| Esperança a întrebat:

Dumnezeu a facut lucrurile materiale sa le folosim si oamenii sa ii iubim. Dar din cauza pacatului am ajuns sa facem invers. Folosim oamenii si iubim lucrurile materiale.

Este adevarat? De ce?

Răspuns Câştigător
| Marius21s a răspuns:

Salut Bliss20! M-am gandit foarte mult la acest lucru.Este o intrebare foarte buna si ma bucura faptul ca se mai pun si intrebari serioase pe acest site, avand in vedere faptul ca majoritatea intrebarilor ma fac sa rad, mai ales cele din categoria "Dragoste si Sex" laughingrolling on the floor Din pacate este adevarat. Majoritatea oamenilor dau o importanta prea mare banilor si lucrurilor materiale. Mai tot timpul ii auzi vorbind de bani, de masini, de telefoane scumpe etc. Nu putem nega ca societatea noastra este "supermaterialista". Parerea mea si nu numai a mea este ca cei mai predispusi oameni fata de dependenta de bani sunt cei care sufera de un sentiment de inferioritate. Sunt timizi, izolati, supraingrijorati, iritabili. Ei nu se simt bine printre ceilalti decat daca banii le asigura un sentiment de confort sau, si mai bine, de superioritate. Tot mai multi dintre noi in goana aceasta uitam de fapt cine suntem cu adevarat. Noi ne spunem, vreau sa muncesc mai mult, ca sa am mai mult, si ca sa o duc mai bine. Si desi la un moment dat ajungem sa avem ceea ce dorim, ne dorim din ce in ce mai mult. In acel moment nu ne va mai ajunge o casa, o masina. Ne va trebui 2 case, 2 masini, iar apoi 3 case si 3 masini, iar procesul continua. Nu ne mai gandim ca exista altceva. Incepe sa nu ne mai ajunga nimic. Devenim obsesivi cu ceea ce avem, nu mai putem dormi nici noaptea de grija lucrurilor pe care le avem. Sa te uiti la acest film: "Equilibrium", in care se prezenta o lume fara sentimente, care erau inhibate printr-o substanta. Mi-a placut foarte mult. Si totusi care ar fi solutia? Solutia este simpla. Sa devenim constienti de noi insine, si sa ne gandim tot timpul ca nu conteaza sa ai cat mai multe lucruri pe lumea aceasta. Iar fericirea nu consta in A AVEA cat mai multe lucruri, ci FERICIREA consta in avea avea cat mai multe momente frumoase, in a fi capabil sa te bucuri de tot ceea ce te inconjoara.
Oricum, o lume fara spiritualitate se dovedeste imposibila de locuit si trait. Iti doresc sa ai o zi cat mai placutahappy

| Esperança explică (pentru Marius21s):

Si eu ma bucur ca mai sunt si oameni seriosi pe acest site si ca se mai dau si raspunsuri serioase.Chiar m-am saturat de atatea intrebari si raspunsuri fara rost, fara sens, fara logica.

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca oamenii au inversat ordinea valorilor. Posesiunile materiale si banii sunt pentru a fi folosite, nu iubite.Nu putem sluji in acelasi timp si banilor si lui Dumnezeu.Noi ca si crestini stim ca toate lucrurile Ii apartin lui Dumnezeu.,, A Ta este, Doamne, mărirea, puterea şi măreţia, veşnicia şi slava, căci tot ce este în cer şi pe pământ este al Tău; a Ta, Doamne, este domnia, căci Tu Te înalţi ca un stăpân mai presus de orice!
Mat 6.13; 1Tim 1.17; Apoc 5.13;
12 De la Tine vine bogăţia şi slava, Tu stăpâneşti peste tot, în mâna Ta este tăria şi puterea, şi mâna Ta poate să mărească şi să întărească toate lucrurile.
Rom 11.36;
13 Acum, Dumnezeul nostru, Te lăudăm şi preamărim Numele Tău cel slăvit.
14 Căci ce sunt eu şi ce este poporul meu, ca să putem să-Ţi aducem daruri de bunăvoie? Totul vine de la Tine şi din mâna Ta primim ce-Ţi aducem.,, Problema esentiala este atitudinea inimii.Nu trebuie sa ne lipim inima de ele.Bogatiile nu sunt rele, daca stim sa le administram.Cui slujim,pentru cine ne folosim banii nostri, timpul nostru, energia noastra? Investim in lucruri pieritoare sau in cele eterne?

| Raniia a răspuns:

Cineva a spus bine:,,In inima omului lucrurile au preluat controlul...Darurile si intregul curs al naturii este tulburat de aceasta monstruoasa substituire''. Incurcam ceea ce slujim cu ceea ce folosim.Din nefericire,multi slujesc lucrurile si se folosesc de Dumnezeu; Scriptura ne invata tocmai opusul. Dumnezeu uraste lacomia,aceasta lipitoare abjecta, cu tentacule atit de lungi.Ea are un chip urit si pune stapinire pe noi. Bunurile exista pentru a fi folosite, nu iubite!

| DrunkenRat a răspuns:

Auch, prima data m-am gandit la ceva nenatural de pervers cand ai spus ca le inversam. Oricum, ca raspuns la intrebarea ta, oamenii in raport cu alti oameni pot fi loiali sau tradatori. Foarte rar loiali. Lucrurile materiale nu pot fi nimic, sau... sunt nimic. Este mult mai usor sa iubesti ceva (fara viata) ce nu sare de la gatul tau.

| Roses a răspuns:

Noi folosim oamenii pentru diverse chestii(mai ales bani). Exemplu:prostitutie, trafic de droguri etc.Noi iubim lucrurile materiale deoarece oamenii zic ca in lucruri si bani(mai ales in bani) consta fericirea. big grin

| lcmbobovl a răspuns:

Da este adevarat.Cauza nu o stiu(poate ca asa inteleg unii fericirea, prin bani) dar este clar ca oamenii au uitat de sentimente si se bazeaza numai pe lucruri materiale si pe avutie.Au uitat ca trebuie sa existe un echilibru...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul a decazut din cauza ca este indopat cu tot felul de aberatii prin mass-media si asa se reuseste controlarea mintii prin manipulare!

| Scarecrow a răspuns:

Nu`ti mai bate capul,"Dumnezeu " nu a facut nimic pentru ca "Dumnezeu" nu exista!

| Esperança explică (pentru Scarecrow):

Ce te faci sa fi asa sigur de asta?

| Scarecrow a răspuns (pentru Esperança):

Ce`l mai recent caz care pe oricare om intreg la minte l`ar face sa creada lucrul asta, si anume ca Dumnezeu nu exista este recentul caz in care o profesoara de franceza ii ia viata propriului sau prunc in varsta de 4 luni, apoi se sinucide.
Vezi ceva divin in asta? Il vezi pe Dumnezeu in lucrurile astea?

| Esperança explică (pentru Scarecrow):

Undeva in Biblie,nu mai stiu exact unde, scrie ca in vremurile din urma oamenii se vor omori intre ei, se vor injunghia unul pe altul! Asta nu e o dovada ca Dumnezeu nu exista.Asta e o dovada ca femeia aceea era condusa de diavol, era fara minte! Tot ce se intampla in jur este scris in Cuvantul lui Dumnezeu.Si nu exista nici macar o frantura, nici macar o iota din Cuvant care sa nu se implineasca!

"Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele. Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumuitori, fara evlavie, fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine, vanzatori, obraznici, ingamfati, iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu; avand doar o forma de evlavie, dar tagaduindu-i puterea. Departeaza-te de oamenii acestia". (2 Timotei 3:1-5). "Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde" (2 Petru 3:10).

| Scarecrow a răspuns (pentru Esperança):

Oameni dintotdeauna au fost asa, nu este o noutate. asadar nu ma convingi, dar bravo tie pentru credinta ta in El

| Esperança explică (pentru Scarecrow):

Ti-am zis doar realitatea nu incerc sa conving pe nimeni cu nimic. Doar Duhul Sfant te poate convinge ca esti un pacatos si ca ai nevoie de Dumnezeu, nu eu.Eu sunt un simplu om, muritor ca si tine.