| anonim_4396 a întrebat:

Doar ca o mica curiozitate, teistilor, ce parere aveti despre necredinciosi, asa zisii pagani? Si daca v-ati putea-o si argumenta, ar fi minunat.

15 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

De ce trebuie sa le punem o eticheta oamenilor pagani(urasc cuvantul asta), doar pentru ca au alte opinii religioase?

| PedoBarbie a răspuns:

Păgâni sunt cei din alte culte religioase adică politeiştii(mai mulţi zei). E un termen folosit de creştini. Deci păgânii sunt credincioşi/religio; i.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Matei 22:39 - «Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi»

| a3e6u9 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ai putea să alegi alt citat, de exemplu:
"6. De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei."
Deuteronom 13

| Delmoniko a răspuns (pentru a3e6u9):

Deci sa omorati paganii? Esti prost?

| MarianM8777 a răspuns (pentru Delmoniko):

Asa se facea in Vehiul testament, la fel si cu cuvrarii/ curvele ...etc...

| Syela a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

E doar un citat ca multe altele pe care le scoateti la inaintare cu orice ocazia dar din cate se vede nu prea le si respectati(cel putin in general). Nu vreau sa jicnec, va respect credinta, dar asta e adevarul crud si dureroshee hee

| Delmoniko a răspuns (pentru MarianM8777):

Curvele? Mare pacat... ca le omorau. Aduceau bani la bugetul de stat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici una de rau. Ps: paganii sunt cei care practica paganismul, crestini au o alta denumire pentru necrestini pacatosi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de la caz la caz,, nu se poate generaliza.
Daca scuipa seminte pe ritm de manele ce parere poti avea, indiferent in ce crede.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, ce e rau in a manca seminte?laughing

| sempreinvolo30 a răspuns:

Evrei 11:6 arata ca fără credință demonstrata prin fapte nu puteam sa ii fim plăcuți lui Dumnezeu.
Iar pe aceștia ii așteaptă distrugerea
Tefania1:14-18

Răspuns utilizator avertizat
| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Ok sa iti explic ce este un pagan.Un pagan este un om pierdut fara vointa pur si simple zic nu exista Dumnezeu doar pentru ca nu il vad dar nici aerul nu il vezi si totusi exista

| Delmoniko a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Ai intalnit vreodata un pagan? Stii ce inseamna? Sau vorbesti fugarit de prejudecati? Nu are vointa? Mai degraba crestinii nu au. Paganii nu se supun nimanui.