| Zazen a întrebat:

Stiati ca Cel mai mare profet al lui Yahweh,(Dumnezeu iudeo-crestin) Moise, socotea femeile drept pradă de război. Doar pe cele virgine, celălalte (alături de copii) trebuind să moară: „Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile miilor şi pe sutaşii care se întorseseră de la război, şi le-a zis Moise: «Pentru ce aţi lăsat vii toate femeile? Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obştii Domnului. Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le. Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi.»" (Numerii 31:14-18).Sa fie acestea aberatii de ordin Divin?

1 răspuns:
| Proton a răspuns:

Dumnezeu niciodată nu a aberat. La fel cu mor zi de zi atâtia oameni, asa au murit si atunci, legea lor era complicata si cam greu de inteles, era cu totul alta forma de organizare.De aceea a fost nevoie sa se schimbe legea. Daca D-zeu nu ar fi nimicit aceste popoare, ar fi fost posibil ca vremurile in care traim, sa nu fie la fel. D-zeu stie ce a facut cu sufletele lor. Femeile virgine erau considerate de ei pure si neintinate, de aceea pe ele le alegeau.