| freebiker a întrebat:

Considerati ateii persoane "rele" din punct de vedere social?

Răspuns Câştigător
| Nuvăsufăr a răspuns:

Mă miram la ce-ai scris după primele rânduri după m-am uitat la faţa ta şi m-am lămurit.
Eşti fumat rău.

"dar nimeni nu ar trebui sa indice cuiva religia sau ateismul decat foarte, dar foarte discret"

E destul de discret botezul de la vârstă fragedă? Îndoctrinarea în familie, apoi îndoctrinarea în şcoli la orele de "religie" (creştinism)?
Dacă eşti privat de celelalte opţiuni, sau îţi este nuanţată doar o anumită opţiune, liberul-arbitru dispare.
Sunt curios dacă ar if fost lege ca omul abia la 18 ani să-şi aleagă religia, când e deja destul de mare să gândească singur. Oare aţi mai fi fost majoritari voi? Nu cred.
De aceea îmi permit să râd pe seama ta spunând că-i mulţumesc lui Dumnezeu că-s ateu.
Pa.

15 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu sunt satanist modern, imi place sa ajut lumea, sa ofer un zambet oamenilor care au nevoie, sa intind o mana de ajutor, crezi ca daca nu ne inchinam la acelasi zeu trebuie sa fim persoane rele?

| Allrc24 a răspuns:

Bai son of helios nu venim cu argumente? daca aveti tampenia aia de cap indoctrinata cu evolutionism cred si eu.voi nu acceptati dovezile de existenta.credeti ca Dumnezeu poate fi inteles cu mintea aia pacatoasa si indoctrinata dupa stiinta a ateilor.

| DrunkenRat a răspuns:

Punctul de vedere social nu are nimic de a face cu religia la oamenii educati. happy

| Coconutz a răspuns:

Nu,doar ca marea majoritatea au o coroana imaginara pe cap cand discuta cu cineva care apartine unei religii sau unui alt sistem de credinta.

| alexandra2859 a răspuns:

Din punctul meu de vedere consider ateii persoane mai bune de cat crestini in multe sunt mai puternici avand in vedere ca ei nu au nevoie de un zeu care sa ii gideze si sa se roage tota ziua la el, mai destepti avand in vedere ca aduc intodeauna dovezi concrete...(am spus din punctul meu de vedere nu este nevoie sa sariti repede pe mine din cauza asta). deci nu, nu ii consider persoane rele din punct de vedere socialhappy.

| Omulrational a răspuns:

Ce intrebare... Orice ateu, crestin, musulman...are propria gandire si propriu comportament.Cu ce e mai presus un crestin care injura,se cearta, omoara si apoi se duce la popa sa i ierte pacatele pentru cativa euroi fata de un un ateu care nu face nici o problema? Dar asta e tara asta, la fel si politicienii in campanii pe la toate bisericile se jura pe biblie si cand ajung la putere fura de sting.

| Bezea a răspuns:

Consideri musulmanii "răi" din punct de vedere social?

| MeGusta a răspuns:

Da,trebuie exorcizati cat mai repede.

| petrica1111 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa-si aleaga in ce sa creda si in ce nu,dar atat timp cat nu sunt discutii pe tema religiei, cred ca nu sunt probleme, dar daca se aduce vorba de religie, nu mai ai ce sa vorbesti cu el.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru petrica1111):

Când intră în discuţie religia, noi ateii venim cu argumente şi de ciudă veţi ismţi disperare şi teamă deoarece nu aveţi contraargumente. Astfel că voi sunteţi cei cu care " nu mai ai ce să vorbeşti", pentru că voi începeţi să înjuraţi, huliţi, ignoraţi, etc.

freebiker, creştinii vor considera mereu orice e înafara religiei lor ca fiind lipsit de moralitate, dreptate şi bun simţ.

| petrica1111 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Din moment ce tu ai avut acest raspuns,o sa vin cu intrebarea: Te-ai autocaracterizat? Pentru ca,cineva,oricine,atunci cand vorbeste de religie,nu injura. Oare de ce voi cautati sa veniti cu argumente? Daca ai vazut mai sus,ce-am scris,ca oamenii sunt liberi sa creada sau sa nu creada in ceva.Ori tu,vii sa imi demonstrezi,prin raspunsul tau, ca voi incercati sa ne "obligati' pri "argumentele" voastre sa nu mai credem in nimic? Eu spun inca o data, fiecare credein ce vrea,nu am nimic cu ateii,poti gasi in ei oameni buni,dar nimeni nu ar trebui sa indice cuiva religia sau ateismul decat foarte, dar foarte discret, fara texte de genul celor de mai sus.Si prin "nu mai ai ce sa vorbesti cu el, ma refeream ca trebuie sa inchei discutia despre religie cu el.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru petrica1111):

Mă miram la ce-ai scris după primele rânduri după m-am uitat la faţa ta şi m-am lămurit.
Eşti fumat rău.

"dar nimeni nu ar trebui sa indice cuiva religia sau ateismul decat foarte, dar foarte discret"

E destul de discret botezul de la vârstă fragedă? Îndoctrinarea în familie, apoi îndoctrinarea în şcoli la orele de "religie" (creştinism)?
Dacă eşti privat de celelalte opţiuni, sau îţi este nuanţată doar o anumită opţiune, liberul-arbitru dispare.
Sunt curios dacă ar if fost lege ca omul abia la 18 ani să-şi aleagă religia, când e deja destul de mare să gândească singur. Oare aţi mai fi fost majoritari voi? Nu cred.
De aceea îmi permit să râd pe seama ta spunând că-i mulţumesc lui Dumnezeu că-s ateu.
Pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.sunt dintre ei mai morali decat multi crestini.fie sa luminerze cu lumina lor si sa fie urmati.si sa aduca rod dupa tot binele ce-l vor face.Doamne ajuta.

| MontanDewDarkBerry a răspuns:

Ateii sunt consideratii persoane mult mai inteligente si mult mai sociabile decat ceilalti, dupa parerea mea sunt oameni ca toti cei lalti care doar au o parere diferita fata de a crede in Divinitate.

| MontanDewDarkBerry a răspuns:

Ateii sunt considerati persoane mai inteligente si mai sociabile decat ceilalti. Si nu nu-i consider persoane rele din punct de vedere social.

| Performanta13 a răspuns:

Ateismul este o ptiune. asta nu presupune ca e bun sau rau dpdv social. nu are legatura