| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu nu a comis adulter cu maria din moment ce ea era cu iosif? Am mai vazut raspunsuri de genul " pai ei nu erau casatoriti"... deci daca nu au fost casatoriti, a fost ok ca dumnezeu sa o lase gravida?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ea a fost virgina in momentul in care a ramas insarcinata de la Duhul Sfant intr-un mod supranatural, nu cum insinuezi tu.Pe urma a mai avut copii cu Iosif, intr-un mod natural.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Si ce importanta are? Maria era a lui Iosif. Nu are importanta ca isus a aparut in mod supranatural, dumnezeu a folosit femeia altuia. Trebuia sa-si gaseasca o tipa virgina dar singura. Nu ar fi fost mai corect asa?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceea femeie avea nevoie de ajutor.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu am inteles ce ai vrut sa zici.

| costis a răspuns:

Mai bine te-ai intreba cum ai aparut tu pe lume. Spre deosebire de un caine, ai puterea cuvantului. Insa un caine, spre deosebire de tine nu rosteste blasfemii. Poate de asta exista si caini. Oricum, multi dintre ei sunt cu mult mai buni decat unii oameni.

| anonim_4396 explică (pentru costis):

Daca zeului tau nu-i plac "blasfemiile" mele, stie unde stau. Sa vina sa-mi zica.

| costis a răspuns (pentru anonim_4396):

Deocamdata nu-mi plac mie. Asa incat daca baietii care modereaza acest site nu stiu sa isi faca treaba, o sa ma interesez eu despre problema asta.

| anonim_4396 explică (pentru costis):

Aceste "blasfemii", sunt simple intrebari care nu incalca dreptul nimanul. Daca tie nu-ti plac, nu intra la intrebarile mele si nu le mai citi. E foarte simplu. Esti penibil pentru simplul motiv ca esti genul de persoana care merge pe ideea "nu-mi convine sa se interzica".

| costis a răspuns (pentru anonim_4396):

Incalca dreptul la protejarea propriilor valori. Sunt penibil sau nu, morisca murdariilor TPU se va opri. Ai sa iti postezi mizeriile in alta parte, nu pe Religie.

| anonim_4396 explică (pentru costis):

Protejarea propriilor valori? Sa mori tu... Intrebarile mele fac parte din "libera exprimare". Eu pun intrebari din ce gasesc prin biblie. Cand gasesc ceva absurd, ilogic, stupid, ...etc pun intrebari ca sa fiu lamurit ca poate am inteles gresit. Spre deosebire de tine, eu nu merg pe "crede si nu cerceta".

| Cristianne a răspuns:

Nuștu de Dumnezeu, dar de Iisus mi-a zis profu` de istorie că se ducea la curve.Vezi ce prof informat am?smug

| martzian a răspuns:

Intrebarea este buna iar raspunsul nu este greu deloc.

Termenul de "adulter" in ebraica este " נאף" (nâ'aph) si se explica prin relatia adultera a unui OM cu o femeie care nu ii este sotie sau a unei FEMEI cu un barbat cu care nu este casatorita. Conotatia este fizica, sexuala, limitata la fiinta umana. Acum, pe langa faptul ca Dumnezeu nu este „om" putem merge mai departe cu absurdul in argumentatie si sa observam ca El nici nu a avut o relatie fizica, sexuala, cu Maria. Maria nu a pacatuit in aceasta situatie, iar Dumnezeu nu avea cum sa o faca.

Scopul interzicerii adulterului nu este ca noi sa fim limitati si inchistati ci tocmai pentru a ne face bine. Casatoria este locul perfect in care putem experimenta dragostea "agape", cea neconditionata si care nu se, cea cu care "nu va pieri niciodata" (1 Corinteni 13, cititi tot capitolul, pentru ca se merita).

Dumnezeu il iubeste pe om, iar asta nu se poate face in afara legitimitatii relatiei si a intimitatii unei astfel de legaturi. Mai mult, Dumnezeu incurajeaza o astfel de uniune, nu are ca scop distrugerea lui, motiv pentru care Iosif a fost incurajat printr-un inger sa o ia pe Maria la el, „căci ce S-a zămislit în ea este de la Duhul Sfânt" (Matei 1:20).

Da, ai inteles bine, Maria era logodita cu Iosif, promisa lui, nu casatorita. In Luca 1:27 aflam asta (unde termenul folosit pentru a descrie relatia este μνηστεύω - minēsteuō).

Mai tii minte ce spuneam ieri? Putem face greseala sa incercam a „traduce" chestiuni spirituale printr-o paradigma umana, limitata si nu cu ajutorul Duhului Sfant. In conditiile astea e normal sa nu putem pricepe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In sensul strict omenesc, ai dreptate. Daca citesti insa cu atentie, Iisus a fost nascut, nu facut, care este un apanaj al divinitatii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu are importanta cum a fost creat isus din moment ce dumnezeu a folosit femeia altuia. Trebuia sa-si gaseasca o tipa singura, fara partener. Nu cred ca maria era singura virgina din lume. Daca eu as avea puterea de a "plasa" copiii precum dumnezeu ar fi perfect normal sa las gravide toate tipele virgine chiar daca ele au deja un partener? Modul in care a nascut a fost unul omenesc, plasarea copilului difera.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Gaia,tu nu faci distinctia d.p.d.v. flozofic intre om si divinitate,indiferent daca crezi sau nu intr-o divinitate.Tu ca sa poti sa te substitui unei divinitat,asa cum incerci prin raspuns, inseamna ca ai fii capabil sa "plasezi"(cum spui tu)copii, numai cu gandul.Te simti capabil? Era normal ca nasterea sa fie omeneasca, avand in vedere ca Maria era om. Dar totul este o legenda, care a fost preluata din povesti si mai vechi.

| raymusic5432 a răspuns:

A fost ok ca noi suntem ipocriti si trebuie sa ne aparam amicul imaginar cu orice pret

| Razvanjerrry a răspuns:

Pai asta nu este adulter. Adulterul este cand o persoana se culca cu alta persoana fiind casatorita. Dumnezeu a facut asa ceva?
Normal Iosif a avut functia de ajutor a Mariei. Si Iisus nu a fost facut ci nascut doar, fara se samanta.

| anonim_4396 explică (pentru Razvanjerrry):

Deci daca nu a fost casatorita, e ok chiar daca ea era a lui iosif. Deci daca vine gigel la prietena ta, e ok sa ti-o lase gravida deoarece tu nu esti casatorit cu ea nu? Nu are importanta cum a aparut isus, conteaza ca maria nu era singura, era a altcuiva. Dumnezeu trebuia sa-si gaseasca o fata singura.

| Razvanjerrry a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus Hristos nu a fost nascut in mod natural si a fost sadit in pantecele fecioarei in mod Dumnezeiesc, nimeni nu s-a culcat cu ea. Dumnezeu a spus cu cuvantul ramai insarcinata si asa a ramas. Sau tu nu-ti dai seama de puterea lui Dumnezeu?
Dupa aceea Iosif a avut un vis in care ingerul Domnului i-a zis sa se scoale sa o ia de nevasta dar dupa ce il naste pe Iisus. Si Dumnezeu a aleso pentru fecioria si curatia ei trupeasca pentru ca pe vremea aceea nu se gasea nimeni ca si ea atat de vrednica.

| anonim_4396 explică (pentru Razvanjerrry):

Bun... deci daca eu si sa zicem inca 10 persoane am fi avut puterea de a-ti insarcina prietena precum a facut dumnezeu cu maria, tie ti s-ar parea in regula nu?

| soimos13 a răspuns:

|Celsus spune ca Maria a fost deja maritata cu Iosif in clipa cand a ramas gravida cu soldatul roman Panthera, tatal natural al lui Isus!