| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu alta treaba nu are decat sa aprinda lumanari, sa faca icoane sa planga, cadavre sa puta misto, si alte lucruri inutile ca acestea? A uitat ca trebuie sa rezolve o foamete, sa salveze oamenii din cutremure, inundatii, furtuni, tornade, incendii, sa vindece amputatii, cei cu boli incurabile si alte chestii de genu asta? Se pare ca pentru dumnezeu sunt mai importante lumanarile decat oamenii. Daca asta-i tot ce poate zeul vostru, nu ma impresioneaza deloc.

13 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Piei satana. thinking

| Dumnezău a răspuns:

Eh, ateule...nebanuite si intortocheate sunt caile Domnului! laughing

| sabin89 a răspuns:

Buna observatia. Sau, in vechime, lui Moise ii explica cum sa faca sfesnicul, masa, ligheanul pentru spalatul picioarelor, gratarul, lopatica pentru scos cenusa si o mie si una de maruntisuri.

| danay72 a răspuns:

Asa este, dar Dumnezeu nu are nici o legatura cu lumanari, icoane si toate cele, dar El va interveni pentru cei care sunt nedreptatiti din toate punctele de vedere si asta foarte curand.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Lumina sfanta e o escrocherie ordinara se folosesc substante chimice: o substanta volatila care nu permita arderea dar care se evapora si astfel se
calculeaza cantitatea exacta pentru a se aprinde substanta la momentul potrivit, si o substanta care ia foc in contact cu aerul.

| Allrc24 a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Dar lumanarile celor de afara din mormant de ce se aprind si ele cand apare ceata albastruie care fulgera de 3 ori lin in mormantul lui Hristos?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci fie sa zaci de o boala incurabila in dureri groaznice, iar tu sa ajunngi sa spui, milostive dumnezeule, ai mila de mine si cheama-ma la tine usurandu-mi suferinta .salveaza-ma.la noi la asemenea oameni se citeste sfantul maslu, rugaciune cu mare putere care asa cum este scris despre puterea cuvantului merge pana la despartirea sufletului de trup. daca l-ai citit vreodata o sa vezi si cum e slujit si de catre cine, si ce efect are.io zic asa; doamne fereste sa ajungi in starea asta, multumeste pentru sanatate oricui crezi tu, si lasa-ne pe Dumnezeu in pace ca sa te lase si el pe tine.ai ceva de impartit cu el? te-a injurat el pe tine? te-a jignit? te-a barfit? ti-a cerut ceva mai mult decat poti tu da?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drfeelbad? dintr-o lumina rece, se aprinde o lumina fierbinte ceia ce e inexplicabil stiintific. iar lumina respectiva este rece.chimic vorbind, ieri vorbea un chimist la nu stiu ce post explicand ca dintr-o reactie endoterma {fara degajare de caldura}nu poti face o reactie exoterma cu orice substanta vrei tu sau element chimic. iar acolo la ierusalim se poate. din lumina aceea rece care nu arde nu frige se aprind lumanarile.deci stai linistit ca pana sa-si dea cu parerea toti prostii fenomenul a fost studiat de toti curiosii de stiinta de-a lungul vremii.si a fost inexplicat.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce lumina rece visezi? Esti agramat si imi explici mie cum functioneaza lucrurile. Exista substante care iau foc in contact cu aerul ( sodiul de exemplu ).
Arderea nu e exoterma? Exista substante care ard la temperaturi mici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu ne-a dat de toate, din belsug pentru toata lumea. noi, oamenii nu prea am fost capabili sa le impartim asa cum trebuie. asta este, poate ar trebui sa ne mai uitam din cand in cand si in inima noastra si sa judecam ce am facut bine si ce rau, mai apoi sa aruncam vina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drfeelbad? pune mana pe carte, ca te faci de ras.si pe religie si citeste cum trebuie fiindca de aici de la mine, pari stupid.

| 1Mihai1 a răspuns:

Nu stii tu ce e mai bine sa faca Dumnezeu!

| Preotul a răspuns:

Va veni sfarsitul. Dumnezeu nu a uitat de noi. Cand va veni acesta? Cele mai multe din profetiile Bibliei deja s-au implinit. Mai sunt totusi doua profetii in Cuvantul lui Dumnezeu care inca nu sunt implinite: conflictul "Armaghedon" si 1. 000 de ani care vor veni la sfarsitul luptei de la Armaghedon.
Citind Apocalips 16, vom descoperi ca Armaghedonul va avea loc in timpul uneia din cele 7 plagi aratate in acest capitol. Vorbind despre natiunile pamantului, profetia arata in versetele 12-16 ca ele sunt inselate ca sa lupte impotriva lui Dumnezeu. Ele se unesc spre propria lor distrugere.