| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a întrebat:

Din punctul de vedere al unei persoane „rele", nu ar fi raiul un iad?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Too much Dragon Ball. rolling on the floor

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Uimitor este faptul ca toti, dar absolut toti ati facut vorbire despre un rai sau iad asa cum vi-l imaginati voi. Nici unul nu a reusit sa schiteze doar asa, ca o idee cum ar fi iadul sau raiul Biblic. Numai aiureli, cum s-ar spune, fara numar, succes in continuare.

| danay72 a răspuns:

Cred ca fiecarui om ii place sa se bucure de lucruri bune. Imediat te obișnuiești cu binele. Dar in Biblie, iadul se refera la moarte, nu chin veșnic. Apoi, în paradis vor fi doar persoane care asculta de Dumnezeu. Psalmul37:9-11

| Freya1 a răspuns:

Cuvantul iad inseamna ceva rau chinuitor. Daca iadul exista si ajungi acolo din cate se spune e tortura, durere si scrasnirea dintilor iar orce persoana care ajunge acolo fiind bun sau rau nu ar rezista si nu si-ar dori

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

Caldura-i gratis, batura pe alese si muzica tare nu deranjaza pe nimeni; naspa si cu iadul asta.winking laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ce glume ai si tu laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

Gura pacatosului adevar graieste.winking laughing

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Esti sigura? Pentru sado-maso suna a paradis.

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Una e sado maso care au si ei o limita si alta e sa arzi sau te te topeasca cu smoala...

| milan9 a răspuns:

Iasul este doar locul unei ETERNE neimpliniri si nefericiri. Niciodata raiul nu va fi responsabil de asa ceva... thinking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Asta doar daca este o persoana nu doar idioata; dar si religioasa.winking laughing

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Naah, nu știu de ce folosești cuvinte ca „persoană idioată" pentru că nu înseamnă nimic când numești o persoană „idioată"; nu transmiți niciun fel de informație folositoare. Fii mai specific.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

O persoane lipsita de discernamant, cu convingeri religioase defectuase. multumita?!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Ai tot timpul sa devii, daca nu reusesti sa intelegi ce se intampla in jurul tau.winking laughing

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu te cunosc, deci fi mai direct. Nu vreau să devin fată, ce vrei să zici? nu reușesc să înțeleg ce se întâmplă în jurul meu, ce vrei să zici cu asta?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Raiul si iadul sunt metafore crestine! daca mintea o sa ti-o ia razna : nici nu mai conteaza ce sex ai in realitate! ati ani ai?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Știu ce sunt raiul și iadul. Și nu cred că este relevant ce vârstă am. Nu înțeleg de ce spui „dacă mintea o sa ți-o ia razna", ți se pare un concept așa de greu de înțeles?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Sper ca am o intelegere aproximativ exacta asupra termenilor religiosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoana rea nu iubeste binele universal ci doar binele personal in mod egoist. Raiul este binele universal fara rau. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,normal ca nu.

| Andreea19Alina a răspuns:

Niciodata raiul nu va putea fi considerat iad, indiferent de tipul persoanei.
O persoana poate fi considerata rea la un anumit moment al vietii sale, insa aceasta va ajunge pe calea cea dreapta, in decursul vietii. Daca, prin exceptie, acest lucru nu se va intampla, atunci cand va ajunge in cer, va putea face adevarata comparatie din Rad si Iad. Iadul nu reprezinta un loc intunecat, multa smoala si urlete! Iadul este definit ca absenta iubirii lui Dumnezeu fata de oameni. Pein urmare, acea persoana rea, isi va dori sa nu stea in singuratate ci sa fie primita in Rai, intr-un loc plin de lumina si dragoste. Totusi, o persoana rea nu ar avea niciodata posibilitatea de a ajunge in Rai.