| anonim_4396 a întrebat:

Discutam cu niste indivizi si ei spun africanii si copii lor mor pentru ca ei nu cred in Dumnezeu si mai mult isi pun baza in diferite ritualuri magice, vrajitorii.Este oare adevarat? Merita Africanii si cei care se afla in situatia lor, aceste pedepse?

14 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Hai sa fim seriosi oamenii mor indiferent de credinta. Problema se pune cam asa: de ce mor amaritii aia pe capete de foame.
Re big grinaca vedem ce bogatii au prin subsol se va zbirli parul pe noi, daca sapam mai adinc si vedem cine le exploateaza aici este o mare problema pentru ei mai precis pentru amaritii aia de africani.Vad ca te uiti chioris si nu pricepi mare lucru, hai sa te ajut, poti lua ex Romania care a devenit colonie, petrol ciuciu, aur ciuciu,,,, ciuciu,,,, ciuciu, petrolul din insula serpilor,,, ciuciu Deci daca aduni ciuciu cu 100xciuciu =ciuciu
Ps ciuciu Oltchim daca nu sarea la beregata lor Diaconescu, nu ciuciu spaga daca il dadeau la fier vechi deci sper ca ai inteles "spilul"

| Arthur a răspuns:

Măi Mentale, de unde aduni tu informaţii? De la colţul străzii şi aia mahala?
Procentul creștinilor de pe continentul african a ajuns la 46, 53%, în timp ce musulmanii reprezintă 40, 46% din totalul credincioșilor africani. Doar 11, 8% dintre locuitorii continentului mai păstrează vechile religii tradiționale africane.

| Narfundo a răspuns (pentru Arthur):

Ce daca sunt crestini? Crezi ca ei nu isi pun baza in vrajitorii?

| Arthur a răspuns (pentru Narfundo):

Boală gravă : nu generaliza şi nu discuta despre ce nu cunoşti. Repet : " Doar 11, 8% dintre locuitorii continentului mai păstrează vechile religii tradiționale africane. "
Nu debita tâmpenii : " Ce daca sunt crestini? Crezi ca ei nu isi pun baza in vrajitorii? " Păi frate, logica elementară de clasă primară îmi spune că albul este alb şi negrul este negru, deci ori creştin ori vrăjitor, iar dacă eşti creştin nu poţi fi şi vrăjitor şi viceversa!

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

De fapt exista crestini esoterici.

| OOOLEOOO a răspuns:

''Vaticanul si Roma vor cadea, Africa isi va recapata stralucirea furata.''

Kebra Nagast.

| sabin89 a răspuns:

Indivizii respectivi au incercat sa te duca pe un fagas gresit. Nu au nimic credintele cu longevitatea sau cu bunastarea/saracia. Japonezii in ce cred? Si ai vazut ca foarte multi trec si de o suta de ani. Mai vin unii cu teoria ca sunt blestemati, fiind fii ai lui Ham. Fals si asta. Aceiasi negri, stramutati in America traiesc bine-mersi, la fel ca si 'prietenii' lor albi.

| M25M a răspuns:

Ei mor de malarie, ei mor de deshidratare, de foamete, de sida, de n boli, din cauze politice si geografice. Daca exista Dumnezeu si acestia sufera si mor doar pentru ca au alte orientari religioase atunci acel Dumnezeu are niste probleme legate de egocentrism.

| PedoBarbie a răspuns:

Servus!
Şi vrăjitoriile şi Dumnezeu sunt nişte porcări.
Pe curând!

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru PedoBarbie):

Imi traduci te rog nikul tau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" Discutam cu niste indivizi si ei spun africanii si copii lor mor pentru ca ei nu cred in Dumnezeu " - Indivizii ăia fac parte din categoria " mai mult decât creştini ". Un om nu moare mai tânăr sau mai bătrân, răpus de boală sau de un accident, deoarece crede sau nu în Dumnezeu.

| GRs a răspuns:

Cum ramane cu liberul arbitru de care zic crestinii? Aruncat din nou la gunoi.
Nu merita "pedepsele" acelea deoarece nu e vina lor ca s-au nascut in acele zone.Religia pe care o ai tine de religia parintilor tai, locul in care te-ai nascut si cum ai fost educat. Daca te-ai fi nascut in acele zone din Africa erai la fel ca ei.

| amuzanta a răspuns:

Nu e adevarat dumnezeu ii iubeste pe toti dar daca nu credeti in el aveti de pierdut

| comandamente a răspuns:

Crezi ca ritoalurile magice ai va scapa de moarte? sau credinta ta te va scapa de bodul morti? fie ca esti tanar sau batran roman sau african toti ajungem acolo din cauza pacatului.1 corinteni 15.22