| mentholinks a întrebat:

Din punct de vedere psihic si emotional, cine se simt mai bine, ateii sau crestinii? Ca pana la urma asta conteaza cel mai mult, cum te simti.

36 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cei care aplică Biblia si inteleg mesajul ei sunt persoane fericite si mulțumite.Psalmul1:1-3

| RAY a răspuns:

Depinde de fiecare in parte parerea mea

| Freya1 a răspuns:

Fiecare ar trebui sa se simta bine cu ce alege.Indiferent ca esti ateu sau faci parte dintr-o religie sau secta trebuie sa te simti bine si sa te regasesti asta depinde doar de gandirea ta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

"Fiecare ar trebui sa se simta bine cu ce alege.Indiferent ca esti ateu sau faci parte dintr-o religie sau secta trebuie sa te simti bine si sa te regasesti asta depinde doar de gandirea ta" - bine ai grait. Insa sa nu omitem ca omului ii poate face placere ceva daunator pentru el insusi in unele cazuri sau situatii. happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Isi va asuma

| DeyCj a răspuns:

Ateu.Nu există ateu pe lumea asta.Cuvântul ăsta e doar unsinonom al ceea ce evreii numesc Goy.Din ambele puncte de vedere ambii se simt la fel de bine, cred eu, asta deoarece a crede în ceva e doar un instrument(de care practic NU ai nevoie) ce te întăreşte psihic.Fiind tare psihic devi tare şi fizic, asta datorita ţie personal, nu aşa cum cred mulţi că unei divinităţi, care numai ea are dreptate şi e perfectă restul sunt numai păcătoşi(sentiment de vinovăţie constantă).

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Ateismul nu are legatura cu evrei, ateismul a existat si in Grecia antica inainte de crestinism, numi spune tu mine ca nu exista ateu, exista putini da exista

| N0xEterniS a răspuns:

Ignorance is bliss.
Probabil crestinii, avand in vedere ca nu au existential crisis vreodata. Era o teorie ca toata treaba cu Dumnezeu a fost fabricata pentru cei mai slabi de inger, e greu sa fii constient ca nu e nimic dupa viata si ca e singura sansa pe care o ai. Raspunde la multe probleme, iti da un rost, te ''obliga'' sa fii o persoana cumsecade, iti da un sentiment de sigurata, iti da speranta.
E absurd sa spui ca asta conteaza cel mai mult, aberatie, sa traiesti in minciuna pentru ca sa te simti bine, nu ai vrea sa afli daca nevasta te inseala, pentru ca esti deprimat dupa? Nu ai vrea sa afli ca copilul umbla cu droguri? Pentru ca te loveste la educatie?
Alege ignoranta fata de adevar si inseamna ca nu ai un psihic stabil, difera de la persoana la persoana dar zic ca ateii vad in situatia de fata partea goala a paharului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Ateismul ia in considerare partea goala a paharului ( sau ca dupa moarte nu mai exista nici o speranta pentru om si ca omul are doar o singura viata si considerand ca acesta este adevarul sau realitatea ) pentru ca se cred tari ( sa priveasca partea goala a paharului care este de fapt o minciuna ), dar pentru ca nu manifesta dragoste completa ci dragoste partiala, ei nu sunt in realitate tari. Ateul se considera tare pentru ca societatea pe care el o creeaza ( "universul" sau sau "universul" comun cu ceilalti atei ) impreuna cu ceilalti atei este ca "o jungla" ( in mintea lor ) plina de dusmani si in care fiecare om ateu isi urmareste mai mult interesul personal in defavoarea interesului celuilalt ateu si intr-adevar pentru asa ceva este necesara tarie DAR omite ca de fapt isi creeaza probleme singur lui insusi si celor atei din jur sau isi creeaza un cadru sau o lume sau o asa zisa "realitate" sau un "univers virtual" ( un "univers" propriu si uneori chiar imaginar ) plin de ura si conflicte care oricand il poate dobori intr-un moment de vulnerabilitate sau de slabiciune. De aceea ateii au ajuns sa promoveze moda blugilor rupti de parca ar fi intr-o "jungla" plina numai cu fiare sau cu zombies. Si da, aceasta jungla este cat se poate de reala insa aceasta reflecta starea rea si eronata in care se cufunda ateii ( necunoscatorii si necredinciosii ). Si cum toate astea nu ar fi de ajuns, ateii creeaza "jungle" sau locuri sinistre virtuale sau imaginare in cadrul unor jocuri video pe calculator unde se bat cu monstrii ( dusmani ) imaginari. Asta inseamna ca ateilor chiar le plac astfel de locuri si le place un astfel de mod de viata plin de lupte si conflicte unde doar dragostea romantica si se'xuala exista. A considera niste teorii ( evolutionismul si Big Bang ) ca fiind adevarate si "demonstrate" ( doar in mintea lor ), cand de fapt sunt neadevarate, inseamna de fapt lipsa de cunostinta. A considera niste minciuni drept adevaruri, inseamna de fapt necunostinta si nefolosirea ratiunii. De aceea un ateu de multe ori spune: "Viata este o lupta". Si asa este! Pentru ca el o vede astfel si o creeaza astfel in sine si in jurul lui pentru ca pe un ateu ( fara manifestarea dragostei complete sau adevarate ) il urmareste moartea a doua, razboiul si nu pacea si nu armonia. Ateul ( ateii ) considera ca dupa moarte nu mai exista nici o speranta pentru om si intr-adevar asa este si asa va fi in cazul lui ( lor ) pentru ca ignorand pe Dumnezeu, speranta lui ( lor ) dupa moarte nu mai exista. Ateii nu vor vedea implinindu-se nici o profetie si nici o minune de la Dumnezeu. De fapt pe timpul lui Cristos nici un ateu ( necredincios ) nu a vazut vreo minune si nu a fost inviat sau vindecat in mod miraculos de Dumnezeu prin Cristos. Fariseii care erau de fapt atei ( necredinciosi ) la fel au patit. Un ateu se teme sa se gandeasca la moarte si ce urmeaza dupa moarte si cauta orice ca sa se gandeasca numai la viata din prezent si sa traiasca cat mai bucuros in prezent si recurge la orice modalitate ( dreapta sau nedreapta ) pentru a-si implini acest scop doar personal si doar pentru sine. Un ateu si cand creste un copil il creste cu motivatia ca acel copil sa-i poarte numele dupa ce va muri, sa-l pomeneasca desi stie ca de fapt el insusi nu-si cunoaste stramosii din a zecea generatie, in general. Un ateu creste un copil si cu motivatia ca acel copil il va ocroti si ingriji la batranete. Un ateu creste un copil cu motivatia de a avea un nume mare sau un prestigiu in aceasta lume din prezent si cauta cu orice pret ca copilul lui sa urmeze scoli de prestigiu sau o pregatire in asa fel daca va fi posibil, acel copil sa-si intreaca parintele sau sa fie "mai inteligent sau mai bun decat parintele lui". Manifestarea dragostei complete este taria unui om. In dragoste este realitatea. Crestinii sunt fericiti complet. Ateii sunt nefericiti iar cand se bucura inima lor este plina de mahnire pentru ca in mintea lor viitorul este sumbru. Viitorul unui crestin este luminos si plin de speranta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are dragostea cu ateismul vasile? toti crestini simt dragoste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

A nu se confunda asa zisii crestini cu crestinii adevarati. Toti crestinii adevarati manifesta dragoste completa. In afara de ei nici un om nu manifesta dragoste completa pentru ca desi dragostea este in orice om si orice om o manifesta partial, necrestinii nu vad realitatea prin dragostea din ei si din acest motiv ei nu pot manifesta dragostea completa. Dragostea completa poate fi manifestata doar vazand realitatea prin dragoste. Dragostea completa NU inseamna a schimba aceasta lume in bine pentru ca soarta acestei lumi este moartea a doua pentru ca se indeparteaza de dragoste sau de Dumnezeul adevarat care este dragoste. Dragostea imitata in schimbul banilor sau anumitor favoruri sau placeri carnale sau fizice sau materiale sau banesti, este o dragoste incompleta ( partiala ) pentru ca este fara Dumnezeu. Orice fapta buna, daca nu este sustinuta de o motivatie buna sau potrivita cu realitatea, atunci mai devreme sau mai tarziu acea fapta buna nu mai este facuta de imprejurarile o permit. Orice fapta buna, daca nu este sustinuta de o motivatie rationala si din dragoste, este incompleta si partiala. Majoritatea oamenilor pretind ca sunt crestini dar in realitate ei nu sunt crestini si urmeaza invataturi demonice sau ireale si majoritatea nu cred in Dumnezeul adevarat si urmeaza de fapt porunci omenesti si doar placeri si interese personale. Nu pretind ca sunt crestin. Doar Dumnezeu stie cine este crestin. Eu nu pot sa judec pe nimeni si sa spun daca e sau nu crestin. De fapt nici un om nu poate sa judece pe nimeni si sa spuna daca e sau nu crestin. Doar Dumnezeu poate judeca si poate sti ce este in inima sau in mintea fiecarui om. Cristos a spus ca putini vor gasi calea vietii vesnice si a dragostei spunand: "Larga este calea care duce la moartea a doua si stramta este calea care conduce la viata vesnica". Ce am scris mai sus este potrivit cu aceste cuvinte ale lui Cristos. Principala invatatura demonica si ireala este invatatura sufletului nemuritor. In realitate omul cand moare nu mai ramane nimic viu in el. Cum moare iarba de pe camp si cum moare animalul asa moare orice om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"Ce legatura are dragostea cu ateismul vasile?" - pai tocmai tu ai zis asta, probabil fara sa-ti dai seama. Chiar, ce legatura are ateismul cu manifestarea dragostei complete sau adevarate? Raspunsul este ca: ateismul nu are nici o legatura cu manifestarea dragostei complete pentru ca ateismul considera ca nu exista manifestare de dragoste completa sau adevarata nicaieri pe pamant.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateismul nu are nici o legatura cu iubirea,deci a fi ateu nu inseamna ca nu poti iubi, voi crestini cat de mult va iubiti intre voi? ce iubire regasim printre crestini? de ce minti ca ateismul considera ca nu exista manifestare de dragoste asta e o minciuna, ateismul e doar lipsa credintei in zeii atat, ca asa zis crestin ce esti sa minti e pacat numai vorbesc ca si judeci iar iisus spune ca doar tatal are voie sa judece, tu esti crestin? ti-ai vinde totul si mi-ai mie sau unui om care are nevoie nu cred desi unde e iubirea la crestini

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai scris un roman, ce crestin ma nu exista asa ceva, voi va urati intre voi, ce iubire aveti voi intre voi ca sunt curios lasa minciunile astea cu iubirea

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Crestinii adevarati nu cauzeaza razboaie, nu-si abandoneaza casatoria pentru persoane mai tinere, nu conduc sau nu guverneaza alti oameni, nu sunt sefii altor oameni. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde sunt crestini aia? nu exista asa ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sunt mici adevaratii crestini si nu sunt usor de remarcat. Motivul: toata lumea zace in puterea lui Satan. Satan si-a pus sefi peste tot. Doar Dumnezeu are puterea sa schimbe in bine aceasta stare de lucruri si o va face la timpul stabilit de El in viitor. Acum suntem in perioada pacii formale sub controlul ONU imaginea fiarei sau al celui de al opt-ulea imparat care a dus si duce o lupta directa contra lui Dumnezeu sustinand ca el aduce pacea si prosperitatea in locul lui Dumnezeu. Al saptelea imparat UK-SUA impune sanctiuni in intreaga lume cu imputernicirea lui Satan. NASA s-a transformat intr-un instrument al lui Satan prin misiunile spatiale mandre sau semete contestand existenta lui Dumnezeu si vrand sa inlocuiasca puterea lui Dumnezeu, singura capabila sa faca dintr-o planeta nelocuibila o planeta propice sa mentina viata biologica. Apocalipsa 13. Avdie 1:4. Pana la sateliti in jurul Pamantului si explorarile spatiale pentru a observa lucrurile marete din Universul material, NASA nu a gresit si nu greseste, dar acum "se intinde mai mult decat are plapuma" maniindu-L pe Dumnezeu si desconsiderand si nerecunoscand puterea Lui Dumnezeu in loc sa-I dea slava si sa-L laude pentru puterea Lui nemarginita si pentru maretia puterii Lui colosale manifestate in tot Universul material. Blocul comunist ( Rusia cu China si Coreea de Nord ) ca rege al Nordului isi manifesta ultimele ambitii si agresivitati inainte de a incepe Armaghedonul, razboiul lui Dumnezeu prin Cristos cu ingerii lui. Daniel 11:44 - 12:5. Inainte de potopul mondial din 2370 i.e.n. Satan a condus acea lume spre realizarea unor constructii indraznete precum constructiile megalitice. Unele dintre constructiile megalitice sunt: Stonehenge, unele piramide, statuile de pe insula Pastelui, Sfinxul, Babele, Dolmen-uri, si alte asemenea. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu incepi cu romane eu am scris serios, in Romania sunt doar cateva mii de persoane de ateii, zi-mi tu unde e iubirea la romanii? ca tu ai scris ca un ateu nu iubeste si e lipsit de iubire da voi ce iubiti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Teritoriul numit Romania e plin de pretinsi crestini care de fapt sunt atei.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu sti ce inseamna a fi ateu, romanii sunt in proportie de 99% crestini ca nu sunt de religia ta e problema ta dar nu spune ca sunt atei, nu sti ce inseamna ateismul

| RandomStudent a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e singura viata care conteaza, cand mori e ca si cum ai fi in perioada de dinaninte sa te nasti...nu iti pasa nu existi si mi se pare inutil ca toata viata sa stai sa te gandesti ca orice faci are un impact 'acolo sus'(adica daca te duci in rai sau iad)...traieste-ti viata, nu sta dupa niste reguli vechi de 2000+

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Un om cu credinta moarta sau fara fapte potrivite cu credinta lui, TOT ateu este. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RandomStudent):

"cand mori e ca si cum ai fi in perioada de dinaninte sa te nasti..."

Pai daca lumea ar respecta principiile biblice de la Dumnezeu, viata din prezent ar fi mult mai fericita si omul si-ar trai viata cat mai bine posibil ACUM sau in prezent. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"Ateismul nu are nici o legatura cu iubirea, deci a fi ateu nu inseamna ca nu poti iubi" - astea sunt cuvinte contradictorii. Nu am pus problema ca un ateu nu poate manifesta iubire CI cata dragoste este capabil sa ofere. In orice caz un ateu nu poate manifesta dragoste completa sau cu o motivatie corecta. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cata iubire manifesta un crestin? vasile de ce judeci nu sti ca e pacat asta?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Un om cu credinta moarta sau fara fapte potrivite cu credinta lui
gresit ala e crestin cu numele, tu ce fapte faci ca ne judeci pe toti, iisus spune sa te rogi pentru aproapele tau fi serios, un ateu inseamna a nu crede in dumnezeu nu a fi crestin cu numele, aia cred in dumnezeu ceea ce le face crestini, tu ai da tot ce ai cuiva?

| RandomStudent a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca o persoana nu face ceva ca sa isi faca viata fericita atunci cine i-o va face, dumenzeu? ...nu prea cred...de exemplu:daca tu nu inveti pentru examen el nu o sa se scrie singur

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pace voua!

Daca mi-as da viata pentru om nu l-as putea rascumpara din pacat si moarte pentru ca si in trupul meu e pacatul. Nu judec pe nimeni. Ce am zis, am zis cum as face eu daca nu as crede in Dumnezeu sau daca as fi ateu. Daca as fi ateu nu as rata nici o ocazie ca prin orice mijloc sa-mi satisfac toate poftele si fanteziile, sa mint ca sa-mi ascund faptele rele. Cand zic: "un ateu nu poate iubi complet" ma gandesc de fapt la mine, cum m-as comporta daca as fi ateu. Deci, nu ma intelege gresit te rog foarte foarte frumos. happy

Iata cata dragoste manifesta un crestin: nu comite adulter, isi consuma toate resursele pentru a ingriji de sotie si copii, cand vine dusmanul incearca sa-l opreasca cu o arma neletala sau sa-l imobilizeze pentru ca apoi sa-l indemne sa se intoarca la Dumnezeu si se roaga la Dumnezeu pentru dusman iar daca dusmanul refuza crestinul suna la 112, daca vede ca dusmanul ucide un om l-ar ucide si el pe acel dusman daca mai apuca si daca poate DAR renunta la aceasta fapta de a-l ucide cu gandul ca poate dusmanul se va cai in viitor si se va intoarce la Dumnezeu, daca stie ceva avertizeaza si pe altii ca sa ocoleasca acel ceva care poate fi periculos. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RandomStudent):

"Daca o persoana nu face ceva ca sa isi faca viata fericita atunci cine i-o va face, dumenzeu? ...nu prea cred...de exemplu:daca tu nu inveti pentru examen el nu o sa se scrie singur" - Dumnezeu i-a dat omului creier si membre ca sa le foloseasca. happy

| RandomStudent a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RandomStudent):

"Nu inteleg..." - orice om are creier si ratiune pe care daca o foloseste promoveaza orice examen. Cu mana ia pixul si scrie daca examenul este scris. Cand citeste un curs nu invata mecanic ci isi foloseste ratiunea ca sa inteleaga ce a predat profesorul la curs. Dumnezeu a dat fiecarui om creier si ratiune ca sa il foloseasca. happy

| RandomStudent a răspuns (pentru anonim_4396):

De exemplu:preotii care se plimba cu bmv, li se intind covorul rosu, fac clopote de aur pe spinarea oamenilor al statului, in loc sa faca spitale care chiar ajuta lumea, pe ei de ce nu ii "pedepseste" dumnezeu...pentru ca nu exista, ei o duc bine mersi cu aurul lor si noi abia daca avem sa traim o viata decenta.Si la partea cu evolutia, e demonstrat stiintific, s-au gasit fosile.Si spune-mi tu, l-ai vazut, simtit pe dumnezeu...nu prea cred, exact de asta am renuntat si eu sa mai cred

| anonim_4396 a răspuns (pentru RandomStudent):

"De exemplu:preotii care se plimba cu bmv, li se intind covorul rosu, fac clopote de aur pe spinarea oamenilor al statului, in loc sa faca spitale care chiar ajuta lumea, pe ei de ce nu ii "pedepseste" dumnezeu...pentru ca nu exista, ei o duc bine mersi cu aurul lor si noi abia daca avem sa traim o viata decenta.Si la partea cu evolutia, e demonstrat stiintific, s-au gasit fosile.Si spune-mi tu, l-ai vazut, simtit pe dumnezeu...nu prea cred, exact de asta am renuntat si eu sa mai cred" - chiar daca esti ateu, o parte din banii de impozit ce ti se iau din salariu se duc la popi la BOR. happy Babilonul cel Mare adica toate religiile mari din lume stapanesc impreuna cu imparatii pamantului sau guvernele umane peste tot pamantul. Apocalipsa 17, 18. Cat despre acele fosile: apartin unor specii de maimute disparute. Tot ce e in Universul material si in natura nu are cum sa fi aparut din nimic ci cu puterea lui Dumnezeu. Romani 1:20. happy

| RandomStudent a răspuns (pentru anonim_4396):

Practic, daca ne luam dupa apocalipse ar fi trebuit sa fi murit din 2000 dar nu s-a intamplat.Cam asta e religia, il pui pe dumnezeu acolo unde nu intelegi lucrurile. Legat de univers, intr-adevar nu se stie asa multe, existenta e ciudata, de ce a fost mai multa materie decat antimaterie?(daca sa zicem un atom de apa de materie si antimaterie se intalnesc se vor elimina din existenta lasand in urma o cantitate mare de energie, si acest lucru s-a demonstrat de asemenea), cum a aparut viata(viata in sine, nu ce de pe pamant, o teorie ar fi ca ar fi cazut meteoriti cu microorganisme pentru ca dupa ce s-a racit planeta nu avea cum sa apara pentru ca era sterila)? si de ce stiinta incearca sa caute aceste raspunsuri folosind metode stiintifice si nu cea a religiei?(practic dumnezeu ar fi trebuit sa fie om de stiinta care sa cunoasca de ce legile universului functioneaza asa cum sunt, dar pe timpurile alea se credea ca noi suntem centrul universului si ca soarele se invarte in jurul pamantului)

| Mclaren12 a răspuns:

Eu am auzit de depresivi crestini dar nu prea am auzit de depresivi atei deci ii clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt crestina si sunt foarte fericita cu viata mea. Chiar daca nu e perfecta, chiar daca am probleme, ii multumesc Lui pentru fiecare zi pe care mi o da aici pe pamant. Sunt optimista ca dupa furtuna va aparea mereu soarele. Totul se intampla cu un scop in viata noastra, iar eu vreau sa mi petrec viata pentru El!