| Inferno a întrebat:

Drepturile femeii Vs Crestinism. Tu ce alegi?

41 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dragilor, faceti-ma sa inteleg si eu, de cand este egal surubul cu piulita?

| Inferno explică (pentru danut):

Esti incapabil sa faci distinctia intre egalitatea in drepturi si egalitatea biologica. Oricum, dupa faza cu "Dinozaurii au fost experimentele esuate ale savantilor." nu ma mai surprinde nimic la tine.
http://www.tpu.ro/......ezeu-i-de/
Se pare ca imparti mintea cu un retardat de 13 ani.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

La egalitatea biologica m-am referit, vai cat de retardat sunt daca tu asta ai inteles sarmanul de tine, tu pui o intrebare iar eu nu o inteleg, vai, vai, cand voi scrie ceva sa inteleaga si domnia ta, dinozauru, lu taticu. Nu, ca de dinozauri vorbeam, nu? Asa ai explicat tu in intrebarea pusa de tine, te-ai referit strict la... despre ce drepturi si ale cui vorbeai, despre egalitatea biologica, nu tu ziceai despre drepturile femeii iar asta nu include biologicul, nu, sigur nu, dinozarul lu taticu. P.S. Nu iti face griji, esti sub acoperire, nimeni nu te csuta la calculator, ne-am lamurit ce ..ai inteles.

| Inferno explică (pentru danut):

Hmm,daca incerci cumva sa faci pe prostul te anunt ca este inutil.
"La egalitatea biologica m-am referit..."
Da, eu vorbeam de drepturi. Se pare ca esti incapabil sa intelegi topicul intrebarii.

"nu tu ziceai despre drepturile femeii iar asta nu include biologicul, nu, sigur nu,"

Drepturile individului se acorda in functie de diferentele de sex sau rasa doar intr-o societate sexista/rasista.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Pai mai fratioare, daca te refereai la individ ce cauti cu femeia in intrebare? Care drepturi si pentru ce individ? Ori e alba ori e verde, te hotaraste odata.

| Inferno explică (pentru danut):

"...daca te refereai la individ ce cauti cu femeia in intrebare?"

Nu mai bine ai invata limba romana?

Citez:

"Conceptul de individ se folosește cu referire la oameni. În general, un individ este ceva care poate gândi și mai ales: un lucru, o entitate cu conștiință."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Persoan%C4%83

"Persoană se referă în mod curent la o ființă umană considerată a fi un INDIVID al speciei umane, luându-se în considerare totalitatea însușirilor sale fizice și psihice."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Individ

"Femeia este un INDIVID adult din specia Homo sapiens de sex feminin."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Femeie

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Pai raspunsul tau arata ca nu sti CE CITESTI sau si mai rau. nu intelegi ceea ce citesti sau vorbesti, exact ce am spus eu. P. S. Reciteste-ti intrebarea dinozauru lu taticu.

| Divy a răspuns (pentru danut):

De când se îmbină, unul are nevoie de celălalt!

| danut a răspuns (pentru Divy):

Nevoia este un lucru, asemanarea altul.

| Divy a răspuns (pentru danut):

Amândouă lucrurile au nevoie unul de celălalt, sincer tu realizezi ce înseeamnă amândouă fac unul?

| danut a răspuns (pentru Divy):

Spicul de grau are nevoie de apa ca sa incolteasca si sa se dezvolte (pe langa altele), sunt cumva identice, asemanatoare sau au cumva aceiasi natura? Si totusi din amandoua iese painea noastra. Amandoua fac un lucru.

| Divy a răspuns (pentru danut):

Mă scuzi? Tu vorbești ca și un animal și un om diferență totală, diferența dintre bărbat și femeie, e organul de reproducere, faptul că femeia poatea avea copii și bărbatul nu.

| danut a răspuns (pentru Divy):

Nu e nici o suparare dar nici o femeie nu poate avea copii (se exclude interventia divina sau cea artificiala) fara un barbat, deci AMANDOI fac un copil, faptul ca femeia tine oul cu puiul in ea o perioada pana la dezvoltare arata diferenta dintre cei doi, deci cei doi nu sunt egali ci diferiti dar formand un INTREG. Concluzie, o femeie si un barbat NU SUNT EGALI, ci COMPLEMENTARI. Dumnezeu spune ca cei doi fac un intreg. Umanitarismul i-a facut egali dar ei nu sunt egali ci complementari.

| Divy a răspuns (pentru danut):

Dacă cineva cunoaște Scriptura, dar nu face voia Domnului, crezând că o face și o îndreptă pe femeia sa spre păcat, fie știut sau neștiut este vinovat de aceasta, iar ea este scutită de vină.
Deci conform afirmațiilor tale cine este mai sus bărbatul sau femeia?

| danut a răspuns (pentru Divy):

Cum a hotarat Dumnezeu asa este, capul familiei este barbatul., cineva trebuie sa conduca dar in cooperare cu complementull sau, nu tiranic ci ca fratii.

| Divy a răspuns (pentru danut):

Aici nu te contrazic doar că unii fac abuz de putere laughing cred că ești conștient și tu.
"Odată cu puterea vine și o imensă responsabilitate"

NOname
| NOname a răspuns:

Prima variantă.

| danay72 a răspuns:

Dacă femeia este tratata asa cum cere Dumnezeu, nu cum interpretează religiile, femeia se simte respectata si iubita.

| RAY a răspuns:

Fiecare om indiferent de sex, culoare, varsta, rasa trebuie sa aiba acelasi drepturi egale si fiecare om trebuie sa se comporte intr-un mod civilizat si sa respecte legile
asta e parerea mea, barbati nu sunt superiori nici femeile de fapt dupa cum stim fiecare individ lupta pentru a se adapta desi exista indivizi slabi si puternici indiferent de sex

| Drimmero a răspuns:

Sa aiba si femeia drepturi, le merita, nu doar cratita si crescutul copiilor sa le aiba.

| milan9 a răspuns:

Pana la venirea crestinismului barbatul avea drept de viata si de moarte asupra femeii.
Crestinismul reabiliteaza statutul femeii-aceasta devenind egala cu barbatul.

| Inferno explică (pentru milan9):

Eu cred ca ai o definitie ciudata a cuvantului "egalitate".
In principiu, cand X are voie sa faca ceva, iar Y nu, spunem ca "X NU este egal cu Y".
http://bibliapentrusceptici.ro/biblia-si-femeia/

| drutzix a răspuns (pentru milan9):

Aceasta ar fi un dintre glume.
http://www.youtube.com/watch?v=IFOEQjInR8A

Esti paralel cu religia ta daca tu chiar crezi asta.

1 Timotei 2:11-12: "Femeia să înveţe în tăcere, cu toată supunerea. Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai pe sus de bărbat, ci să stea în tăcere"

Efeseni 5:22-23 Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului, căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos** este capul Bisericii, El, Mântuitorul trupului.

Dap, foarte multa egalitate.

| Inferno explică (pentru drutzix):

Tipul crede ca initial leii si celelalte animale carnivore pasteau iarba, dupa care pacatul le-a transformat in bestiile pe care le stim astazi.
http://www.tpu.ro/......-sau-maro/
Sa recunoastem, dreptatea este pur si simplu un concept mult prea sofisticat pentru el.

| drutzix a răspuns (pentru Inferno):

Logic. Tantarii sugeau sucul din fructe inainte de pacat rolling on the floor
Iar carnivorele au mai pierdut din intestin dupa cadere de-aia acum nu mai pot manca iarba.

| Mayhem666 a răspuns:

Drepturile femeii. Dar drepturi egale cu ale barbatilor, nu extradrepturi. Nici barbatul nu-i superior femeii, nici femeia nu-i superioara barbatului, toti suntem egali.

| Clorox a răspuns:

Ce intrebare ciudata, ce legatura are una cu alta?

| Inferno explică (pentru Clorox):

Se exclud reciproc.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Lol, creștinism, logic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia e superioara barbatului de multa vreme, si a ramas asa.Insusi Dumnezeu, i-a zis lui Adam; stiu ca n u ti-am dat atat de multa minte, ca femeii tale. Uite de la mine un cadou; si i-a dat penis.Nu-ti face griji; va gandi ea si pentru tine.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Iar tu ai o definitie amuzanta a cuvantului "superioritate".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Eu? eu am o definitie amuzanta? da ce spui de redusii mintali,care au impresia ca limuzina cumparata la sh,in Germania e magnet de atrs p. dasi ca multi soferi ce multi, toti sunt soferi de prima mana, psihologic vorbind, in subconstient considera masina o prelungire a organului masculin? Am observat de multe ori asta, pe strada.

| Iunix a răspuns:

Drepturile femeii... ți se pare că femeile nu au drepturi? Depinde ce drepturi, să fie drepturi egale, nu doar mai multe drepturi pentru ele. Deci femeile au drepturi egale cu bărbații, sau chiar mai multe. În schimb pe partea de egalitate între sexe aici apar problemele. O femeie nu poate fi egală cu un bărbat niciodată pentru că deșii suntem oameni toți, totuși există diferențe din punct de vedere fizic.

| UzOm a răspuns:

Drepturile femeii. Dar când mă refer la drepturi, să fim egal în ele. Adică dacă eu divorțez de ea, să am șanse egale de a ține copilul. Că aparent femeile vor să fie egale cu bărbații doar în anumite lucruri, nu în toate.

| Katherine20 a răspuns:

Păi femeile au la fel de multe drepturi în creștinism ca și bărbatul(mai puțin predicatul în biserică, dar au voie să cânte, să spună poezii, psalmi etc, doar predică nu) Și când se referă la femeie ca să-i fie supusă bărbatului cred că se referă în a-l respecta, a nu-l înșela etc nu să fie sluga/sclava lui.

| drutzix a răspuns (pentru Katherine20):

Scrie sa te supui barbatului ca lui Dumnezeu.
Stii cum se intituleaza crestinii? Robii (sclavii) lui Dumnezeu deci femeia trebuie sa fie roaba barbatului.
Efeseni 5:22-23

| Katherine20 a răspuns (pentru drutzix):

Creștin nu înseamnă sclavul lui Dumnezeulaughing Un creștin adevărat nu trebuie să se temea de Dumnezeu ci să-L iubească. El ne-a făcut să fim liberi prin El, nici de cum niște sclavi. "În dragoste nu există frică, ci dragostea desăvârşită alungă frica, pentru că frica are de-a face cu pedeapsa. Cel ce se teme n-a fost făcut desăvârşit în dragoste. " 1 Ioan 4:18
Așa cum pe Dumnezeu îl iubești, îl respecti etc la fel și cu soțul tău. De asemenea scrie ca și bărbatul să-si iubească soția așa cum Hristos și-a iubit biserica. Deci si el la fel la rândul trebuie să o iubească și să o respecte la fel de mult.

| Divy a răspuns (pentru drutzix):

Katherine ți-a zis bine în plus supunerea se referă la înțelegerea dintre soți "Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea," (Efeseni 5:25)

| drutzix a răspuns (pentru Divy):

Irelevant. Chiar daca ii spune barbatului sa isi iubeasca nevasta tot ii spune femeii sa stea in tacere.

| Divy a răspuns (pentru drutzix):

"Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea. " (1Coriteni 14:34)
Despre tăcerea asta se vorbește.