| WholeWorldTeam a întrebat:

Dintre pacatul desfranarii si pacatul mandriei si al slavei desarte este mai usor de lasat?

Răspuns Câştigător
| sitărescu a răspuns:

Păcatul Mândriei, de desfrânare mai scapi cum scapi dar, de mândrie nu.

Mândria se poate amesteca printre virtuți și nici măcar nu o simți.

Sfinții Părinți s-au luptat toată viața lor cu mândria pentru a nu fi trași în talpa iadului pentru o înălțare de moment.

În parabola cu vameșul și fariseul, rugăciunea vameșului a fost cea mai înălțătoare.

De desfrânată Hristos s-a apropiat să o vindece, dar de omul mândru nu se poate apropia că nu-l lasă zeul propriu al acestuia, care e închipuirea de sine și arogarea de merite nefondate.

37 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Pff, ati terminat chat-ul! Si eu care imi luasem popcorn, bere si urmaream cu atentie finalul...incepuse promitatorhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici unul nu-l lasi usor daca e de mult.cand e mic il smulgi usor ca pe un copacel sau o buruiana.dar daca creste in tine si se face copac mare si ramuros, e mai greu.dar nu imposibil.e valabil pentru orice pacat.

| WholeWorldTeam explică (pentru AnnaMaria27):

Slava dersarta inseamna sa nu iti placa sa fi contrzis niciodata.Un om plin de slava desarta nu accepta comentariile nimanui.Slaav desarta este mai rea deact madria.

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Eu am luat "slava desarta" cu alt sens! big grin Greseala mea...happy

| adnanaluna a răspuns:

O des-franare mai smerita, asa, te scoate sigur din belea

| Ivannaa a răspuns:

Eu cred ca pacatul mandriei este mai usor de lasat.

| ElectronicSound a răspuns:

Cred ca ambele sunt considerate grave deci nu te apuca de nici unul.