| Vasilicamosbatran a întrebat:

Dumnezeu si Iisus e aceeasi fiinta?
Sau sunt 2 fiinte diferite.
Adica (tata si fiu)?
Dar totusi Dumnezeu nu a avut relatii cu Maica Domnului.
Nu are nicio logica.
Lamuritima.

Răspuns Câştigător
| AdrianSOTL a răspuns:

Cum poate fi Dumnezeu trei Persoane distincte? Cum poate fi Tatăl Dumnezeu, Isus Hristos să fie Dumnezeu și Duhul Sfânt să fie Dumnezeu și totuși să fie un singur Dumnezeu? Nicio altă problemă în creștinism nu a generat atâtea dezbateri ca Trinitatea. Acesta a fost dezbătut temeinic la primele consilii bisericești și este încă dezbătut aprins și astăzi. Spre deosebire de multe alte probleme controversate, înțeleg pe deplin de ce există atât de mult dezacord cu privire la Trinitate. Motivul este simplu: nu există nicio modalitate de a explica în mod adecvat sau perfect Trinitatea. Pentru mintea umană finită, este imposibil de înțeles cum Dumnezeu ar putea fi trei Persoane distincte, dar un singur Dumnezeu. Toată dezbaterea asupra Trinității se datorează creierelor umane finite care încearcă să înțeleagă ceea ce numai Dumnezeu poate înțelege.

Învață Biblia Trinitatea? Absolut! Da! Tatăl este Dumnezeu (Ioan 6:27; Romani 1:7; 1 Petru 1:2). Isus Hristos este Dumnezeu (Ioan 1:1, 14; Romani 9:5; Coloseni 2:9; Evrei 1:8; 1 Ioan 5:20). Duhul Sfânt este Dumnezeu (Fapte 5:3-4; 1 Corinteni 3:16). Dar există un singur Dumnezeu (Deuteronom 6:4; 1 Corinteni 8:4; Galateni 3:20; 1 Timotei 2:5). Este imposibil de înțeles cum ideea Persoanelor din Trinitate este pe deplin compatibilă cu monoteismul. Cu cât recunoaștem mai devreme acest lucru, cu atât mai bine. Acum, nu spun că doctrina Trinității este lipsită de importanță. Nici nu spun că nu ar trebui să studiem ceea ce spune Biblia despre Treime. Ceea ce spun este că trebuie, la un moment dat, să încetăm să încercăm să ne dăm seama și să acceptăm, cu credință, ceea ce spune Biblia.

Aproape toate dezbaterile rezultă din indivizi sau grupuri care încearcă să dea sens Trinității. Fie că este vorba de modalism, monarhianism, sabellianism, patriapassianism sau vreo altă „erezie" trinitariană, cauza este aceeași – încercând să explice inexplicabilul. Într-un fel, mândria, poate chiar aroganța, îi motivează continuu pe oameni să încerce să dezvolte o teologie care are ca rezultat faptul că Trinitatea are sens. Nu vă pot spune de câte ori am primit e-mailuri care spun „În sfârșit mi-am dat seama". Dacă îmi petrec timpul să examinez „noua" explicație, sunt întotdeauna dus înapoi la cuvintele lui Solomon: „Ceea ce a fost se va întâmpla din nou, ceea ce s-a făcut se va face din nou; nu este nimic nou sub soare" (Eclesiastul 1). :9).

Este Treimea legată de natura tricotomică a umanității (corp, suflet, spirit)? Este Trinitatea ca un ou (coaja, alb, gălbenuș)? Este Trinitatea ca apa (lichid, vapori, solid)? Îi vom vedea pe toți cei trei membri ai Trinității în cer? Ce este pericoreza? Care este controversa filioque? Care sunt generația veșnică a Fiului și procesiunea veșnică a Duhului Sfânt? Toate aceste întrebări sunt fascinante și interesante, dar, în cele din urmă, pot deveni o pierdere de timp dacă sunt obiectivul nostru principal. Da, Biblia învață Trinitatea. Da, cred cu tărie în înțelegerea ortodoxă a Treimii. Dar, cu mult timp în urmă, am decis să nu mai încerc să-mi dau seama și să am încredere că ceea ce spune Biblia este adevărat. Tatăl este Creatorul meu. Fiul este Mântuitorul meu. Duhul este Mângâietorul meu. A lui Dumnezeu să fie slava, lucruri mari pe care le-a făcut!

Sursa: https://www.gotquestions.blog/Trinity-Bible.html

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai auzit de metafore? Ai auzit de diferența dintre o narațiune comună și un mit?

| mentholinks a răspuns:

Clericul a facut rahatul praf si de aia e atata confuzie in capul vostru. Nu mai ascultati de dracii in negru.

| halogen001 a răspuns:

E fantezie pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. Ambele personaje sunt inexistente in realitate, iar in poveste domneste confuzia generala voita.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Putem vorbi în privat?

| Vasilicamosbatran explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Da desigur. Iti trimit in privat nr meu de tel.
Ai whatsapp sau telegram?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

N-aș vrea să vorbim pe număr. E ok dacă comunicăm mâine, pe TPU (după ora 14, că am școală)?

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Dumnezeu este tatal lui Iisus Hristos.

| AdrianSOTL a răspuns:

Vezi videoclipul ăsta dacă înțelegi engleză, este foarte foarte foarte frumos explicat și animat, te va ajuta să înțelegi:

https://youtu.be/eAvYmE2YYIU