| Steregoi a întrebat:

Dovezile empirice ca Dumnezeu exista sunt atat de multe si atat de mari si de mici ca de multe ori si majoritatea nu pot fi vazute. Restul care se vad e clar ca isi datoreaza existenta unei inteligente absolute. Daca omul ar stii tot ar innebuni. rolling on the floor Dumnezeu a implementat un mecanism de uitare pentru ca creierul sau capul omului sa nu se mareasca si sa explodeze datorita informatiilor stocate in crestere ca numar. Mintea omului are o capacitate finita de stocare a informatiei si de aceea nu poate stii niciodata tot. Daca Dumnezeu nu ar fi implementat mecanismul de uitare atunci omul ar fi innebunit datorita prea multor informatii fara sa poata stii niciodata tot. La unii oameni de stiinta acest mecanism de uitare se deregleaza si ei ajung sa innebuneasca. De aceea Dumnezeu i-a dat omului capacitatea sa compare putinul pe care-l stie fara sa fie nevoie sa stie tot ce exista pentru a intelege ceea ce este important sau esential din tot ce exista sau poate exista.

Spune ca-i corect pentru ca altfel ce te faci?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

"Mintea omului are o capacitate finita de stocare a informatiei si de aceea nu poate stii niciodata tot."

Asa e, o minte limitata ca a omului nu poate cuprinde un Dumnezeu infinit.

2 răspunsuri:
| Ion4k a răspuns:

Da este foarte corect.respect.

| Steregoi explică (pentru Ion4k):

Ai spus ca e corect. Te descurci bine. happy