| Steregoi a întrebat:

Dumnezeu nu permite ca omul sa fie incercat peste puterile lui si de aceea Dumnezeu nu prevede un chin vesnic sau cunoasterea raului pana peste orice limita si nu lasa ca omul sa fie tors ca un fuior de lana de catre o gaura neagra precum gaurile negre care torc cate un fir de materie pe care il trag dintr-o stea apropiata pana ce steaua dispare si Dumnezeu nu lasa ca omul sa fie chinuit vesnic de batranete. Ce credeti?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nu permit? Ca omul sa fie incercat? Ba da, permit. Permit multe.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu permite ca omul sa fie tors ca un fuior de lana intr-o gaura neagra. Imagineazati o gaura neagra mica ce ar toarce sau ar absorbi treptat toată materia din tine. Ar fi un chin pe care Dumnezeu nu-l permite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Ei na, eu sunt Dumnezeu si stiu foarte bine ce permit sau nu. Si permit orice!

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Visezi. Daca Dumnezeu ar permite orice nu ar exista legi fizice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Tocmai de-aia dumnezeu nu exista!

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Niciun "de-aia". Nu exista motive sa nu credem ca Dumnezeu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Ba da. Ignoranta impiedica oamenii sa vada ca dumnezeu nu exista.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Nu e nici o ignoranta. Ai vazut tu vreun om sa fie tors ca un fuior de lana de catre o gaura neagra? happy

Întrebări recente