| Joker3134 a întrebat:

In ce tari se respecta drepturile femeii mai mult ca la noi?

12 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

In vest, nordul Europei, Australia si Noua Zeelanda.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Noua Zeelanda a dat dreptul de vot femeilor in secolul 19.
Cateva tari, la fel, dar mai tarziu putin.
Sunt destul de civilizate(mai mult decat o mare parte din oamenii de la noi, asta-i sigur)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de părere că în Spania. Am o vecină care lucra acolo și zicea că bărbații nu au voie nici să lovească femeile, și pentru asta ele îl pot reclama la poliție.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nici la noi nu e ok sa lovesti pe nimeni.
Iar femeile pot reclama inclusiv violenta domestica, dar majoritatea care ajung in situatia aia, sunt prea proaste ca sa isi mentina plangerea; se impaca cu iubi, dupa ce au incasat bataie, se intorc in cuibusorul de nebunii, si o iau de la capat.
Politia nu poate face nimic, daca nu exista o plangere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre Spania, si eu am auzit de la o fata de acolo zicea ca se comporta mai frumos baietii decat cei de aici. Facuse o lista din aia sp vs ro. In tara asta sunt multi porci si t***e care fac legea pentru ceiallti.
Eh dar e vorba si de civilizatie, cand m-am nascut eu, cei care traiau rural la tara nu aveau curent sau apa. Abia cand eram eu copil, se faceau gropi in capitala. Tarile vestice au evoluat inainte sa ajunga la noi.
Legile sunt aceleasi, cica, dar nu le respecta nimeni. Si nu-ti permiti sa vorbesti. Posibilitatile nu sunt aceleasi. In Romania femeile sunt ori mame in tara, ori prostiituate in strainatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In egipt, imperiul roman, femeile erau venerate ca zei. Si prin alte culturi, celtice, grecesti, indiene.
In culturile indiene persane, femeile erau egale cu barbatii in razboi, unele sunt chiar mai bune decat ei.
Religia a vorbit urat despre femei, acum ne jucam de a "drepturile femeilor".
In india inca mai exista culturi care venereaza femei, si mari nume istorice.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Peste tot în lume se respectă, dar cel mai mult în Europa deoarece ei doresc ca toți oamenii să fie egali.

Răspuns utilizator avertizat
| RazvanLegendaVie a răspuns (pentru Joker3134):

Ești băiat?

Răspuns utilizator avertizat
| RazvanLegendaVie a răspuns (pentru Joker3134):

A păi asta e frate, nu e prima dată când profesorii le fac fetelor la școala avansuri pentru formele lor ( dacă la asta te-ai referit ). Așa sunt unii profesori evită complet băieții și să uită doar la fete.