| anonim_4396 a întrebat:

Din punct de vedere religios, Biserica Catolica va fi in continuare in dificultate, prin discreditarea ei continua de cei ce doresc o singura religie New Age. Vor aparea scandaluri legate de preoti corupti, de legaturi cu grupari mafiote, de homosexualitate, de pedofilie. Fortele implicate vor conduce in asa fel ostilitatile anti-religioase incat sa para ca se va implini profetia lui Malachia si ca Benedict este ultimul Papa inainte de "marea unificare" religioasa. fericita? tanara generatie?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Din pacate, aceste intamplari nefericite, nu fac cinste Bisericii.Ma doare ca, din cauza unor oameni care au facut fapte imorale, sa fie vorbit de rau Cuvantul lui Dumnezeu. Spune Cuvantul,, Dar pentru oricine va face să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai de folos să i se atârne de gât o piatră mare de moară şi să fie înecat în adâncul mării.

Vai de lume, din pricina prilejurilor de păcătuire! Fiindcă nu se poate să nu vină prilejuri de păcătuire; dar vai de omul acela prin care vine prilejul de păcătuire!,, Un credincios autentic nu se poate bucura de astfel de evenimente.Doar cei necredinciosi se bucura cand este hulit numele lui Dumnezeu.
http://www.youtube.com/watch?v=4Eltm4hj-UU&feature=related

12 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Părerea tinere generații :
Să facă ce vor, nu-mi pasă/
Ei s-au certat tot ei se împacă/
Tot la fel e corupți o să rămână și separați și împreună./

Răspuns utilizator avertizat
| Maidanezul a răspuns:

Cam de multisor bate artileria grea pe Biserica,ca este Ortodoxa ca este Catolica sunt amindoua zguduite Cea Catolica este cea mai incercata. Intr-adevar se doreste o singura religie, un singur guvern, un singur popor probabil vorbitor de limba engleza.Nivelarea functioneaza de ceva timp, deja noi am fost tiriti la alte standarde straine de traditia noastra.Totul acum este centrat pe individ lui sa ii fie bine.Notiuni ca familia nucleu de baza al societatii, colectivitatea, natia sunt niste notiuni fara sens acum. Daca la astia mici le da mincare sex si metin ar fi in stare sa se duca ca vitele la abator.Din cultura(materiala si spirituala) care o avea poporul Roman

| Birjaru a răspuns (pentru Maidanezul):

Conceptul de stat isi pierde relevanta, lucrurile se intampla cu un motiv, se pierde motivul, dispare si lucrul creat pe baza lui. Acum 6500 de ani, din cauza lipsei modalitatilor de transport, si lipsei de cunostinte despre lume in general, doar oamenii aflati in aceeasi zona se putea organiza pentru o viata mai buna si mai usoara. Limba, cultura si genetica sunt irelevante, s-au format numai datorita convietuirii pe un teritoriu destul de bine determinat. Astazi lucrurile se schimba, motivele care odata au dus la crearea statelor dispar, urmarea e destul de evidenta.

| Maidanezul a răspuns (pentru Birjaru):

Urmarea este foarte evidenta pentru mine, Statul Roman=stat de hoti Romania=colonie Resursele Romaniei =serpii din insula serpilor, ei cu petrolul.Ei boieri iar noi cu munti plini de aur cersim la portile lor.Noi cu basculanta de 120t

| Maidanezul a răspuns:

Acum am ajuns campionii europei la analfabetism si cu peste 55% analfabeti functionali.Vai de capul bietei tari pe ce miini a intrat de 22 de ani.Nu stiu care este soarta Bisericii Ortodoxe Ruse se pare ca la ei fenomenul este invers ca la noi. Rusii sacralizeaza Biserici analfabetii functionali de la noi ar da foc la Biserici, este o mica mare diferenta. As fi si eu curios cum ar suna Tatal Nostru cind or face o singura biblie sa ii vad pe musulmani cum se pupa in piata independentei cu evreii.Sa te tii acolo pupaturi nu gluma dar vor fi pupicii iesiti din teava de Ak47 ca noi nu mai facem AKM ca ne tusea Noi o sa dam cu pietroaie poate o sa taiem pomii din parc sa facem catapulte si o sa tabarim pe ei cu maciucile imbracati in piei de oaie dar musai cu mp3 si casti pe urechi si cu prastii din coaja de salcie. Mai citeam pe undeva ca vezi Doamne pamintul poate hrani 500 milioane de locuitori dar obligat mergind cu bicicleta

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns:

Totul se indrepta catre ecumenism, unirea tuturor bisericilor intr-una singura. lucru de neacceptat, din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe!

| EugeNNio a răspuns:

De abia acum ai aflat?

| EugeNNio a răspuns:

Planurile astea exista de mult, in cativa 10 de ani usor, usor se vor pune bazele unei noi religii mondiale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Andreea nu ai intales nimic.dar vei intalege.ai grija sa nu fie tarziu si cand vei intalege sa-ti pierdut deja credinta, catolica ori ortodoxa, numa asa sa nu pari stupida in fata celor ce denigreaza credinta crestina. ortodoxa ori catolica.ca Dumnezeu doar este.nu e catolic ori ortodox.

| Andreea_Elena_1992 a răspuns:

Parerea mea e ca inca nu stiti nimic! ati vazut cate cazuri de pedofilie sau dat la televizor in cazul bisericii ortodoxe? eu zic ca biserica catolica o duce foarte bine ....mai bine va ingrijorati pentru biserica ortodoxa si va rog sa nu va mai legati de biserica catolica atata taimp cat ea nu v-a facut nimic rau