| anonim_4396 a întrebat:

Va salut! Nu am nevoie de nu stiu ce injurii.Eu pun o intrebare simpla si vreau un raspuns concret.Cum a fost posibil ca Maica Domnului sa ramana gravida cu Iisus? A avut relatii? In fine, cum am mai spus, nu am nevoie de injurii, nu am jignit pe nimeni, nu am facut nicio blasfemie sau ceva. E doar curiozitatea mea.

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fecioara Maria era o tanara neprihanita,si Dumnezeu a trimis pe Duhul Sfant si Nu prin relatii sexuale ci prin Duhul Sfant s-a zamislit in ea Domnul Isus. Daca El a creat cerul si pamantul, cum nu ar fi putut El sa zica si sa se faca? El a creat fiecare celula, si ADN-ul omului.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Da tu chiar te crezi ce zici ma acolo?

| EmaS a răspuns (pentru nesuferit):

Am certitudinea ca este adevarul curat!

| FucktheSystem a răspuns:

Teoretic prin duhul sfânt dar practic după ce năstea clar nu mai avea cum să fie vrigină dar tot o strigau ăia fecioară... ce lume ciudată.

| Hombre a răspuns (pentru FucktheSystem):

A nascut prin cezariana sa nu-i deranjeze himenul, băi carcotasi sunteti. Lasati treaba asa cum e, vreti ca Ema, prea sfantul @trântorel & compania să devina atei să nu mai ajungă in rai?

| MMihai a răspuns:

Așa e scris prin cărți, dar nu am trăit acolo și pe vremea aia și nu am vorbit cu persoanele respective spre îți putea furniza niște informații cât de cât mai exacte.

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Știi ce e vizibil omului și ascuns oamenilor? Ce este adevărat și nesesizabil în același timp? Diferența dintre un mister și o ghicitoare?
Viața.
Acum 2000 de ani aveau originalele-și "dovada"absolută este că pentru fiecare din noi,istoria se repetă.
Exista un minunat tropar la Vecernia Praznicului Nașterii Domnului,care zice așa"Ce vom aduce Ție,Hristoase? Că Te-ai arătat pe pământ ca un Om pentru noi.Că fiecare din făpturile cele făcute de Tine mulțumire aduce Ție:îngerii-laudă,cerurile-steaua,magi-darurile,pastorii-minunea,pământul-peștera,pustiul-ieslea,iar noi, pe Maica Fecioara"!
Ea este răspunsul oamenilor la existența lui Dumnezeu."De aceea spunea Clement din Alexandria"Nu există decât o Maica Fecioara-și îmi place să îi spun Biserică" "Hristos S-a întrupat de la Duhul Sfânt ȘI din Maria fecioara"; la fel cum orice fidel (re)naște din Sfântul Duh ȘI din acel "așa sa fie"al Fecioarei... Dacă Biserica, în al său esse(aceea "una, sfântă și apostolică" de care vorbește Crezul), este hagiofanie (manifestare a sfințeniei), Fecioara Maria personifică această sfințenie; Preacurată, ea e Panagia, Preasfântă, și prin aceasta este chipul Bisericii, Sfințenia lui Dumnezeu în sfințenia umana. Sfântul Chiril al Alexandriei o slăvește pe "Maria, cea Pururea-Fecioara, ten agian ecclesian", Sanctuarul.
(m-am inspirat pe larg din Evdokimov și ai articolul aici http://www.crestinortodox.ro/......69069.html )

| harciog a răspuns:

Ema,fecioara Maria a ramas cu barbat dpdv, biologic.Sint extrem de multe puncte psihologice in intelegerea divinului pentrua putea explica partea astrala a nasterii lui Iisus care, ciudat sau nu, dpdv religios este echivalent cu nasterea oricarui om.

| nesuferit a răspuns:

S-a mai pus intrebarea asta
Preavirgina maria a ramas gravida in urma unui contact sexual neprotejat.Si ca sa nu o omoare oamenii cu pietre s-a gandit sa le zica omanilor ca a ****o dumnezeu si a ramas gravida cu isus

| ahileintaiul a răspuns (pentru nesuferit):

Asta poate fi un raspuns - in acele vremuri femeia era omorata cu pietre daca "preacurvea".

Mai exista si varianta 2: e doar o abureala preluata de la alte religii mai vechi, intrucat tema conceptiei imaculate (nasterea dintr-o virgina) apare si la egipteni, la Horus, care s-a nascut pe 25 decembrie si surpriza: a avut apostoli, a mers pe apa, a inviat un mort si altele... Povestea lui Horus e cu cel putin 1000 de ani mai veche.

| Christina a răspuns:

Prin Duhul Sfant

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma curiozitatea ta ai discutat-o intai cu nesuferit? ca sa aveti motiv de inceput scandalul? sau esti una si aceiasi persoana cu conturi diferite? fiindca se poarta? in locul emmei te-as lasa sa vorbesti singur.tot curiozitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

RogerFedererFan maria a intretinut relati seuale in alta dimensiune in aia sf in care mos craciun exista ce naiba suntem in secolu 21

| Kitty3D a răspuns:

Buna Vestire este momentul in care Maica Domnului accepta pogararea in pantecele ei prea curat a fiului lui Dumnezeu. Maria avea o viata curata si datorita acestui lucru si a faptelor sale bune a facut ca ea sa gie aleasa de Dumnezeu pentru al naste pe Mantuitor si Iisus a fost singurul copil pe care l-a nascut. Maria a fost fecioara si inaintea sarcinii si dupa. Si l-a nascut prin pogorarea Duhului Sfant. Craciun Fericit big grin.