| Meme10Memu a întrebat:

Dumnezeu imaginar arata ca un om?

41 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DACA nu scriai Dumnezeu imaginar aveai un raspuns dar asa nu-l meriti. Daca iti ceri scuze pentru afrontul adresat lui Dumnezeu iti voi raspunde.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Daca iti ceri scuze pentru afrontul adresat lui Dumnezeu..."

E naspa cand ajungi sa te atasezi emotional de personaje fictive din diverse povesti. Al naibii spiridus, e ofensat...laughing

| Simpatic a răspuns:

Dumnezeu este un duh sfant nu arata ca un om, desi este interpretata chestia aceea din Biblie pe care au spus-o si useri de mai sus.
Duhurile sfinte nu arata ca oamenii si nici oamenii ca ele, pentru simplu fapt ca nu sunt carne si oase.
Puteai sa te documentezi inainte sa aduci o intrebare de genul asta.
Dumnezeu nu este imaginar, ori crezi ori nu crezi, dar iarasi intru in polemica cu doctorii de stiinta de 2 lei de pe acest site, Universul nu s-a creat de la sine natura!
Daca nu amesteci apa cu ceva ingrediente nu iese mamaliga, dar unii dintre ei cred in sinea lor ca Iq-ul lor este peste 200winking

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru costinvlad490):

Iar tu esti satanist! Eu cand vad scrieri de astea si scoli sataniste care au ca existenta maxim 20-30 de ani ma ia cu ras.
Pai pai nepoate ortodoxia se bazeaza pe fapte si scrieri de acum 2000 de ani, este mult mai veche decat catolicismul, si nu am nimic cu catolicii!
Iar tu vii cu prostii pe care Mircea Eliade le scria cand beia o cafea.
Zeul tau poate fi si Baal, Loki sau Nosferatu.
Dar nu confunda un zeu pagan cu Creatorul Universului.
Din Biblie care este una dintre cele mai vechi scrieri aflam ca Lucifer adica zeul caruia te inchini tu a fost un inger la inceput, apoi devine un inger decazut, deci el este Baal sau sub orice denumire apare la sectanti si satanisti in functie din ce scoala satainica faci parte, caci cate bordee atatea obicee!

Pentru cei care nu cred ca acet Melek taus este satanic:
Melek Taus, The Peacock Angel, is the primary deity of the Yezidi, a Kurdish religious group whose ancient roots link to Zoroastrianism. The reputation of worshipers of Melek Taus being related to Devil worshipers comes from his other name: Shaytan, the name of Satan in the Qur’an.

Răspuns utilizator avertizat
| Ion2019 a răspuns (pentru costinvlad490):

Cine zice adevarul si ce dovada ai tu ca biblia minte?

In biblia a fost profetit ca in zilele din urma copii se vor intoarce contra parintilor, va fi foamete, boli, inudatii, cutremure. Vedem ca toate astea se intampla. Biblia a profetit cu sute de ani inainte ca Babilonul avea sa fie cucerit cu portile zidurilo deschis. Si vedem ca asa a fost, cauta in carti de istorie despre Babilon daca nu crezi in biblie. Ce dovada ai ca biblia minte

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru Ion2019):

Evreii au falsificat istoria ca sa se nimereasca cu biblia.

| RAY a răspuns:

Simpatik acum 2000 de ani nu exista nici biserica catolica nici biserica ortodoxa, ambele biserici au aparut in anul 1054 http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83

| Celcestietot a răspuns:

Nu exista niciun dumnezeu imaginar.

| Ion2019 a răspuns (pentru Celcestietot):

Oare vant exista? Nu se vede dar se simte. Asa e si cu Dumnezeu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Ion2019):

"Nu se vede dar se simte. "

Dumnezeu n-are niciun efect asupra lumii. Nici nu il vezi, nici nu il simti. Pe un lucru pe care nu il poti masura cu niciun aparat in nicium fel nu exista.

| Celcestietot a răspuns (pentru Ion2019):

Nu exista dumnezeul imaginar si nici nu se simte.

| Meme10Memu explică (pentru Ion2019):

Daca comparam pe dumnezeu cu vantul e ca si cum am spune ca dumnezeu e impersonal. Ceva personal are ceva neschimbator pe cand vantul are forma continuu variabila in tot volumul sau.

| Meme10Memu explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Corect. Ce pretentii sa aiba dumnezeu i de la omul care nu-l vede?

| brokxy a răspuns:

In unele tablouri arata ca un batranel cu barba... Posibil

| Simpatic a răspuns (pentru brokxy):

Care tablouri, crestinii ortodocsi nu-l portretizeaza pe Dumnezeu pentru ca nu stiu cum arata, cei care il picteaza pe Dumnezeu sunt pictori de obicei... posibil sa apara pictat pe la catolici nu stiu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Simpatic):

Vezi ca scrie in Biblie cum arata Dumnezeu.

| brokxy a răspuns (pentru Simpatic):

De pe net am vazut nu in biserica

| Alexandrionelu a răspuns:

Este exact ca și cum ai avea un prieten imaginar, ți-l poți imagina cum vrei tu.
Poți folosii imaginația generațiilor anterioare și sa ți-l imaginezi ca pe un bătrân cărunt, sau poți sa ii atribui orișice îți plasmuieste ție imaginația.
Sau bineînțeles poți sa alegi sa nu crezi în nici nu fel de zei, totul este la alegerea ta.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa, dar asta inseamna nu ceva fizic, ci are un context spiritual. Chipul si asemanarea cu Dumnezeu vrea sa reprezinta/simbolizeze faptul ca omul are chemarea de a il cunoaste pe Dumnezeu.

Deasemenea asemanarea cu Dumnezeu reprezinta si trasatura noastra de oameni prin care ne diferentiem de animale: ratiune, simtire, vointa.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Vrei sa zici ca omul l-a facut pe Dumnezeu dula chipul si asemanara sa. Dumneze este gafa omului, nu invers.

| Meme10Memu explică (pentru AnonimSuprem1):

Am putea spune in gluma ca un bolovan este rational pentru ca nu vibreaza cand spune omul o prostie, simte pentru ca vibreaza putin cand este lovit cu ciocanul si vointa pentru ca impinge pamantul de sub el in permanenta sub efectul fortei gravitationale. Dumnezeu arata ca un bolovan?

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Miscarea inainte-inapoi, stanga-dreapta etc. nu inseamna ratiune. Ratiune inseamna gandirea, iar gandirea este data de ADN-ul tau din nastere.

Răspuns utilizator avertizat
| Ion2019 a răspuns:

Nu. Dumnezeu este o fiinta spirituala nu arata ca om. Are corp spiritual in sensul ca are ochi urechi maini piciore dar nu ca al omului. Avraam, este singurul om care l-a vazut doar pe la spate. Pt ca din fata s ar topi daca l-ar vedea pentru ca Dumnezeu este o forta atotputernica. Imagineazati ca esti la 1m de soare cam asa te ai topi daca l-ai vedea pe Dumnezeu. Citeste Geneza de la capitolul 10 pana la 40..Bafta. Funda?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Ion2019):

Moise,nu Avraam!

| Ion2019 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da si Moise (Exodul 3:4, 6) dar si Avraam (Geneza 18:1, 33). Doar ei l-au vazut pe Dumnezeu dar nu in totalitate deoarece s ar fi topit si ei cat si toata planeta.

| Meme10Memu explică (pentru Ion2019):

Intunericul sau lipsa luminii din univers este spatele lui dumnezeu?
Nu scrie ca Moise a vazut vertebrele coloanei vertebrale de pe spatele lui dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiSuveranul20011 a răspuns:

Da ca ar fi sa ne luam după biblie, teoretic așa e dar tot în biblie spune ca oamenii au fost făcuți după chipul și asemănarea sa.

| AnekoSato122 a răspuns:

Aproximativ. Se presupune că are anumite caracteristici umane.

| Ion2019 a răspuns (pentru AnekoSato122):

Cand Dumnezeu a zis Hai sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra, s-a referit sa-i faca pe oameni dupa calitatile lui nu invers. Cea mai mare calitate a lui Dumnezeu este iubirea deci noi oamenii iubim pentru ca Dumnezeu iubeste.

| Meme10Memu explică (pentru Ion2019):

Care e chipul si care e asemanarea? Ca daca e vorba numai de chip nu mai scria si de asemanare sau invers.

Răspuns utilizator avertizat
| Ion2019 a răspuns (pentru costinvlad490):

Cum ai putea sa ma convigi ca acesta este Dumnezeu? Unde scrie asta? Ai vreo dovada biblica?

| fitzgerald a răspuns:

De vreme ce în biblie scrie ca "Dumnezeu i-a făcut pe oameni după chipul și asemănarea sa", presupunem ca da, Dumnezeu arata arata ca un om.

| Meme10Memu explică (pentru fitzgerald):

Mergand pe acest rationament dumnezeu i ( imaginar ) se misca in loc in vidul perfect si spatiul infinit? Stim ca in vid perfect nu exista forte de atractie nici in sus nici in jos nici in stanga si nici in dreapta. In vid perfect un corp nu se poate autopropulsa pentru ca nu are ce impinge. Un avion impinge aerul ca sa poata fi propulsat in sus si inainte.