| mentholinks a întrebat:

Dragi crestini, pe ce criterii ma va judeca Dumnezeul vostru? Sa stiu ca sa ma pregatesc.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E vorba despre cuantificarea cantității și gravității păcatelor minus numărul de iertări (?!)

| DeyCj a răspuns:

Asta nimeni nu cred că-ți poate răspunde pentru că nimeni nu știe ce-ai lucrat tu în viață până acum.Cică, din punct de vedere doxic-creștin, Dumnezeu judecă faptele fiecăruia, și cântărește drept cele negativă cu cele pozitive. Daca faptele bune sunt mai puține decât cele rele atunci omul e aruncat într-un purgatoriu inventat desigur și numit iad. Dacă omul a făcut mai multe fapte bune atunci el va deveni sclavul lui Dumnezeu și va intra în rai, spre al sluji veșnic pe dumnezeu, că cică de asta a fost creat.Pe post de sclav.Real error!

| SG1995 a răspuns:

Pe cat de mult ai baut si cat de multa iarba ai tras, rest is peace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ne judeca dupa criteriile sale, ci dupa faptele omului(scurt, clar si cuprinzator).

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cele 10 porunci si trairea dupa exemplul lui Isus Hristos.

| alexxtreme a răspuns:

Pe ceea ce cunoști

| mentholinks explică (pentru alexxtreme):

Am aflat, scrie in apocalipsa, dupa fapte.