| Pufuletica98 a întrebat:

Din cate am observat ORICE (si nu exagerez) religie din lume are ceva cu crestinismul! Ateii,politeistii,satanistii,paganii,evreii,musulmanii,m asonii, treaba su rastafari, etc...). Intrearea mea este de ce? Cand vrajitoarele de acum 500 de ani furau copii crestini di sate si ii sacrificau satanei de ce lumea nu le critica? Imi dau seama ca tipii cu inchizitia au fost natangi si cred ca au prinsi doar cateva vrajitoare si restul au fost doar femei nevinovate dar nu fac numai rele.La mine in Italia (eu sunt romanca ortodoxa) pensionarii si familiile sarace se duc pe la bisericile catolice si vin acasa su multe alimente care ii ajuta pentru ca acesti crestini sunt darnici pentru ca Il au pe Dumnezeu in inima.De ce celelate biserici nu fac!?

37 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puneti intrebarea altfel; de ce Iisus a murit rastignit,de cei carora le-a facut doar bine,nevinovat,si cu intentii bune? de ce noi romanii spunem o vorba de genul; facerea de bine,futere de mama? de ce? mai uita-te odata la ce ai insirat acolo; satanistii,paganii,masonii, rasta masa, tatso, si grigore fratiso, cine or mai fi si astia? fii ma firma serioasa si lasa prostiile.catolicii isi cumpara enoriasii. Dumnezeu vrea dragoste cu voia din credinta si din convingere.nu cumparati cu alimente si alte prostii lumesti.

| Dumitru73 a răspuns:

1. Nu toti au ceva cu crestinismul ci crestinismul are ceva cu toata lumea.
2. Vrajitoarele nu au existat. Au fost un mit. Desi au fost ucise mii de femei in urma acestor crize de isterie.
3. Incizitia a fost si ramane cea mai criminala institutie. Gravitatea este cu atat mai mare, cu cat activa in cadrul Bisericii.

| thealchemist a răspuns:

In primul rind nu cred ca vrajitoarele furau copii si-i omorau.
apoi, cu privire la cei care nu dau nimic pentru copii, saraci, s.a.m.d. asta se intimpla pentru ca sunt zgirciti, nu are nici o legatura cu religia.

| GizazCraist a răspuns:

Mai multe motive
1. Crestinii insinueaza ca religia lor se bazeaza pe dragoste pentru aproape, desi ei au pornit cruciadele
2. Crestinii sunt indoctrinati de mici si nu accepta existenta altor religii
3. Multe clase sociale(ca homosexualii de exemplu) sunt discriminate de crestinism

| Pufuletica98 explică (pentru GizazCraist):

Da ce, celelalte religii accepta crestinismul? Cu satanistii nu aveti nimic? Uite tu poate esti ateu dar nu l-ai batjocorit pe zeul baal sau pe satan....doar pe Iisus! Asta nu inteleg, de ce doar noi sa fim batjocorati de atei si nu si satanistii sau paganii!? Eu nu mai inteleg nimic! :'(

| GizazCraist a răspuns (pentru Pufuletica98):

Pai cam asta ar fi un motiv. Prin folosirea termenului "pagan" tu negi toate celelate religii.
Am impresia ca tu nu ai nici cea mai vaga idee despre ce ar fi satanismul. Aparent, biserica si mass-media ti-au prajit creierul si nu mai poti sa accepti religiiile pe care nu le cunosti. Satanistii nu venereaza nciun demon, nu fac ritualuri si sub nicio forma nu omoram si nu mutilam animale si copii(chiar avem reguli care interzic asta). Satanismul e mai mult o filosofie bazata pe respectul pentru ceilalti, autoconservare si principiul "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte"