| 20thoughts a întrebat:

Dumnezeu a creeat raul? Daca nu el atunci cine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argumente religioase 1 dumnezeu nu a creat raul, dumnezeu la creat pe lucifer si ea dat libertatea de a face ce vrea, cand lucifer lea ispitit pe adam si eva a facut un rau dar nu din vina lui dumnezeu el le-a dat libertatea fiecaruia sa faca ce vrea, acum cu raul noi cream raul nu dumnezeu, noi prin faptele noastre cream raul dumnezeu ne-a dat liberu arbitru sa facem ce vrem acum daca cineva fura, omoara ce vina are creatorul lui? argument stintific dumnezeu este un personaj mistic iar raul este doar o interperetare a raului din lumea asta, diavolu este raul iar dumnezeu binele in orice poveste exista rau si bine, acum cateva luni am vazut un documentar care explica de ce omul pune totul in carca unui personaj, omul mereu da vina pe altcineva, vezi si doc asta http://documentare.digitalarena.ro/curiosity-13-natura-raului-2011/ bafta tu alegi ce crezi

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Din raspunsurile tale am impresia ca tu crezi in existenta lui dumnezeu si in faptul ca el a creat lumea! ma insel oare? happy

| 20thoughts explică (pentru DeliaDaniela):

Cred foarte tare in Dumnezeu si cred ca El a creeat lumea.Nu te inseli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

De mine vorbeai?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da... de tine ateu321 tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu cred draga, doar de aia sunt ateu

12 răspunsuri:
| DomineRex a răspuns:

Se spune ca tot noi suntem vinovatii...(doar se spune nu crede tot ce ti se spune)

| PreaSfintitu a răspuns:

Da, Dumnezeu a creat raul.

| 愛日本 a răspuns:

Lucifer adica Satana.

| Anda1197 a răspuns:

Nu El a creat raul! Raul s-a creat singur, Dumnezeu doar l-a exilathappy un inger, Lucifer s-a razvratit impotriva Domnului, si Dumnezeu l-a exilat(l-a trimis) in Iad. Asa s-a format raul!

| FireLollipop사람에게 a răspuns:

Eu stiam ca diavolul, la inceput a fost un inger minunat. Dumnezeu a creat lumea buna, El nu a creat nimic rau. Ingerul a vrut sa fie mai mare Dumnezeu, asa ca a adunat mai multi ingeri care au dorit acelasi lucru, iar dupa asta Dumnezeu i-a facut urati si i-a trimis pe toti in iad.

| SimplyTheBest a răspuns:

Da! El a creat raul, ca sa ne poata incerca.Dar in rai nu va mai fiwinking (pentru. mai multe detalii studiaza Biblia ) big grin

| livethislife a răspuns:

Raul reprezinta lipsa binelui... nu a fost crea, ci pur si simplu reprezinta ceva ce lipseste. Asa cred eu
Sarbatori fericite si multe fundite!