| anonim_4396 a întrebat:

Domnul a vorbit lui Moise si a zis: "Sa faci pentru altar oale de scos cenusa, lopeti, lighene, furculite si tigai pentru carbuni; toate uneltele lui sa fie de arama. Sa faci altarului un gratar si sa pui patru verigi de arama la cele patru colturi...". Domnul a vorbit lui Moise si a zis: "Cand cineva va aduce Domnului un dar ca jertfa de multumire, daca va aduce din cireada, s-o aduca fara cusur. Sa puna mana pe capul dobitocului, sa-l junghie la usa cortului. Din aceasta jertfa, sa aduca drept jertfa mistuita de foc grasimea care acopera maruntaiele; cei doi rarunchi si grasimea de pe ei si de pe coapse si prapurul de pe ficat, pe care il va dezlipi de pe rarunchi...". Am luat doua citate la intamplare, unul din Exod 27 si altul din Levitic 3. Dar aproape toate cartile din Pentateuh contin astfel de reguli si randuieli si toate incep cu: "Domnul a vorbit lui Moise si a zis". Acum, imaginati-va urmatoarea scena: In Parlamentul Romaniei ar veni cineva, un politician sau chiar Presedintele si ar tine o comunicare lunga de cateva ore cu tot felul de reguli care trebuie urmate. Si la urma ar zice: Domnul mi-a vorbit si mi-a spus toate astea. Ce ar zice oamenii? I-ar umfla rasul, nu-i asa? Hai, daca ar mai aduce cativa martori, care sa spuna ca au auzit si ei glasul care ii spunea toate astea, s-ar mai putea sta de vorba, dar si atunci cu mari rezerve si s-ar solicita probabil si alte probe. Dar Moise nu a adus niciun martor. Nu a mai auzit nimeni glasul decat el. Pai cum sa il credem? Eu ma mir cum de l-au crezut si aia din timpul lui. Chiar Moise spune intr-alt loc ca orice declaratie la o judecata sa fie sprijinita pe marturia a doi sau trei martori. Dar el nu aducea niciun martor. Dar se mai ridica si alte intrebari. Oare se ocupa Domnul cu astfel de detalii si maruntisuri? Te-ai astepta de la un zeu suprem sa dea doar niste directive generale si sa lase apoi pe slujitorii lui sa se ocupe de detalii. Asta una. Apoi, cum am mai zis cu o alta ocazie, cand aveau loc aceste perioade lungi de dictare si scriere? Pentru ca atunci se scria greu si incet, pe papirus, iar Moise nu avea timp de asa ceva. El era de toate acolo. Si comandant suprem al armatei, si judecator, si legiuitor si de toate. Era extrem de ocupat. Probabil avea secretari care se ocupau cu scrierea, dupa indicatii sau instructiuni date de Moise. Dar nici intr-un caz nu poate fi credibil ca Domnul dicta si Moise scria. Deci, stimati credinciosi, judecati si voi, pe ce baza putem crede afirmatia: "Domnul a vorbit lui Moise si a zis"?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Grabbe afirmă că pe vremea când studia pentru doctorat (cu mai bine de trei decenii în urmă), „istoricitatea substanțială" a povestirilor Bibliei despre patriarhi și despre cucerirea Canaanului era acceptată pe larg, dar în zilele noastre cu greu se mai poate găsi un istoric care să mai creadă în ea. -- Citat de pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Evrei

Egiptul în secolul al XV-lea î.e.n., perioada Exodului și a cuceririi Canaanului descrisă în Cartea lui Iosua conform cronologiei biblice. Așa cum arată harta, Canaanul era ocupat de Egipt în acel timp, fapt pe care Biblia a uitat să-l menționeze. -- Citat de pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Iosua_Navi

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Moise era drogat.Caz rezolvat, onorata instanta.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Moise și discuțiile sale cu Dumnezeu sunt discutabile.
Oricum, nu trebuie luate în serios.

| sabin89 a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Foarte evaziv raspunsul tau.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu vorbea direct cu Moise pentru ca el a fost ales dintre toti sa fie conducatorul lor. Israelitii au simtit personal puterea lui Dumnezeu si chiar vreau ca sa vorbeasca cu ei prin Moise pentru ca le era frica de puterea lui Dumnezeu.Ei au vazut puterea sa inca de cand au iesit din Egipt la Marea Rosie. Cat despre faptul ca este ocupat, Dumnezeu niciodata nu este ocupat pentru a-si atinge scopul sau.

| sabin89 a răspuns (pentru danay72):

"Cat despre faptul ca era ocupat, Dumnezeu niciodata nu este ocupat pentru a-si atinge scopul" - Eu am spus ca Moise era ocupat, nu Dumnezeu. Citeste bine.

| danay72 a răspuns:

Ai spus,, oare se ocupa Domnul cu astfel de maruntisuri?".din moment ce Dumnezeu a permis scrierea Bibliei, El se ocupa si cu astfel de detalii, pentru ca in tabernacol, fiecare lucru avea rolul sau in inchinare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba prosta satului? dar ce aveau de facut ma? ca erau un popor de pastori care traiau in corturi.iar loc de pasune era tot pamantul copii rolul de pastori avandu-l.in alta ordine de idei evreii au fost ccondusi prin desert patruzeci de ani noaptea de un stalp de foc si ziua de un stalp de fum.cati martori vrei? spune-i unui evreu ca astea toate sunt minciuni si nicidecum istoria lor ca-ti ia gatul de la genunchi.moise nici nu a fost crezut fiindca cat a stat pe munte acestia si-au facut un zeu turnat din aur,un vitel,dupa matrea lor intelepciune, atribuindui acestuia scoaterea lor din robia eghiptului, si toate minunile intamplate.nu e rau sa-ti pui intrebari.dar mergi la izvor si vezi adevarul fiindca pe traseu daca se pisa unul in apa.bei apa cu pisat amestecata si nu mai simti gustul adevarat, ci unul fals contrafacut.documentati-va nu muriti prosti ca aveti timp daca santeti tineri.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate stiu eu, Petru, Ioan si toti apostolii nu s-au adresat niciodata oamenilor cu "proasta satului". Tu probabil faci parte dintr-o alta religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai sabine? m-a suparat ultima parte; stimati credinciosi, judecati si voi. uite ca s-a gasit unul inteligent de cgenul tuturor de care m-am cam saturat pe TPU, sa ne invete religie. asta e problema.iar eu nu sunt nici apostol nici sfant.sunt crestin cu numele adica nu prea practicant.dar cred in unul dumnezeu si in Iisus Hristos, si duhul sfant, treimea cea de o fiinta.si sincer nu trebuie sa ma invete nimeni cum sa judec decat daca are ce sa ma invete. daca e departe de adevar ca baba de mitraliera nici nu stau de vorba.tu esti unul fericit pentru care mi-am calcat pe inima, sa-ti raspund.