| Superior a întrebat:

Dumnezeu pune mai presus faptele bune decat pacatele trupesti,injuratul? Mno,daca azi injuri pe cineva,se compara cu ajutarea unui sarman, de cate ori il vezi 1-2 lei?

8 răspunsuri:
| RockaruL a răspuns:

După felul în care ai pus intrebarea îmi e mai mult decât clar că tu faci "fapte bune" doar ca să fii răsplătit sau ca să iţi fie iertate "păcatele". Tipicul creştin. Îmi e scârba de tine.

| danay72 a răspuns:

Biblia spune că credința fără fapte este moarta, adică modul în care gândim, vorbim și acționăm arata ce credință avem.

| AC4S4 a răspuns:

Daca faci o fapta rea, iar apoi faci una buna nu e ca si cum s-a sters fapta rea. Isus a murit pentru a-ti ierta pacatele, trebuie sa accepti asta si sa-L urmezi, sa te pocaiesti.

| Deaad a răspuns:

De ce sa ajuți un "sărman"?
Sarmanul ala, cel mai probabil e un nenorocit care lucreaza pentru țigani sau/si o putoare care nu are chef de munca, mințind ca are amputat un picior sau ca e mut/bolnav de cancer etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Yehova il intereseaza mai mult sa omoare oameni si sa atace civilizatii pagane. Asta denota din biblie.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui. (Matei 5:7)
Fericiti facatorii de pace, ca aceia fii lui Dumnezeu se vor chema. (Matei 5:9)
Daca este pacat, este pacat. Tu compari faptele bune cu cele rele? Logic, faptele bune sunt foarte importante, dar ele nu,, acopera" pacatele nespovedite. Drumul sufletului dupa moarte este foarte lung, deoarece acesta are de parcurs 24 de vami. Milostenia este o fapta foarte buna, dar ce impresie ti-ai face tu despre un om foarte milostiv care injurainjura sau face alte mari pacate? Daca el face asta din mandrie, mai face un pacat. Cel mai bine e sa fim milostivi si sa ne spovedim fiecare pacat.

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

Nu ma refer daca injuri din 2 in 2 minute, daca se intampla la nervi, ca suntem oameni pana la urma. "Este omeneste a gresi".

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Daca ai astfel de obiceiuri(de a injura), trebuie sa te rogi mult lui Dumnezeu sa te ajute sa scapi de ele si sa lupti din rasputeri pentru a nu mai injura. Repet: sa te ajute sa sa scapi, nu sa te scape El.