| anonim_4396 a întrebat:

Dumezeu ne vrea prosti, creduli? De ce tot raspund teistii la orice intrebare cu raspunsul Dumnezeu?

De ce se promoveaza ignoranta absoluta?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Acceptarea unui neadevar, a unui lucru evident fals, nu se poate face prin ratiune, deci trebuie exploatate slabiciunile individului, trebuie anulata gandirea, ratiunea, inteligenta, trebuie promovata prostia, credulitatea, naivitatea, nestiinta, superficialitatea, frica, lacomia, emotiile, egoismul, ingamfarea si asa mai departe.

| doctorandus a răspuns (pentru Algo098):

Cei care raspund asa nu sunt crestini educati, ci crestini de la mahala, care au luat bacul pe copiate sau nu l-au luat deloc. Pe acesti crestini ii poti scoate din mahala, dar nu poti scoate mahalaua din ei.

Daca ai sa intalnesti crestini educati si luminati ai sa vezi ca ei nu sunt cu nimic mai irationali decat ateii.

| Raullalu a răspuns (pentru Algo098):

Rațiunea umana din lumea sfintei ce susține evoluționismul și absenta totala a unui Dumnezeu este o rațiune din perspectiva umana una creata recent.
ÎN rațiunea științifică nu încape ideea existentei fără început, nimic nu poate exista fără sa aibă început.
Dar este eronata deoarece dacă ar exista nimic absolut atunci nu exista posibilitatea existentei și astfel noi nu ar trebui sa existam.
Asta contrazice bazele evoluționismului și Big Bangului.
Știința trebuie sa apeleze la,, fantezie" deoarece dacă se considera ca energiile care sau acumulat și au creeat Bing Bangul au apărut din nimic face parte din lumea fanteziei.
Dacă știința spune ca energiile au existat din totdeauna din nou aceasta afirmație este una ce tine de fantezie.
Prin urmare e rațional sa crezi în Dumnezeu.
Știința doar pretinde la un anumit tip de rațiune.
Dar dacă bazele oricărei științe se afla pe fantezie nu mai este corect și științific și logic ca știința sa dezacorde existenta lui Dumnezeu pe argumentul ca tine de fantezie sau ca ar fi irațional sau ca nu se supune legilor fizicii sau logicei umane.
Pentru ca toate astea au la baza un element irațional ceva ce tine de fantezie indiferent de cum ar fi dat răspunsul apariției universului.
În acest subiect știința nu face nimic decât sa îl înlocuiască pe Dumnezeul fără început cu energiile fără început sau care ar fi apărut din nimic.
Folosindu-se de elemente fantezie și totuși argumentând ca fantezia este doar o latura a imaginației care nu poate fi reala.

| Algo098 a răspuns (pentru Raullalu):

Nestiinta nu implica veridicitatea fanteziilor. Nestiinta e nestiinta si atat.

13 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Sa ti se faca atac la unicul 'motiv' pentru care tu existi, din perspectiva lor este o blasfemie ireductibila la ratiune, nu se promoveaza, vine din instinct.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Matei 5:3-11 NTR
„Fericiți sunt cei săraci în duh, căci a lor este Împărăția Cerurilor! Fericiți sunt cei ce jelesc, căci ei vor fi mângâiați! Fericiți sunt cei blânzi, căci ei vor moșteni pământul! Fericiți sunt cei flămânzi și însetați după dreptate, căci ei vor fi săturați! Fericiți sunt cei milostivi, căci ei vor avea parte de milă! Fericiți sunt cei curați în inimă, căci ei Îl vor vedea pe Dumnezeu! Fericiți sunt cei împăciuitori, căci ei vor fi numiți fii ai lui Dumnezeu! Fericiți sunt cei persecutați din cauza dreptății, căci a lor este Împărăția Cerurilor! Fericiți sunteți voi, când, din cauza Mea, oamenii vă insultă, vă persecută și spun tot felul de lucruri rele, mințind împotriva voastră.

| RAY a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Atunci de ce nu stai in pestera?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru RAY):

Eu stiu ce pot Satan si Dumnezeu, ma infior.

| RAY a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Poftim?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru RAY):

Asta este. Ne nastem ca sa murim. Cel putin, caindu-ne, putem muri linistiti.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

"Eu stiu ce pot Satan si Dumnezeu, ma infior."
N-am inteles-o nici eu pe asta xDD

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

| IzvorulDeIntelepciune

Răspuns utilizator avertizat
| Henrypericolpublic a răspuns:

Fie ca e Dumnezeu, fie ca e Allah, fie ca e Bhudda, exista o energie superioara noua.
Nu ne-ar vrea prosti, dar nici nu vad de ce i-ar pasa asta prea mult.
Cert este ca ceva mai mare decat noi exista si ne guverneaza, iar unii oamenii simt nevoia sa se inchine sau sa se supuna acestei energii.
Adevarul este ca sunt multi credinciosi inraiti care cred orice spun diverse surse legate de asta dar nu avem ce face decat sa-i acceptam in lumea noastra.
Nu zic sa nu crezi sau sa nu mergi la biserica, dar nici sa nu exagerezi cu asta.
Cel superior noua are influenta asupra noastra de aceea se raspunde cu "Dumnezeu", dar si noi trebuie sa stim sa ne administram singuri.
Stii e vorba aia populara ca "Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in gura".
In fiecare domeniu e un sambure de adevar oricat de mic.
Pe mai departe mai presus de orice ar trebui sa respectam cu strictete regulile de igiena deoarece vezi deja care e situatia in lume.