| DanionM a întrebat:

,,Doar Dumnezeu există, restul nu-i decât ipoteză." (-Nicolae Steinhardt-) Care sunt semnificaţiile pe care Steinhardt a dorit să le transmită prin această exprimare figurată?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Culmea transformării basmului în realitate.

NOname
| NOname a răspuns:

Este ca şi cum aş afirma: "Doar Moş Crăciun/Superman/Zâna Măseluţă există, restul nu-i decât ipoteză".

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Este basm doar pentru-ca spui tu? De ce te-ar crede cineva pe tine care nu te cunoaste nimeni ci nu pe Nicolae Steinhardt?

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

"The truth doesn't require your approval." (or my).

| Lizzu a răspuns (pentru CristiB93):

Nu subestima oamenii.
Nu intotdeauna cei cunoscuti au dreptate si spun adevarul. Ei spun ce adevar le place sa spuna tocmai pentru ca sunt cunoscuti.

Anonimii gandesc si ei. Poate chiar mai profund decat cei afirmati.

| sublime89 a răspuns:

Cum a tras el concluzia ca existenta lui d-zeu nu e si ea o ipoteza?

| Lizzu a răspuns:

Tocmai voiam sa comentez dar mi-a luat-o sublimedani89 inainte.
Deci, cum?

Cum e cineva sigur ca dzeu exista si nu se gandeste macar, prin absurd, sa zicem, ca ar fi si acesta (dzeu) o ipoteza?
Luam toate conceptele care ne convin, le separam de restul (care nu ne convin la fel de mult) si apoi le punem pe piedestal.

Cat de simplu, nu? ^.^ raised eyebrows straight face

| ErrorFound a răspuns:

De ce tot ce postezi se bazeaza pe vorbele altui individ? straight face
Daca tot faci asta, nu poti sa ne spui simplu un: "Comentati" cu semnul intrebarii? straight face

In fine, o sa incerc sa-ti raspund:
Tot ce-mi denota acea afirmatie la modul figurat este o ipocrizie fiindca la fel de bine poti spune: "Numai Allah exista, restul nu-i decat ipoteza", " Numai Shanti exista, restul nu-i decat ipoteza" si la fel cu toti zeii, semizeii, demizeii... Deci, dupa cum vezi aceasta afirmatie denota un adevar realtiv care tine numai de locul de pe Pamant in care te aflii.

| suffarstar a răspuns:

Este ceva de genul "Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii"-Albert Einstein.

| Mikhtarian a răspuns:

Probabil ca Nicolae S, facea referire ca Doar Dumnezeu e planul principal, restul sunt doar luate in calcul, dar sunt secundare.

| sabrina103 a răspuns:

Se refera ca numai El este vesnic, restul este temporar. El este cauza si consecinta, restul doar incearca sa completeze.