| Exilee a întrebat:

Dumnezeu prin Moise oprise pe israeliti de a se mai inchina si sluji idolilor,precum facusera ei in Egipt, in acele 4 secole de robie. Odinioara Moise, suindu-se pe Muntele Sinai pentru a primi Tablele Legii din mainile lui Dumnezeu, israelitii ramasi jos si-au manifestat dorinta de a se idolatriza ca in Egipt. Au ucis pe unul din capeteniile lor demonice, si au silit pe Aaron a le turna din aur un vitel, imprejurul caruia au mancat si au baut. cantat si jucat.
Uriciunea aceasta a maniat pe Dumnezeu. Moise coborand si vazandu-i, a spart tablele Legii, a sfaramat vitelul prefacandu-l in pulbere, si amestecand pulberea in apa a dat-o idolatrilor sa i bea ca sa-i rusineze. Apoi a poruncit levitiilor a taia pe toti idolatrii aceia. In ziua aceea au pierit 3.000 din Israel si alti multi dintre ei ( Es. 32; 1 Cor 10, 7-10)

Oare majoritatea crestinilor care parasesc sarbatorile crestinesti, deviind in praznuiri paganesti cu chefuri, betii,cantece curvesti, jocuri si alte blestematii, nu-s si ei asemenea acestor idolatrii? SI macelul acelora nu-i urmareste si pe acestia?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Adevaratii crestini respecta ce spune Biblia si despre idolatrie si despre sarbatori si nu cauta scuze pentru actiunile lor.

| Mădă0611 a răspuns:

Da' ce tare era Moise asta. A facut aurul pulbere, uau smug

Zi-mi o sarbatoare crestineasca, una 100% crestineasca, dar si evenimentul care a dus la aparitia ei sa fie real, la data sarbatorita de crestini.

| HueyFreeman a răspuns:

Si ce treaba "are" crestinii cu evreii?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Sunt exact ca si ei.Mai mult chiar ei se inchina lui satan prin aceste fapte, insa cel mai bine e sa nu ii judecam ci sa ne rugam pentru ei. Daca ii vom judeca atunci Dumnezeu ne va lua darul credintei si al dorintei catre cele de mantuire si atunci vom cadea si noi in aceste pacate.Doamne ajuta!

| Oleg20 a răspuns:

Ai încercat să afli care este adevărata origine a sărbătorilor "creștine"?

| Westfalia a răspuns:

Ceea ce ai descris sunt de,,natura''primitiva!
Acest popor iudeu,care de fapt au fost triburi,habar nu aveau ce si care-i rostul vietii pe pamant,DAR in schimb au indicat omenirii ca IAHWE este Dumnezeu pentru toti!
Betiile,chefurile,curvăsăraia,crime in masă,au fost incurajate si chiar poruncite de fapt,de acest IAHWE imaginar si apoi folositor pentru Moise pentru a strange cireada la un loc!
Cum se poate crede ca IAHWE,acest zeu primitiv,se poate identifica cu Divinitatea absoluta a cosmosului,inteligenta superioara,creatorul cosmosului?
Divinitatea superioara indiferent de timp,spatiu,sau locatie,nu poate avea,,nevoi''de sange,balegă,copii nou nascuti, deoarece Divinul are TOTUL!
Divinul poate schimba gandul, timpul, spatiul, cum credeti ca poate avea nevoie de sange de animale? http://www.trilulilu.ro/......opiri-de-s
Aceste,, nevoi'' au fost ale acelor popoare primitive, nicidecum a Divinului cosmic!

| Oleg20 a răspuns (pentru Westfalia):

Nu te fă de rîs, nu cunoști nici o boabă dar faci spumă la gură. Un om înțelept ananlzează lucrurile din toate punctele de vedere.

| Westfalia a răspuns (pentru Oleg20):

Tu te,, vezi''? nici nu are rost sa-ti dau replică!

| Exilee explică (pentru Westfalia):

Gata! Nu va certati. SI apropo, vezi ca poza din profilul tau imi provoaca scarba. Este un gest total imoral sa foloesti niste fotografii ce vor sa sublinieze caracterul obscen si vulgar al societatii din zilele noastre. Dar eh... nu esti de parte de viemrii acestei lumi, care pot ''rezolva'' orice ''problema'' prin manifestatii tipice dobitocilor.