi cu treimea cand din 1 au facut 3 ca sa nu mai existe erori gramaticale:
Apoi Dumnezeu(Elohim) au zis: "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră;
In orice dictionar serios in dreptul cuvantului elohim scrie clar "a nu se traduce cu Dumnezeu".
Traducerile mai serioase au last cuvantul original Elohim.
In cele pentru popor au inlocuit Elohim cu Dumnezeu.
Elyon cu Cel Preainalt
YHWH cu Domnul
Asa s-a creat confuzia ca ar fi unul si acelasi.
Elohim inseamna mai degraba un grup de persoane, asa cum sugereaza unele texte de exegeza ebraica.
Crestinii au furat si manipulat textele sacre ale evreilor fara sa inteleaga prea mult din ele.

| TimSem a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu pretind că sunt un exeget sau un învățat al limbii ebraice. Doar dacă tu ești, poți să fii categoric, altfel să știi că nu ai toate variantele. Iar dacă nu ai toate variantele/posibilitățile poți fi subiectiv.
Ebraica este foarte diferită de engleză (sau alte limbi), altfel că sensurile sunt foarte largi și au neapărată nevoie de context și de a analiza cuvinte etc. în comparație cu alte locuri în care apar.
„Elohim" înseamnă „dumnezei", dar și „dumnezeu" și același termen se regăsește chiar și în aceeași frază, deci de ce același termen pentru două idei diferite.
„Olam" poate însemna timp îndelungat, dar și „nelimitat". Deci fiecare sens este legat de fiecare context lingvistic și chiar istoric în care apare.

| muntelezion a răspuns:

Io stiu ca Elyon s-ar traduce spirit, Elohim ca zeu sau tata (in unele cazuri), iar de Yahweh... nu stiu... oricum, Yashua ben Yosef e inspirat dupa asta.