| freebiker a întrebat:

Oare chiar mai au rost discutiile crestini vs atei?

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

Chiar nu-mi paşa de cine şi în ce crede, eu sunt aici pentru propriul amuzament.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu spun ca se merita pentru ca este in joc vesnicia multor suflete.Si cine stie daca nu se vor trezi la realitate? Bineinteles ca ateii!

| THCC a răspuns (pentru EmaS):

De unde stii ca nu sunteti voi cei care trebuie sa va treziti la realitate?
Te rog nu imi raspunde ca asa spune in Biblie sau il simt pe Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru THCC):

Eu am fost ca voi, de aceea stiu sigur ca am dreptate.Nu as renunta la Dumnezeu pentru nimic in lume. Dupa ce Il cunosti pe El, nimeni si nimic nu te poate desparti de dragostea Lui.

| THCC a răspuns (pentru EmaS):

Doar pentru ca ai fost si tu ca noi, nu inseamna ca ai dreptate.

De unde stii ca, crestinismul e religia adevarata?
De unde stii ca exista viata dupa moarte?
De ce crezi tot ce scrie in Biblie atata timp cat a fost scrisa de oameni si a fost tradusa?
De unde stii ca exista o fiinta superioara noua?
Probabil ai sa raspunzi ca asta simt. Am nevoie de raspunsuri rationale

Religia e mai mult o chestiune psihologica, fiind in varful lantului trofic nu acceptam ideea ca nu este nimeni mai sus ca noi.

| ateu123 a răspuns (pentru THCC):

E obsedata de amicul ei imaginar nu ajungi nici unde cu aceste persoane cu idei fixe

| EmaS a răspuns:

Pentru ca eu am cautat si am gasit adevarul.Este scris:,, Cautati si veti gasi.,,
Eu am cautat pe Domnul si mi-a raspuns.
Exista viata dupa moarte.Sunt multe marturii a unor oameni care au experimentat moartea clinica. Bunicul meu a vazut raiul si iadul.A vazut-o pe mama lui cum se chinuia in iazul de foc.Doua saptamani nu a mai fost bun de nimic, a zacut la pat si dupa aceea s-a pocait.
Cred in Cuvantul lui Dumnezeu pentru ca este puterea de mantuire pentru cei ce cred.Eu personal am primit iertarea lui Dumnezeu am simtit eliberarea de pacate si am primit pacea si bucuria mantuirii.
Cred ca Dumnezeu este Creatorul acestui univers care functioneaza cu precizia unui ceasornic si ca suntem creati de o fiinta net superioara noua atotputernica si inteligenta.Nu putem sa fim rezultatul hazardului.Un om rational nu poate sa accepte ca noi am aparut din nimic. Poate nimicul sa creeze ceva?
Nu cred pentru ca asa simt.Cred pentru ca am vazut minunile Lui, pentru ca Duhul Sfant locuieste in mine.Cred pentru ca in fiecare zi am o relatie personala cu Isus pe genunchi,El imi raspunde la rugaciuni,El ma mangaie, imi sterge lacrima si imi schimba intristarea in bucurie.El este intotdeauna prezent si imi dovedeste ca ma iubeste si ca ii pasa de mine, ca am pret in ochii Lui.Il iubesc cu toata fiinta mea si cu fiecare celula.

| THCC a răspuns (pentru EmaS):

Si eu stiu pe cineva care a experimentat moartea clinica, a dus-o fecioara Maria
intr-un loc unde toti barbatii isi trageau pantalonii pe ei si a intrebat-o pe Maria de ce isi trag toti pantalonii pe ei, iar Ea a raspuns pentru ca nu purtau curea.

Moartea clinica nu este tot una cu moarte din care nu te mai trezesti.

Cum comentezi?

| EmaS a răspuns (pentru THCC):

Da,din moartea clinica te mai poti trezi si mai ai o sansa ca sa te impaci cu Dumnezeu.Un om era indemnat de catre un prieten sa se impace cu Dumnezeu.Iar el spunea :Acum eu vreau sa imi traiesc viata.Cand va trebui sa mor am pregatit un verset care imi va salva sufletul:,,Ai mila de mine,pacatosul.,, Si acesta imi va salva sufletul.Dar putin mai tarziu, omul acela duse un sac la moara.Pe drumul spre casa a intrat in mai multe carciumi si s-a intors acasa baut.Sotia sa il gasi pe sotul ei cazut pe scari.Nu i-a mai ramas timp pentru a rosti versetul sau.,, Nu va inselati, Dumnezeu nu se lasa batjocorit.,,

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Moartea clinica nu este de fapt nici o moarte, asa zisele mortii clinici au fost mai multe in tarii sarace unde aparatele vechii abia mai functionau acum stiinta monderna detine aparate mai bune si ghici sa redus nr a ziselor morti clinice

| Dumnezău a răspuns:

Daca esti pus in situatia mea,care chiar n-are nimic mai bun de facut,decat sa si-o bata subtil si degajat de crestini, pe anumite site-uri, bineinteles ca isi au rostul.Si,ca sa fiu serios,isi au rostul,ca poate, subliniez poate, deschidem niste ochi orbiti de atata indoctrinare si control religios.In plus, putem sa ne spunem liber parerile despre religii si doctrine aferente, deci clar ca au un scop bine-definit aceste discutii.

| sinx a răspuns:

Au rost... pentru ca sunt multi care inca se documenteaza vis-a-vis de ateism/teism si poate gasesc informatiile de care au nevoie printre certurile vesnice dintre cele 2 categorii...

| ateu123 a răspuns:

Sincer dupa 7 luni de TPU consider ca nu are rost crestinii au idei fixe orice le-ai spune ei vin cu versete si argumente ilogice, irationale si foarte, foarte prost gandite sincer un copil de 5 ani intelege mai bine teoria evolutiei ca multi de pe TPU am fost supurins cand nepotica mea mi-a spus eu nu cred in desenele de la tv, cred ca viitoarea generatie poate vor gandi mai multi, acum serios religia se rezuma doar la a crede atat,stiinta se baseaza pe dovezii nu povesti primitive, se stie ca religia a explicat mereu natura si natura omului prin supranatural, daca crezi ca pamantul e rotund nu plat imi dai dreptate

| ateu123 a răspuns:

Chiar ea recunoste ca nimeni nu o poate convinge de altceva te pot intreba ceva? parca iniainte erai crestin imi pare bine ca gandesti liber

| 220V a răspuns (pentru ateu123):

Eu eram crestin?

| Raniia a răspuns (pentru ateu123):

Cuvintele pe care ti le spune Ema, sunt...viata! Nu citi numai aceasta meditatie, interactioneaza cu ea, gaseste o idee si reflecteaza la ea-o fărâmă de adevăr la care sa te gandesti pe parcursul zilei.

| daηă a răspuns:

Nu inteleg de ce crestinii incearca fara rost sa-i convinga pe atei sa creada in Dumnezeu. Ei tot nu vor crede laughing e treaba lor in cine cred.

| MockerThe1st a răspuns:

Asta e doar o lupta intre cine considera ca are dreptate. Partea interesanta e ca este o lupta intre dovezi si lipsa dovezilor, iar noi stim cine castiga...