| TrăieşteClipa a întrebat:

"Deut 32:8. Când El Elion a împărţit moştenire popoarelor, când a împărţit pe fiii lui Adam, atunci a statornicit hotarele neamurilor după numărul fiilor de Elohim;
9. Iar partea lui Jehova este poporul lui Iacov, Israel e partea lui de moştenire."

"Judecatorii 11:24 "Oare ce-ţi dă în stăpânire Elohimul tău, Chemoş, nu vei stăpâni? Şi tot ce ne-a dat în stăpânire Jehova, Elohimul nostru, înaintea noastră, noi să nu stăpânim?"

Elohim Chemosh a mostenit neamul moabitilor (Moab fiul lui LOT)iar Elohim Milcom neamul amonitilor (Ben-Ammi, fiul mai mic al lui Lot,)

Intrebarea este de unde au scos crestinii ideea ca Elohim YHWH ar fi proprietarul universului cand el a mostenit doar o familie de evrei?

11 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Eu am citit pana la Lot. Multumesc ca dai citate din Biblie. nu prea am timp sa o deschid si ma bucur ca gasesc aici citate. Date chiar de atei.

| TrăieşteClipa explică (pentru Filip23):

Faptul ca nu cred in asa-zisul zeu al celor trei mari religii (iudaica, islamica, crestina)nu inseamna automat ca sunt ateu.
Sunt pasionat de istoria religiilor.Biblia din pacate nu este o sursa demna de incredere.Traducerile sunt intentionat gresite, si asta ma supara cel mai tare.

| Filip23 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu stiu biblia pe de rost. Dar parca imi amintesc dintr-un film (Rut) ca Kemosh era idol al moabitilor.

| TrăieşteClipa explică (pentru Filip23):

Ai inteles bine.
Toti ceilalti colegi Elohim ai lui YHWH au devevenit ori idoli de piatra ori demoni in viziunea teologilor.
Moab intemeietorul Moabului a fost nepotul lui Avraam.Erau rude si se omorau intre ei.
Din acest motiv se simteau indreptatiti sa-i "nimiceasca" si sa le fure teritoriul, aurul in primul rand, sa le extermine populatia lasand in viata doar virginele pentru soldati.

| danay72 a răspuns:

Iehova este Suveranul universului deoarece este Dumnezeu, Creatorul și Cel Atotputernic (Ge 17:1; Ex 6:3; Ap.16:14). El este Proprietarul tuturor lucrurilor și Sursa oricărei autorități și puteri, Conducătorul Suprem (Ps 24:1; Is 40:21-23; Ap. 4:11; 11:15). Într-o cântare, psalmistul a spus: „Iehova şi-a întărit tronul în ceruri şi regatul său se întinde peste toate lucrurile" (Ps 103:19; 145:13). Discipolii lui Isus i s-au adresat lui Dumnezeu în rugăciune astfel: „Domn Suveran, tu eşti Cel care a făcut cerul [și] pământul" (Fa 4:24). În cazul națiunii Israel, Dumnezeu deținea cele trei puteri fundamentale: judecătorească, legislativă și executivă. Profetul Isaia a spus: „Iehova este Judecătorul nostru, Iehova este Legislatorul nostru, Iehova este Regele nostru" (Is 33:22). Iar în Deuteronomul 10:17, Moise descrie într-un mod remarcabil calitatea de Suveran a lui Dumnezeu.

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Multi zic si de Steaua Bucuresti ca este cea mai tare echipa de fotbal din Univers.Au si scris asta pe diferite chestii.
Evreii aveau obiceiul de a exagera cu laudele catre elohimul lor.
Dar si ceilalti nepoti ai lui Avraam aveau alti elohim (Moabitii, amonitii) etc.
Acestia se mai razboiau din cand in cand in incercarea de a fura un petec de pamant. Yahve a fost dintotdeauna nemultumit de mostenirea sa.
Un Dumnezeu atotputernic nu avea nevoie sa lupte pentru un petec de pamant.

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Biblia și istoria, arheologia confirma ca Iehova este Dumnezeul Atotputernic. Dacă citești mai bine contextul vei înțelege.

| lidiacengher a răspuns:

Din biblie!

| TrăieşteClipa explică (pentru lidiacengher):

Biblie se scrie cu majuscula adica cu B mare.

| suffarstar a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Vezi ca si crestii au scris in versiunea lor "Dumnezeu" cu "D" mic, cand s-au referit la Chemos. Doar al lor are voie cu litera mare.

| TrăieşteClipa explică (pentru suffarstar):

Nu observasem. happy