| StrongHeart a întrebat:

Dintre un om foarte religios,unul spiritual(dar care nu urmeaza nici o religie),un ateu si un agnostic, care dintre acestia are sansele cele mai mari sa realizeze ceva in viata, sa aiba parte de liniste si de sanatate mintala?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de fiecare in parte,si cum percepe el ceea ce vrea de la viata,nici un crestin nu il urmeaza pe iisus ca stil de viata,ei doar se fac ca cred din interes atat,iti dai seama ca ar fi o viata grea,iisus nu a adunat averi,nu a muncit,nu a avut familie nevasta, copii, nu se ingrijea de ziua de maine, nici de el, era ca un calugar budist, desi crestinj nu il urmeaza pe iisus

| lpavel a răspuns:

Depinde cat de dedicat e fiecare in parte pentru ca amandoi au acelasi scop, dar mai castigat va iesi cel cu religia pentru ca viata asta trece vazand cu ochii...

| CostinAlamariu a răspuns:

Sigur nu ateul. Pentru ca ateul (daca vrea sa fie logic pana la capat) va trebui sa accepte nihilismul in toata splendoarea lui ceea ce va avea de obicei 2 efecte: fie il va aduce la depresie si disperare fiindca nimic nu are sens, fie il va aduce la hedonism si o viata traita de dragul placerilor superficiale, lucru care in totdeauna duce la boala si o stare mizerabila in final. Agnosticul nu poate fi agnostic pe vecie, o sa fie obligat sa-si asume o paradigma (daca vrea sa fie logic) astfel putem concluziona ca un om religios va fi probabil mult mai fericit si mai implinit.

| FreddieM a răspuns:

Se va realiza prin propriile competente, orientarea religioasa e absolut inutila.

| StrongHeart explică (pentru FreddieM):

Cred ca e una din cele mai importante parti ale vietii, fie ca esti religios sau nu, la un moment dat trebuie sa iei o decizie si in functie de decizia aia iti traiesti cam toata viata, deci sa spui ca e inutila e mult spus.

| FreddieM a răspuns (pentru StrongHeart):

Ateu sau nu,, la un moment dat trebuie sa iei o decizie si in functie de decizia aia iti traiesti cam toata viata, deci sa spui ca (religia) e inutila e mult spus.
Nu e prea clar ce vrei sa demonstrezi aici. Ai vrea sa elaborezi putin?
Mersi

| StrongHeart explică (pentru FreddieM):

Pai intrebarea asta si-o pune tot omul de cand e pe lumea asta,daca exista viata dupa moarte sau nu,un om religios e mai constrans de imprejurimi in ceea ce priveste ce poate sau nu sa faca in viata asta,avand in vedere ca el crede ca va fi judecat dupa faptele sale,in timp ce un ateu e mai putin constrans sau deloc.
Asta vreau sa zic, nu cred ca nu e chiar inutila adica poti sa zici la fel si despre politica, e inutila, dar apoi daca furi ceva din magazin si ajungi la puscarie, iti dai seama ca exista niste legi si nu e totul chiar asa simplu.
Eu ma incadrez ca agnostic as zice,desi nu-mi place sa imi pun o eticheta, deci sunt cat se poate de impartial aici.

| Algo098 a răspuns:

Nu cred ca aceasta caracteristica are o influenta atat de mare incat sa determine succesul, esecul, sau sa influenteze linistea sau sanatatea. Nu vad a fi o calitate usurinta de a accepta explicatii fanteziste lipsite de logica. E mai mult o dovada de naivitate.