| ErrorFound a întrebat:

Din unele discutii ale mele cu anumiti oameni de pe acest site, de la aceasta categorie, am observat niste conceptii total gresite care fac ca modul in care intelegeti lumea este gresit. Daca porniti de la o conceptie gresita, rezultatul este gresit.

Acum vreau sa spun ca prima greseala pe care o facei ar fi interpretarea literara a cuvantului "Bang!" insemnand explozie, deci traducerea pentru Big Bang este Marea Explozie.

Acest lucru este total gresit si probabil ca cel ce a propus teoria era ironic.
De ce este gresit? Fiindca teoria Big Bang-ului explica formarea universului din nimic.
Acum hai sa va explic de ce acest lucru este gresit:
Nimic inseamna in matematica "0".
Daca am propune ecuatia matematica pentru crearea universului inseamna ca din 0 rezulta 1, sau alt numar.

Acum intervine alta problema fiindca de fapt, suma materiei din univers este tot zero. Anti-materia este opusa materiei si reprezinta inversul ei.Cand materia intalneste anti-materia acestea doua se anuleaza, rezultand >nimic="0".

Din moment ce suma materiei din univers este 0, asta inseamna ca Big-Bang-ul nu reprezinta o explozie, ci o transformare sau o descompunere. Se explica mai bine prin ecuatia urmatoare(deloc complicata): 1+ (-1)=0

Cred ca asta ar fi una din problemele care va fac sa credeti ca ceva maret si superior noua a creat totul, dar de fapt nu este asa. Va rog cititi de cate ori este nevoie si incercati sa intelegeti matematica de gradinita.

Intrebare:
Ati inteles?

70 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cel care a poreclit teoria in felul acesta era un combatant al acesteia.
Daca materia ar fi egala cu antimateria atunci nu ai mai avea cum sa postezi aceasta intrebare, Universul fiind probabil inexistent, numai ca materia se afla in catitate mai mare. Experimentele de laborator cu mezoni au aratat ca materia are niste proprietati oarecum diferite de ale anti-materiei.
Oricum, teoria Big Bang nu are legatura cu descompunerea nimicului in materie si antimaterie, realmente aceste lucruri aparand individual.
Daca foloseai cuvantul "ENERGIE", iar nu "MATERIE" totul era corect.

| sticla09 a răspuns:

Tocmai de aceea inca este la stadiul de teorie si asa va ramane probabil ceva vreme de acum incolo.
asta cred ca este testul suprem al omului, sa afle cum s-a construit sau autoconstruit universul...ca in rest le-a aflat cam pe toate, de la dansul albinei la telescopul hubble. bineinteles, toate astea multumita religiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sticla09):

Sau stiintei deoarece religia nimic nu a facut

| 4b a răspuns:

Am inteles ca nu se poate face un lucru fara lucratorwinking
Numa' bine...

| ErrorFound explică (pentru 4b):

straight face

| ErrorFound explică (pentru sticla09):

Si ia zi-mi tu te rog ce legatura are hubble cu religia?

| sticla09 a răspuns (pentru 4b):

Ba da, anomaliile...care uneori au consecinte mai grave sau mai putin grave. ce, le creeaza cineva? nu, ele apar pur si simplu la un organ, un lucru sau program software. poate si big bang a fost o anomalie. a nu se intelege ca eu cred in teoria aia.

| ErrorFound explică (pentru sticla09):

De ce anume? Nu inteleg ce vrei sa spui in primul paragraf.
Paragraful al doilea(inceput fara alineat si litera mare) il inteleg.
Al treilea este o tampenie prin definitie.

| ErrorFound explică (pentru 4b):

Deci toata ideea de mai sus ti-a insuflat o prostie. Esti geniala.

| 4b a răspuns (pentru ErrorFound):

laughing tulai Error...omu' are dreptul la opinie, ca e buna/nebuna e alta poveste.

| ErrorFound explică (pentru Inferno):

S-a demonstrat ca exista mai multa materie decat anti-materie? happy
Explica-mi tu te rog, cum s-a ajuns la acest lucru daca anti-materia nu s-a format decat in laborator in cantitati foarte mici. Si atunci cand materia intalneste o cantitate egala de anti-materie de ce explodeaza?

Pai hai sa spunem ca toata materia din univers s-a separat de toata anti-materia din univers. Atata timp cat cele 2 nu se intalnesc, universul va continua sa existe. Nu stiu daca este corect. Mie cel putin mi se pare. La fel cum 1+(-1)=0-cel mai simplu exemplu.

| ErrorFound explică (pentru 4b):

Ok, p-asta o inteleg. laughing

| Hombre a răspuns:

"Din moment ce suma materiei din univers este 0, asta inseamna ca Big-Bang-ul nu reprezinta o explozie, ci o transformare sau o descompunere. Se explica mai bine prin ecuatia urmatoare(deloc complicata): 1+ (-1)=0"
Cred ca e gresit, mai pe inteles;
"Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită. La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate (încă nu se știe din ce cauză) și și-a manifestat uriașa energie printr-o inimaginabilă explozie, Big Bang-ul, care mai continuă și în ziua de azi."
Ideea este că Big Bangul a făcut să explodeze punctul ce conținea o enormă cantitate de energie și care, datorită condițiilor, a început să se transforme în materie – „supa primordială" care nici teoretic nu poate fi bine definita.

| steve91 a răspuns:

Tu, de fapt, nu intelegi ce inseamna cuvantul "nimic". Uita-te printr-un dictionar...

| Hombre a răspuns (pentru 4b):

Pe cuvantul tau de şoimiţă a patriei? Dar daca universul se auto+creaza prin el insusi. Ceaules mou.

| ErrorFound explică (pentru Hombre):

Al doilea paragraf de unde l-ai citat, eu n-am scris asta.

| ErrorFound explică (pentru steve91):

Http://dexonline.ro/definitie/nimic
Doar sensuri literare...

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

"Daca foloseai cuvantul "ENERGIE", iar nu "MATERIE" totul era corect."
Corect, Big Bangul a făcut să explodeze punctul ce conținea o enormă cantitate de energie și care, datorită condițiilor, a început să se transforme în materie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trecand peste partea in care la capitolul stiinta esti mai varza decat varza ( si in loc sa o arzi inteligent combatand ceva ce nu intelegi mai bine pune mana pe o carte [sau pe mai multe] si invata. In primul rand, invata despre subiectul pe care vrei sa il dezbati. Ai inteles?), presupunand ca Big Bang-ul "ie naspa", ai tu o varianta mai buna? Daca ai, prezinta acea versiune si cel mai important, prezinta DOVEZILE pentru versiunea ta.

| ErrorFound explică (pentru Hombre):

Cum ai spus, este doar o teorie, nimic concret.

| ErrorFound explică (pentru Hombre):

Totusi, asta nu explica anti-materia. thinking

| Hombre a răspuns (pentru ErrorFound):

Al doilea paragraf e copy-paste de aceea i-am pus ghilimele.

| 4b a răspuns (pentru Hombre):

Ba deci era de vis daca nu-mi dadeai si tu in cap...
Hombre tata, omul aranjeaza materia existenta de la facerea lumii, dar el nu o poate crea. Dupa cum nu se poate admite ca un oras se poate construi singur, tat asa, nu se poate admite ca cerurile si pamantul, adica materia din care este zidit universul, sa se fi facut singura.
Mno amu ciauleswinking

| steve91 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nici "literar" nu stii ce inseamna... Hai, du-te si mai invata! Sunt satul de diletanti ca tine...

| Hombre a răspuns (pentru ErrorFound):

"Totusi, asta nu explica anti-materia."
În acea primă secundă după Big Bang, cantitățile de materie și antimaterie au fost aproximativ egale, cu o diferență foarte mică. Această diferență a fost în favoarea materiei obișnuite. Datorită răcirii care a survenit în urma expansiunii universului, materia și antimateria s-au anihilat fără a se mai reconstitui.

Pe măsură ce temperatura universului a scăzut, echilibrul s-a modificat deci în favoarea producerii de fotoni. În cele din urmă, cei mai mulți electroni și pozitroni din univers s-au anihilat, lăsând numai relativ puțini electroni prezenți azi. Totul dispare, în afara unei mici cantități de materie. Acest rest rezultă din infima superioritate numerică a materiei. El constituie întreaga materie pe care o cunoaștem și universul vizibil de astăzi – galaxii, roiuri și super-roiuri de galaxii.

| sticla09 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu obisnuiesc sa ma repet deci daca ai inteles din prima, bine, daca nu, sa fim amandoi sanatosi.
ca nu ai inteles al 3-lea alineat, vom da vina pe mediul virtual ca nu ai prins ironia.

| Hombre a răspuns (pentru 4b):

Cum spui matale bre stafie, fiecare crede ce vrea, este extrem de complicata si abstracta facerea.winking

| Hombre a răspuns (pentru ErrorFound):

"Cum ai spus, este doar o teorie, nimic concret.'
Da asa e, inca nu suntem capacitati in prezent sa finalizam Big Bang-ul, pentru ca sunt multe chestiuni abstracte care ne depaseste perceptia

| Aiwendil a răspuns:

E doar o teorie. TEORIE!
De unde stii tu ca deti adevarul absolut? Niciun om din lumea asta nu va putea sa stie care e adevarul adevarat si cum s-a creat lumea acesta.Voi multa lume luati toate teoriile care le spun niste oameni cu o anumita inteligenta drept adevar.
Esti un copil ca oricare altul, la fel ca multi alti pe acest site, la fel ca mine, si ar fi bine ca toti sa nu ne mai dam cu pareri ca ala are dreptate, ba nu ca ala are drepatate si tot asa pana ajungi la cearta.Suntem niste oamenii cu prea putine informatii.Numai daca esti geniu esti capabil sa intelegi anumite lucruri si nici atunci in totalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am inteles.fiindca nimicul la tine este totusi ceva.este 0.deci nu mai e, nimic.are o valoare.ecuatia nu mai e valabila.ori banga-bingul si Dumnezeu atoatecreatorul sant deasupra tuturor acestor disteptaciuni care ard creere dastepte de miroase pana aci la mine.