| mara17ioana a întrebat:

Deci cand Iisus a venit pe pamant a devenit om. Dar de ce se zice ca nu este om fara pacate si ca Iisus nu avea pacate El nu era tot om si de ce totusi in Codul lui Davinci se zice ca Maria Magdalena a fost la Cina cea de Taina si era concubina Lui si ea a facut si un copil cu el. Daca nu erau casatoriti nu faceau adulter, acesta nu e un pacat? Nu cred ca asta era doar o scorneala, trebuie sa aiba un sambure de adevar.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu stie purul adevar, nici preotii.Toate acele povestiri de care spui sint doar nascociri ale unora cu scopul clar de a discredita religia si de a baga zizanie intre cei care cred si care nu.
Intr-o biblie foarte veche, era descris mai amplu si "sosirea" lui Iisus pe pamint.Intruchiparea Lui ca om,pe pamint,a fost pentru ca noi, muritorii de rind, sa putem intelege mai clar ce era atunci.Numai bine.

| helenwolf a răspuns:

A fost un reportaj acum doua zile pe National Geographic si s-a discutat problema asta. Nu cred ca exista documente exacte care sa sustina lucrul asta. Cum s-a spus in reportaj, daca ar fi adevarat intreaga religie s-ar da peste cap happy