| anonim_4396 a întrebat:

Doamne ajuta! Sunt ortodox. Am aflat ca am fost botezat cand eram mic prin stropire/turnare cu apa. Este valabil botezul sau trebuie sa il fac din nou? Sfintele canoane specifica ca trebuie prin intreita afundare. Raspuns doar de la preoti sau credinciosi ortodocsi stiutori. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu cred ca exista preoti aici si chiar de aia te-as sfatui sa vorbesti cu un preot, nu sa apelezi la TPU

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai exista asemenea absurditati.
Multi crestini ortodoxi sunt botezati doar cu apa pe frunte, fiindca au murit foarte multi copilasi inecati sau de al complicatii cu apa in plamani.
Acum este o dezbatere internationala in acest si probabil ca in viitor se va pune lege si interzice scufundarea copilului in cadelnita, pentru a se evita o posibila moarte prin inecare.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Violleta2022):

De fapt nu a murit niciun copil de la botez. Toate cazurile care s-au vehiculat prin presa s-au dovedit fara legatura cu botezul. Dar de ce conteaza adevarul obiectiv când putem minți?

| Violleta2022 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De fapt, se pare ca au avut o legatura foarte stransa cu botezul, odata ce bebelusul a avut apa in plamani, de cand a fost bagat cu totul in cadelnita si tinut sub apa mai mult dceta trebuia.

https://www.digi24.ro/......ii-1447407

https://www.digi24.ro/......ui-1444450

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Violleta2022):

Te-ai obosit foarte tare sa te informezi asupra acestui caz, este?

"Concluzia este ca afectiunile pe care le prezenta copilul (pneumonie interstitiala, cel mai probabil de etiologie virala, complicata in evolutie cu bronhopneumonie forma severa), prin gravitatea lor, au fost sigur si direct letale."

Conform: https://www.google.com/......re-1677056

Altfel spus, n-a avut absolut nicio legătură cu botezul. Din nou întreb, de ce ar conta adevărul obiectiv când putem la fel de bine minți cu nerușinare, nu-i asa Jassmina?

| Wr3nch a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cu tine nu e de discutat ca auzi doar ce zice popa si Tata Dani.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Wr3nch):

Am dat link un articol de presa cu sursa de la medicii care au facut necropsia. Ce legatura are necropsia cu popa? Sau e interzis sa spunem adevărul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii pasa absolut nimanui cu cata apa ai fost stropit. Chiar nimanui. Vrei sa fii ortodox fi ortodox, vrei sa fii musulman fi musulman.

| Wr3nch a răspuns:

Cu "sfintele canoane" sau cam inecat cativa copiii, e mai bine cu stropire.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Wr3nch):

Niciun copil nu s-a înecat de la botez. Nu mai minți

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu daca ar exista, ar insemna ca de atata putere si iubire nu ar fi in stare sa comunice cu oamenii? Ar fi invizibil surd, orb si mut? A facut tot ce exista deci din iubire pentru om a facut viermi, purici, paduchi, plosnite, capuse si tantari, se ocupa cu minuni si lasa oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie? Deci ce e Dumnezeu? E adevar sau minciuna? Mai are valoare botezul? Ce asteptari poate avea omul de la un personaj invizibil si inexistent de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori? Un om rational nu crede in povesti absurde. Un om ca sa fie mintit si inselat trebuie sa nu aiba stiinta (ca sa nu cunoasca adevarul) si sa aiba credinta(adica sa creada orice minciuna fara dovezi si fara a o trece prin filtrul ratiunii). Concluzia e ca prin credinta ne apropiem de minciuna (=Dumnezeu), iar prin stiinta, cunoastere si ratiune ne apropiem de adevar. Cine iti cere credinta si nu iti arata dovezi reale, acela vrea sa te insele. Fiecare e liber sa aleaga credinta sau stiinta, minciuna sau adevarul.

| Archangells a răspuns (pentru halogen001):

Si totusi, Dumnezeul ala in care tu nu crezi, El crede in tine. Si te iubeste. Si si-a dat viata ca oricine crede in El sa aiba viata vesnica. Amin!

| halogen001 a răspuns (pentru Archangells):

El crede in mine si ma iubeste, de aceea e invizibil, surd, mut si orb, de aceea a facut purici, paduchi, viermi, capuse, plosnite si tantari, de aceea lasa oamenii in intunericul nestiintei sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie, de aceea am si eu mare credinta in el, il iubesc si astept viata vesnica. Asa cum e de vizibil, de puternic, drept si iubitor, tot asa de lunga si de reala va fi si viata vesnica.

| xerxes1 a răspuns:

Depinde ce fel de stropi. Unii dau stropi in mai multe situatii.

| Green66 a răspuns:

Doamne ferește! Sfintele canoane spun că... nu e bine să te botezi cu stropi. straight face
Mergi la Teodosie și vorbește cu el, te va boteza in fiecare zi și-ți va da stropeală divină.
Schimbă dealerul, îți dă numai stropeală proastă...

| EcceHomo a răspuns:

Doamne ajută!
Trebuie să îl faci din nou, botezul este despre păcate, doar ca acum nu se mai numește întreita afundare, ci întreita înfund, dar tot cu stropeală e.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Este un botez valid, daca s-a facut la ortodocsi, unde sunt Tainele valide. Desi botezul inseamna afundare de la gr. baptizo.
Aceeasi stropire la papistasii eretici sau la neo/protestanti nu e botez, fiindca nu au dogma Sf. Treimi curata! IPS Teodosie al Tomisului a spus-o, nu eu!

| h379m3973423 a răspuns:

După ce ai să afli ce reprezintă botezul îl vei mai face o dată, dar nu la ortodocși.
Citește și tu NT măcar, că acolo scrie de el.

| Cretinul112 a răspuns:

Meme,da mi discordul tau

| Cosmin38384 a răspuns:

Ortodox sau nu, religia pentru mine e inutilă. Dumnezeu nu există, e doar o invenție a omului ca și zeii, care au povesti mai credibile

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin38384):

Nu asta a întrebat. Raspunde pe subiect sau nu raspunde deloc

| Cosmin38384 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Prietene vedeți dreacu de treaba ta

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin38384):

Acelasi lucru trebuie sa faci si tu. Intrebarea n-are legatura cu raspunsul tau.