| aabaaab3278 a întrebat:

Din ce în ce mai mulţi cercetători consideră că în Biblie au fost semnalate multe episoade de răpiri ale unor personaje biblice de către OZN-uri. Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul a fost, conform tradiţiei, înălţat şi el în cer. Citim în acest sens în Biblie: „Când Domnul a fost să-l ridice pe Ilie la Cer în vârtej de vânt [...] iată, un car de foc şi căi de foc i-au despărţit [...] şi Ilie s-a înălţat la cer într-un vârtej de vânt" (2 Regi, 2; 1-12). Ştiind că va fi răpit, Ilie peregrinează prin mai multe oraşe, fără a spune de ce.
Şi proorocul Ezechiel a văzut că „un vânt-vârtej venea dinspre miazănoapte şi un nor mare într-însul şi strălucire împrejuru-i şi foc sclipitor, iar în mijlocul lui ca şi cum ar fi fost o arătare de chihlimbar în mijlocul focului şi strălucire într-însa. Şi în mijloc, ca o asemănare de patru făpturi vii". Într-o altă traducere, aceeaşi întâmplare e descrisă ca un „snop de foc, care răspândea în jur o lumină strălucitoare, în mijlocul căreia lucea ca o aramă lustruită care ieşea din mijlocul focului. Tot în mijloc se vedeau patru făpturi vii a căror înfăţişare avea o asemănare omenească" (Ezechiel, 1; 4-5).
Dincolo de vădită dificultate a naratorului de a descrie cu vocabularul său rudimentar un fenomen total neobişnuit, asemănarea cu un OZN este din nou evidentă, mai ales dacă adăugăm ca după această frază urmează o lungă descriere a obiectului, de pildă: „cele patru [roţi] aveau aceeaşi înfăţişare; iar după lucrarea lor erau ca şi cum ar fi fost roată’n roată. Ele înaintau în toate cele patru laturi ale lor şi’n timpul mersului nu se învârteau [...] şi când făpturile cele vii se ridicau de la pământ se ridicau şi rotile [...] căci duh de viaţă era în roţi…".
DE CE ar fi avut nevoie Dumnezeu de niste mijloace de transport?

13 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

"Din ce în ce mai mulţi cercetători consideră că în Biblie au fost semnalate multe episoade de răpiri ale unor personaje biblice de către OZN-uri." Nu stiu ce intelegi tu prin "cercetatori", dar e clar ca nu stii sa faci diferenta intre cei adevarati si cei penibili. Niciun cercetator respectabil si intreg la cap nu ar putea spune ca el considera ca OZN-urile misunau prin Orientul Mijlociu cu mii de ani in urma si rapeau ciobanii cu gramada. Astea se numesc nazbatii pseudostiintifice amestecate cu teorii ale conspiratiei. Povesti multe, dovezi zero.

| KodrutZ a răspuns (pentru sublime89):

Iar navetele si cosmonautii desenate pe piramidele egiptene si alea mayase ce sint, science fiction preistoric?

| sublime89 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu exista navete si cosmonauti pe nicio piramida antica. Asta aleg sa vada doar cei dornici de senzational, cum se pare ca esti si tu.

| KodrutZ a răspuns (pentru sublime89):

Normal, si nici urme de uriasi prin Muntii Buzaului la fiecare pas. http://www.ufo-blogger.com/......amids.html

| sublime89 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu vad unde e dovada ca piramidele au ceva contributie extraterestra in componenta lor. Iar despre uriasii din Muntii Buzaului, sper ca glumesti.

| KodrutZ a răspuns (pentru sublime89):

Era vorba de DESENE. Nu, nici o dovada, desigur. http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_astronaut_hypothesis Ca doar si biblia e plina de dovezi irefutabile, normal. Mai ales ale conceptiei din sfintul cremvusti si ale altor povesti absolut adorabile. Pentru un copil de 4 ani. http://www.efemeride.ro/nefilimii-sau-uriasii-din-scaieni-buzau

| aabaaab3278 explică (pentru sublime89):

Nici eu nu prea vad, doar ca piramidele din Giza sunt aliniate cu stelele Alnitak, Alnilam și Mintaka, din constelatia Orion.
Si mai ciudat, e ca in piramidele din Egipt se manifesta efectul piramidei.Pentru cei care nu au auzit de efectul de piramida (puterea piramidei) o sa descriu in continuare despre ce este vorba. Orice forma geometrica bidimensionala (2D, care se desfasoara intr-un plan) sau tridimensionala (3D, care se desfasoara in spatiu), modifica campurile existente in apropierea lor. O pot face in sens pozitiv sau negativ.
A naibi coincidenta.

| sublime89 a răspuns (pentru KodrutZ):

Definitia de pe wikipedia e corecta: "The ancient astronaut or ancient alien hypothesis is a PSEUDO-scientific hypothesis..." Deci nicio dovada stiintifica de niciun fel.

N-am nevoie de link-uri despre uriasi, ca sunt la curent cu povestea. Dar cum am spus si mai sus, nu vad nicio dovada, decat povesti. Poate vei crede ca sunt prea sceptic, dar te asigur ca sunt deschis spre orice ipoteza noua DACA imi ofera dovezi convingatoare si acceptate de comunitatea stiintifica. De cand am auzit prima data ca s-ar putea sa existe extraterestri, mi-am dorit enorm de mult sa stiu cu siguranta ca exista. Dar nu-mi pot lasa dorinta sa-mi incetoseze judecata. Asa cum nu e bine sa fii prea sceptic, nu e bine sa fii nici prea deschis spre orice teorie noua. E o vorba care spune ca e bine sa fim deshisi la minte, dar nici atat de deschisi incat sa ne curga creierul afara, daca intelegi ce vreau sa spun.

| sublime89 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Nu vad nimic neobisnuit in poza aia. Cei care cred in asemenea povesti nu fac altceva decat sa caute desene vechi care sa semene cat de cat cu ceva tehnologie moderna de-a noastra. La cate desene antice sunt, era aproape imposibil ca macar cateva dintre ele sa nu semene cu ceva din epoca noastra moderna.

| sublime89 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Si egiptenii le puteau alinia cu stelele, doar aveau ochi sa vada pozitia stelelor, si aveau cunostinte destul de avansate de geometrie.
Asa numitul "efect" al piramidei e din nou doar o teorie pseudostiintifica, si nu e sustinuta de nicio dovada clara. Daca te-ai fi uitat pe discovery acum cativa ani, ai fi vazut ca pana si "Distrugatorii de mituri" au desfiintat cu succes aceasta teorie. Stiu ca dorinta de a crede in senzational e mare, pentru ca si eu am trecut prin faza asta acum vreo 15 ani. Digeram carti despre tot felul de nazbatii, care mai de care mai deplasate, de la fata de pe Marte, la teoria cum ca Luna ar fi de fapt un mare OZN, sau ca americanii se razboiau cu rusii pe nu stiu ce planeta. Alea erau vremuri in care nu invatasem inca ce inseamna gandirea critica si sceptica, cea care necesita tot timpul dovezi solide. Asa ca toate acele teorii la care tineam destul de mult au trebuit sa dispara, pentru ca nu indeplineau criteriile. Asta e cea mai sigura cale spre adevar, si singura metoda prin care te poti asigura ca nu te pacalesti singur crezand ceea ce vrei sa crezi, si nu ceea ce arata dovezile. O carte care vorbeste foarte pe larg despre toate aceste lucruri este "Lumea si demonii ei: stiinta ca lumina in intuneric" de Carl Sagan, sau in engleza: "The Demon-Haunted World: Science as a candle in the dark". E o carte excelenta, care nu face altceva decat sa-ti deschida mintea spre adevar. Se gaseste in librarii chiar acum, si ti-o recomand.

| KodrutZ a răspuns (pentru sublime89):

Pai orice teorie e TEORIE pina la urma. Iar biblia e partial poveste, partial alegorie, partial istorie. Cu o gramada de crowd control cues in-between - zi-le... "artificii de controlat poolimea ca liant". http://www.bibliotecapleyades.net/piramides/esp_piramide_18.htm

| amina a răspuns:

In Ezechiel in acel capitol se foloseste un limbaj simbolic, nu literar.