| aabaaab3278 a întrebat:

Ezechiel:
9. M’am uitat si iata ca langa heruvimi erau patru roti; o roata langa celalalt heruvim; dar roatele acestea straluceau (beculete, lumina) ca o piatra de hrisolit. 10. Dupa infatisare, toate cele patru roti aveau acelas chip; fiecare roata parea ca este in mijlocul altei roti. 11.Cand mergeau,mergeau de cele patru laturi ale lor si nu se invarteau in mers,ci mergeau incotro mergea capul, fara sa se invarteasca in mersul lor.12.Tot trupul heruvimilor,spatele lor,mainile lor si aripile lor,erau pline de ochi, ca si cele patru roti dimprejur.13. Am auzit cu urechile mele ca roatele erau chemate:,, Roate invartitoare"14.Fiecare avea patru fete; fata celui dintai era o fata de heruvim, fata celui de al doilea o fata de leu si a celui de al treilea o fata de vulture.16.Cand mergeau heruvimii,mergeau si roatele cu ei si cand isi intindeau heruvimii aripile ca sa se inalte dela pamant, nici roatele nu se departau de ei. 17.Cand se opreau ei,se opreau si ele si cand se inaltau ei,se inaltau si ele cu ei, caci duhul fapturilor vii era in ele.
La ce se refera? unii spun ca ar fi vorba de un OZN...voi ce credeti?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ezechel 8,3 El a intins ceva ca o mana si ma apucat de zulufi capului. Duhul m-a rapit intre pamant si cer si m-a dus, IN VEDENI Dumnezeiești, la Ierusalim..."
DECI la ceea ce te referi tu este O IMAGINE SIMBOLICA si nu ceva real, daca te chinuiai sa citesti ceva mai inainte in BIBLIE aflai asta dar daca faci copy si paste poate și tu esti un OZN.

| danay72 a răspuns:

Nu,e un limbaj simbolic.Acest car grandios reprezintă organizaţia lui Dumnezeu, aflată sub directa lui supraveghere. Partea cerească a organizaţiei, compusă din creaturi spirituale, înaintează cu viteza fulgerului, respectiv cu viteza gândurilor lui Dumnezeu. Partea pământească a organizaţiei se află şi ea în mişcare, dovadă fiind schimbările remarcabile din ultimii ani in cadrul religiei adevarate a lui Dumnezeu.

| anonimg a răspuns:

Apostolul Petru spune că în Scripturi sunt lucruri grele de înțeles pe care cei nestatornici le răstălmăcesc.

| Buresbista123 a răspuns (pentru anonimg):

Daca Biblia e o carte greu de inteles, atunci ce sa mai zicem despre Asa grait-a Zarathustra -de Friedrich Nietzsche.Dar e posibil, scripturile sunt complexe, cu 'roate' zburatoare si altele, vai de noi...

| Buresbista123 a răspuns:

Cel mai probabil se referea la genul asta de 'roate' https://www.google.ro/......ps?/search

| aabaaab3278 explică:

Domnule academician, consulta Biblia la Ezechiel si apoi sa vii sa mai corectezi, bine?

| Inception a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ai consultat tu Biblia la Ezechiel de știi ca asa scrie.

| aabaaab3278 explică (pentru Inception):

Poate ca nu o fi, oricum am dat copy-paste de pe un articol de pe net si am omis sa caut si sa corectez greselile.

| Inception a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ce ma îți este rușine de ți-ai editat profilul.
Nu erai tu ala cu EuSuntDumnezeu.

| Inception a răspuns:

Învață sa scrii. laughing
"dar roatele acestea straluceau"uite forma corecta:
dar rotile acestea străluceau.

Întrebări recente