| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ." Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut. (Geneza 1:26-27).
*Unii spun ca Dumnezeu e o entitate nu un corp-un spirit, pai de ce noi suntem sub forma de materie, ne putem vedea, atinge (Doar si noi trebuia sa fim spirite sau nu stiu ce divinitati deoarece suntem copii lui si semanam ) ...etc etc
* Daca dumnezeu ne-a facut dupa asemanarea sa de ce nu avem toti aceeasi culoare a pielii?
De ce altii se nasc cu diferite probleme fizice drept pedeapsa ca parintii sau bunicii au avut nu stiu ce pacate? De ce trebuie sa sufere acel copil pentru altcineva? (Nu de mult am citit intr-o carte scrisa de nu stiu ce arhiepiscop ca dumnezeu pedepseste oamenii pacatosi de exemplu li se nasc un copil bolnav...)
Ma rog...sacuzati-mi claritatea intrebarilor.
Oboseala ma termina...

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din cauza pacatului a intrat in lume boala si suferinta.De aceea satan a cerut sa aduca suferinta peste cei ce au pacatuit.Bolile si suferinta sunt consecinte ale pacatelor.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Tu mai crezi in povestile cu Dumnezeu? happy

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nuuu!hee hee
Enumeram erorile.

Răspuns utilizator avertizat
| CobraLeon a răspuns:

...pentru ca nu exista

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

1. Biblia a fost creata de oameni pentru oameni, ca sa ii faca sa se teama de divinitati. Daca se tem, atunci pot fi controlati de anumite institutii(biserica). Daca sunt controlati se poate face profit de pe urma lor.

Nu exista barbosul ceresc. A fost inventat de oameni pentru oameni

| BubblesDoubleS a răspuns:

Copiii*

| venusdoom a răspuns:

Scuza ma ca te intreb... dar ai auzit vreodata de POLUARE?
oamenii sunt atat de obsedati de perfectionarea tehnologiei lor incat nu se gandesc la efectele nocive pe care le au asupra lor si a celor din jur.
ce i care traiesc la oras sunt cei mai predispusi sa aiba malformatii si copiii lor la fel. aici nu e vorba de Dumnezeu ci de prostia oamenilor. noi singuri ne distrugem planeta.
Dumnezeu doar ne a dat un mic dar ca sa putem stapani creatiile sale nu sa le exterminam.
in loc sa pui niste intrebari copilaresti ca astea ar trebui sa gandesti putin. citeste ce s a intamplat cu turnul Babel

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru venusdoom):

Da stiu ce-i aia poluare insa nu toate aceste probleme apar in urma ei. Cu accent pe "nu toate".
Si stiu legenda turnului babel insa e doar o legenda...

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

A2a intrebare a ta thinking : pentru ca nu puteam fi toti la fel, daca eram toti de aceeasi culoare a pielii gandeste-te ca nu se mai puteau inpartii tarile happy

| nesuferit a răspuns (pentru BlackMetalIsMyLife):

Haha.Nici beat nu pot sa aberez ca tine

| AdrianL a răspuns:

SA zic asa mai pe inteles, cei care si-o trag cand nu-s casatoriti sau cu nust cine adica pacatul desfranarii se nasc copii handicapati, etc. Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea Lui dar culoarea nu conteaza.Suntem entitati fizice sub forma de materie pentru asa ne-a facut Dumnezeu, spirite vom fi doar dupa ce vom muri, e mai complicat. EXemplu daca tatal e betiv se naste un copil betiv sau acel copil plateste pentru pacatul tatalui tatal va vedea asta si va regreta si va si suferi daca isi da semana asta e pedeapsa:suferinta

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru AdrianL):

Desi nu e corect fata de acel copil sa sufere pe urma tatalui sau...

| Aſεςsą a răspuns:

.pff. cum naibii poti sa zici asa ceva " tu mai crezi in povestile lui dumnezeu ". inseamna ca nu ai credintza straight face

| Ecea a răspuns (pentru Aſεςsą):

Nu,nu are.Si care este problema?
Ce ti se pare asa iesit din comun?