| BeyondTheMusic a întrebat:

Dr. House spune: Dacă vorbeşti cu Dumnezeu, eşti credincios. Dacă Dumnezeu vorbeşte cu tine, suferi de o psihoză. Poţi nega asta?

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Da, pot nega, in proportie de 1-2%. Regula e ca Dumnezeu vorbeste oamenilor, insa ei nu aud, iar cei ce aud sunt foarte putini. Mai sunt si cei ce cred ca aud, dar aceia sunt psihoticii, care sunt 98-99% din cei care pretind ca aud de la Dumnezeu. Insa exista si acel 1-2% carora Dumnezeu chiar le vorbeste, si de aceea, pot nega afirmatia facuta de tine.

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă o luăm literalmente, da, cam așa vine.

| torsi a răspuns:

DA, pot nega. Si eu sunt un impatimit al serialului Dr House (House M.D.).
Pot nega prin simplul fapt ca "citatul" acesta este o replica scrisa de scenaristi sau regizor. Cand vorbesti cu cineva te astepti la un raspuns, sau la o convorbire => vorbesti cu Dumnezeu, Dumnezeu, la randul Lui, vorbeste cu tine.

| BeyondTheMusic explică (pentru torsi):

Nu e vorba despre cine scris citatul, este vorba despre sensul lui. Gandeste logic. tu vorbesti cu Dumnezeu, sa zicem. si daca un om "oarecare" iti spune ca Dumnezeu vorbeste cu el, aude voci, vede chestii sau alte lucruri tu il crezi sau spui ca e nebun?

| BeyondTheMusic explică (pentru torsi):

Ma corectez... "Nu e vorba despre cine a scris citatul" big grin Scuze.

| torsi a răspuns (pentru BeyondTheMusic):

Da am inteles ce ai zis big grin. nu stiu... fiecare cu mentalitatea lui happy. daca o iei "litera cu litera" e logic!

| RAY a răspuns:

Are dreptate, dar daca zeus isi vb esti nebun daca dumnezeu isi vb este normal ce logica de rahat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pot nega asta.

| andrei a răspuns:

Nu dr. House a zis asta.

| YONTU a răspuns:

Cui ii pasa... Tu esti unul dintre acei oameni care tot pun intrebari din astea prostesti... Stiu ca Dumnezeu se afla acolo sus si ne are pe toti in paza!

| BeyondTheMusic explică (pentru YONTU):

Tipu`. calm! N-am spus ca nu cred in Dumnezeu big grin

| Dan10079 a răspuns (pentru YONTU):

Asa este!

| YONTU a răspuns (pentru BeyondTheMusic):

Ok... Cu Dumnezeu se poate vorbi numai prin rugaciune, spunand-ui toate pacatele tale lui si toate dorintele tale! big grin

| YONTU a răspuns (pentru Dan10079):

>D:

| guardian18angel a răspuns:

Nu se poate nega asta si e cam adevarat, dac-o iei literalmente.

Daca vorbesti cu Dumnezeu folosind cuvinte, asta-ti ofera o liniste in suflet si te ajuta in diferite... lucruri happy nu stiu exact, depinde de ce ai vorbi cu el.

Insa se spune ca daca-l vezi, pe bune, sau daca-l auzi ca-ti vorbeste, iarasi pe bune, atunci poti suferi de diferite iluzii sau tulburari mentale (care i-au condus pe multi la nebuni, sau sa faca tot felul de tampenii).

Bunica mea era de parere, mai de mult, ca asta e Diavolul care incearca sa te pacaleasca.

Este un motiv pentru care nimeni, din religia Ortodoxa, nu stie cum arata Dumnezeu, iar el nu-ti vorbeste, ci iti arata, respectiv il simti.

Oricum, din punct de vedere pragmatic, iti dau dreptate, si am multe argumente, insa sper sa te fi satisfacut ce-am zis pana acum happy

| allex20n a răspuns:

Dumnezeu nu comunica cu oamenii prin vorbe, ci prin fapte, prin care isi face simtita prezenta. Intr-adevar, daca ai impresia ca D-zeu vorbeste cu ''tine'' ar putea fi vorba de o boala psihica. Deci, sunt de acord cu House. happy

| Diaconescu_Mihaela_1984 a răspuns:

Da...daca vb cu DUMNEZEU nu suferi de nimic! inseamna ca tu crezi in Dumnezeu