| YesViRginia a întrebat:

Domnul ma cheama si ma indruma catre pocainta.Doresc sa ma pocaiesc. Exista pocaiti in Constanta? Daca da, doresc sa fac cunostinta macar cu unul asemeni mie.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca vrei sa faci vointa lui Dumnezeu.Pentru a sti mai bine acest lucru analizeaza cu atentie Biblia si apoi vei sti care e religia adevarata.

| unpustiobisnuit a răspuns:

Gasesti extrem de multi din astia intr-un loc numit... spitalu 9. Cu putin noroc il gasesti si pe vre-unu care se crede Hristos pe acolo.

| zurick a răspuns:

Eu cred că tu te chemi singură nu că te cheamă Dumnezeu.Baftă!

| danut a răspuns (pentru unpustiobisnuit):

Oau, de unde sti, esti "cazat" acolo? laughing

| Liberingandire a răspuns:

,,Domnul''care crezi tu ca te cheama catre injosirea pocaintei,nu este altceva decat YAHWE al iudeo-crestinismului,in care plebea crede ca prin crime de nou nascuti,facea,,dreptate''. Dogma si consecintele ei sunt ametitoare pentru cei neinformati,fiindca intotdeauna ei iau de,,bune''ce li se ofera de catre popi,pastori,predicatori,DAR habar nu au ca acestia au in interes! Manipularea si ingrosarea randurilor turmei pentru a fi cati mai multi care le ingramadesc bani in buzunare si le le ghiftuiesc burdihanurile. Adevarata Divinitate a universului nu are absolut nici o legatura cu nicii o conceptie omeneasca adica religii,secte,dogme,ritualuri, traditii, inchinaciuni la popi, pastori, sau alte aberatii! I-ale beneficiile banesti si materiale si toate religiile si sectele dispar ca prin ceata!

| Mădă0611 a răspuns:

Pocainta nu inseamna aderare la vreo secta, ci caita* sincera.
Sectele crestine fac mai mult rau decat bine, desi nu stiu unde e binele, iti umplu capul cu diavoli, mai tare decat e al tau. laughing

*CĂÍNȚĂ, căințe, s. f. 1. Regret, remușcare. 2. (Bis.) Durere a sufletului și repulsie față de păcatele săvârșite, împreună cu hotărârea de a nu mai păcătui în viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt!
Dar de unde sa stim noi ca de fapt tu nu vrei sa te imprietenesti cu cineva aici, apoi pe facebook si apoi sa-l furi?
S-au mai intamplat cazuri asa ca nu lua raspunsul meu in gluma!

| YesViRginia explică (pentru anonim_4396):

Sa-l fur? Da ce sunt eu? Dragon?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru YesViRginia):

Nu stiu-depinde de tine!
laughing

| milan9 a răspuns:

Păcatul necesită "căinţa" (taina pocăinţei fiind taina spovedaniei) lucru care înseamnă:
- conştientizarea, mărturisirea păcatelor (spovedania), părerea de rău pentru păcat (pentru săvârşirea lui).

Dumnezeu ierta pe cel care se căieşte de greşelile sale, pe cel care se mărturiseşte şi primeşte iertare prin harul Său.

Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului şi Mărturisirea) nu este dusă până la capăt!

| milan9 a răspuns:

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", ea înseamnă regretare şi iertare, DAR prin harul lui Dumnezeu, cel care şi lucrează prin Taina Mărturisirii (Spovedaniei).

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ...

| godge a răspuns:

God don't real... KKKristianity is fake