| EuDoarEud a întrebat:

E pacat sa te saruti cu o persoana de acelasi sex? (Din punct de vedere religios)

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mai depinde si de "cand" si "unde". Poate fi pacat sa-l saruti duminica, dar daca-l pupi in cursul saptamanii cred ca e ok.

| danay72 a răspuns:

Da,din punct de vedere al Bibliei. 1corinteni6:9,10

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Doar un sărut nu ar trebui să fie păcat, e un gest destul de minimal de afecțiune, nu că i-ai făcut cine știe ce. Oricum religia creștină de azi acceptă destule lucruri, se modernizează(deși pot vorbi mai mult de cea catolică, căci printre ortodocși mai sunt suficienți înapoiați care să accepte anumite lucruri impuse de religia lor)

| Mayhem666 a răspuns:

Multi vor spune ca da (aceia care vor spune ca da, fie sunt homofobi, fie sunt fanatici religiosi), dar eu consider ca acest lucru este normal, asta se poate observa si in regnul animal.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Depinde cat e de pasional sarutul. Religiosii sunt foarte sensibili la unele lucruri, chiar si daca nu le vad. Le e destul sa si le imagineze. Asa ca fa-le un bine si nu mai aduce vreodata vorba de asemenea lucruri. Doar nu vrei sa pacatuiasca cu gandul.

| mentholinks a răspuns:

Din punct de vedere crestin, da, este pacat.

| Nilsson a răspuns:

Da, din perspectiva doctrinei crestine, orice gest LGBT e considerat pacat, dupa cum reiese din versetele urmatoare:

``Din pricina acesta Dumnezeu i-a lasat in voia unor patimi scarboase; caci femeile lor au schimbat intrebuintarea firesca a lor intr-una care este impotriva naturii. Tot astfel si barbatii, au parasit intrebuintarea fireasca a femeii si s-au aprins in poftele lor unii pentru altii...`` Romani 1.26-27

Din perspectiva seculara, nimic nu mai este pacat, nici avortul, nici eutanasia, nici consumul de droguri, si ma tem ca lista poate continua.

| VelaJohnny a răspuns:

Raspuns scurt: depinde de religie.

| T0T a răspuns (pentru VelaJohnny):

La voi s-ar accepta?

| VelaJohnny a răspuns (pentru T0T):

Depinde unde te „săruți" laughing gesturile homosexuale se exclud. Practic, ne-am insusit punctul de vedere biblic. Cand am zis „depinde de religie" nu m-am referit la cultele crestine, m-am referit la religii in general. (am modificat raspunsul un pic, sa fie cat mai usor de inteles ceea ce vreau sa exprim big grin )

| MeForeverAlone a răspuns:

Du-te mă, țiganii fac asta tot timpul laughing

| SuNaM a răspuns:

D.p.d.v ortodox, da este pacat daca este facut in zone intime sau pe gura.Dar sa pupi un baiat pe obraz pt.ca e ziua lui, nu e pacat(doar daca nu esti homosexual si te excita, atunci da, e pacat laughing) )

| Idris a răspuns:

Iti pot oferi un raspuns din punct de vedere islamic:

Nu este permisibil pentru un barbat sa se sarute cu un alt barbat, si nici pentru o femeie nu este permis sa se sarute cu o alta femeie. De asemenea este interzisa imbratisarea intre doua persoane daca acestea nu sunt acoperite de un vesmant. Toate acestea au ca evidenta un hadith de la Ibn Abu Shaybah in care Profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea fie asupra sa!) a interzis imbratisarea intre doua persoane care nu au corpul acoperit cu un vesmant si a interzis sarutul, toate acestea aplicandu-se daca este vorba de a exprima dorinta sexuala, insa daca sarutul este un semn de prietenie, gentilete, bunatate atunci este permisibil. De altfel, scolarii spun ca sarutul este permis intre sot si sotie ca si preludiu inaintea relatiilor intime.

| UserulAnonim a răspuns:

Atata timp cat e iubire, prea putin conteaza daca e de acelasi sex sau nu.
Pentru români e pacat, ca sunt frustrati, ne consideram "crestini" dar urâm pe cei nevinovati...
Sa nu mai zic ca toate tarile unde casatoriile gay sunt legale, sunt tari crestine.

Iubirea nu este un pacat. happy