| Emin90 a întrebat:

Dumnezeu, Yahve, Allah atunci cand i-a creeat pe Adam respectiv Eva acestia nu aveau constiinte despre notiunea binelui si al raului conform Genezei. Intrebarea mea este de ce au fost pedepsiti pentru ca au cazut in neascultare (raul) daca ei nu aveau cunostiinte despre aceasta notiune?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Http://i.imgur.com/Wvys80u.jpg
Intrebarea asta a mai fost pusa si au venit ai nostri cu tot felul de analogii, dar au uitat un micut amanunt, un handicap; de exemplu ii spui copilului sa isi faca temele si ii tai mainile, apoi il bati ca nu te-a ascultat. Ce sa-i faci? Asta-i logica teista.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi se pare un raspuns cel putin abuziv (la adresa Lui Dumnezeu) desigur.Geneza este croita pe simboluri, numai asa putea rezista timpurilor. Dar ca sa fac o traducere pentru cei care interpreteaza ca tine, as zice ca Adam si Eva, daca au 'muscat' din marul binelui si raului, deja aranjasera sa deschida cazinouri, bordeluri crimunalitate in Rai. Ori Dumnezeu nu a permis asta. Oricum, pe pamant pot face ce vor, dupa cum se vede, inclusiv sa vorbeasca, sa gandeasca precum tine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Care parte din "nu cunosteau binele si raul" n-o intelegi? Iar daca nu cunosti asta, nu poti alege binele sau raul. Dumnezeu le-a zis ca o sa moara, nici moartea nu exista, cum puteau sa stie ce inseamna? Mai bine sa gandeasca precum mine decat precum tine, care te lauzi cu enjpe carti citite si n-ai priceput nimic din cele care nu sunt o reformulare a scrierilor cuprinse in biblie.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai tocmai! D-zeu le-a spus ca daca sunt neascultatori vor cunoaste binele si raul! Daca au fost curiosi 'ca fetele'au aflat si ce inseamna 'moartea' (spirituala, desigur, in acest caz). Singura ti-ai raspuns mai pe intelesul tau si al lui Gaia.Chiar ai raspuns mai concis decat asteptarile mele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Eu ma prind usor, tu nu te prinzi. Dumnezeu se presupune ca e cel mai inteligent dintre toti inteligentii, si si cel mai bun, ar fi trebuit sa stie ca fara cunoasterea binelui si raului, nu poti sti ce e bine si ce e rau, in cazul asta nu cred ca de curiozitate e vorba, ci doar de alegeri, pe care trebuie sa le faci in orice clipa, vrei sau nu vrei.

40 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Tu cand iti biciuiesti sclavul si ii spui sa nu faca lucrul X, ii mai si explici de ce, sau ai pretentia ca el sa si inteleaga de ce e bine sau rau?

| Elvina a răspuns:

Pentru ca e doar o poveste, nu ai ce sa intelegi.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca nu au ascultat. Dumnezeu le-a oferit totul, doar de un pom le-a zis sa nu se atinga, ca este al lui.Dar, au vrut si acel lucru.

| sublime89 a răspuns:

Dar zeul le-a spus sa stea departe de copacul lui preferat, si cu toate acestea, ei au indraznit sa nu-l asculte. Bineinteles, femeia a fost de vina, ca de obicei. Orice se intampla acum rau in lume e din vina ei, deci stim pe cine sa pedepsim.

Uite, nu mai incerca sa gasesti logica in biblie, pentru ca aceasta nu exista. De parca am vorbi despre merele de aur ale lui Praslea. Toata povestea cu gradina edenului nici macar nu e orginala, sa zici ca d-zeu le-a transmis-o special poporului sau "ales", adica evreilor. Ei au imprumutat tot acest basm de la mesopotamieni, pe care evreii ii considerau pagani, pentru ca nu credeau in zeul lor. Omul facut din pamant, femeia facuta din coasta barbatului, pomul interzis sau sarpele rau, toate acestea au fost idei mesopotamiene, si care au existat cu mult timp inainte ca evreii sa scrie biblia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Ca sa vezi ce pacat a facut si gaina mea, ca doar i-am zis sa nu intre sa-mi ciupeasca rosiile din gradina si tot a intrat.rolling on the floorDar eu o iert, ca sunt bun si stiu ca e proasta si nu face diferenta dintre bine si rau.iert dar nu uit.O mai las sa prinda ceva pe ea si apoi...laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Simpatica intrebare si as raspunde cu alta, ca un fel de Pilda: Daca mi-esti prieten, iti dau tot ce vrei si-ti interzic sa-mi racolezi nevasta? Iar tu exact la ea te repezi? Ce explicatie poti sa-mi dai vis a vis de cunoasterea binelui sau al raului? Ce circumstante atenuante mai gasesti! Ia-o ca pe un raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Tu acum ai incercat sa schimbi subiectul si centrul atentiei si sa bagi scuze. Nu ai raspuns la ce ti-a cerut.

"circumstante atenuante"... de fapt nevasta-ta s-a dat la mine iar eu nu stiu diferenta dintre bine si rau si nu stiu de ce nu trebuie sa accept avansurile ei motiv pentru care accept. Ia-o P'asta.

Atunci cand nu stii diferenta dintre bine si rau, nu poti fi pedepsit pentru ce ai facut mai ales ca tu si cu X sunteti singurii oameni existenti. Nu ai dupa ce sa te ghidezi. Tu acum vorbesti din perspectiva cuiva care stie diferenta iar exemplele tale sunt din acea perspectiva. Vezi CA COmiti o eroare.

Daca zeul tau iti zice "ce iti spun eu este bine", tu nu ai cum sa stii daca ce spune el este sau nu "bine" inainte de a manca acel fruct.

Si daca tot e vorba de bine si rau, uite un scenariu :

Sa zicem ca ai un copil iar el nu te asculta motiv pentru care ajunge pe strada. Copilul tau are la randul lui un baiat sau o fata cu altcineva tot de pe strada. Ce faci cu ala mic? Il iei la tine sau il lasi pe strada ca sa "invete" cum e sa nu te asculte cineva? Doar pentru ca s-a nascut din copilul tau, consideri ca ala mic merita sa traiasca in strada alaturi de "pacatosul" si ii arunci ocazional un colt de paine?

E o intrebare simpla : il iei la tine pe ala mic si il ajuti sau il lasi in strada?

Incearca sa nu eviti si sa nu schimbi subiectul. Raspunde la ce ti-am cerut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tare.Deci odata ce ei erau prosti si nu stiau ca ala le-a zis sa nu se apropie de pom ca, e marul lui si nu-l impartea cu nimenilaughing, trebuie sa fi fost si ala care i-a facut mai prost ca nu isi da seama ca ei sunt prosti si nu fac diferenta dintre bine si rau. rolling on the floor O babilonie si asta cu marul si sarpele.Lol

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Neascultarea trebuie pedepsita. Dumnezeu asta a cerut :ascultare. De ce? pai stia ca omul e singura specie care nu poate deosebi Binele de Rau, care abuzeaza din motive ca se crede atotstiutor la un moment dat. Problematica binelui si raului a fost dezbatuta de multi revoltati (Nietzsche, Bergson, etc.)neducand decat la dezastre.
Ca sa revin: copilul a fost aruncat pe strada coercitiv, e ca si cand ar fi fost trimis la un training spre invatarea ascultarii, binele si raul nu au cum sa-l invete. Din acest motiv au aparut institutii (BISERICA), care te invata ASCULTAREA de fapt. Explicatiile despre bine sau rau nu au sens pentru oameni, in acest context sunt lipsiti de discernamant complet. Deci, revenind big grinumnezeu nu i-a pedepsit ca nu stiau (nici nu aveau de unde ce e bine si rau ) ci ca nu au ascultat.
Asta este si motivul pentru care orice religie iti cere ascultare, cine nu asculta face pe propria suferinta(raspundere). Este o pilda si aici dar nu vreau sa intru in amanunte, a fiului ratacitor, trimis (autoexilat, de fapt), care ajungand in strada s-a intors si a inceput sa asculte:sa creada. Dumnezeu l-a primit cu bratele deschise si i-a sacrificat cel mai mare vitel in iubirea lui. Intoarcerea din strada a existat. Daca-l tinea in casa neascultator contamina si restul familiei. Ce mai zici de copilul de pe strada? Il lasi in casa sa te distruga si pe tine si restul familiei (prin neascultare)sau il arunci in strada in speranta ca mai are o sansa si tu si el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Deci mai pe scurt, in cazul copilului, tu il lasi pe strada pe motiv ca "vrei sa-l inveti o lectie".

"Il lasi in casa sa te distruga si pe tine"... ala mic NU ARE NICI O VINA. Doar pentru ca s-a nascut din copilul tau pe care tu il consideri vinovat, nu inseamna ca si "ala mic" ajunge la fel de rau. Daca il lasi insa pe strada, sunt sanse mari ca si el sa ajunga rau.

"Daca-l tinea in casa neascultator contamina si restul familiei"... tu vorbesti acum de adam si eva. Eu vorbesc de urmasii lor. Sunt 2 cazuri DIFERITE, incearca sa nu le confunzi (cu toate ca aceasta confuzie este intentionata).

Cum anume te contamina urmasul copilului tau care s-a nascut pe strada daca il iei la tine si IL INVETI ce e bine si ce e rau, lucru pe care NU l-ai facut cu propriul tau copil?

"omul e singura specie care nu poate deosebi Binele de Rau"... pe bune? Deci celelalte animale stiau diferenta iar omul nu si cu toate astea, omul este pedepsit? Interesant.

"Problematica binelui si raului a fost dezbatuta de multi"... din pacate pentru voi crestinii, existenta raului reprezinta cea mai mare "problema". Existenta raului nu este compatibila cu zeul vostru. Multi au incercat sa caute scuze, sa schimbe subiectul, etc si toti au dat gres. Si tu acum ai dat gres.

"Dumnezeu asta a cerut :ascultare"... tot nu mi-ai raspuns la intrebare : daca nu stii diferenta dintre bine si rau (si ai confirmat faptul ca adam si eva nu stiau), de unde stii ca ce a zis acel zeu sa faci e bine? De unde stii ca ascultarea e buna?

Chiar si in biblie apar lucruri imorale comise sau permise fix de zeul tau. Le consideri ca fiind morale? De ce? Doar pentru ca le zice zeul tau?

Consideri ca sclavia este buna? Consideri ca e ok ca victima unui viol sa se casatoreasca cu propriul violator? Mai vrei? Mai am multe exemple.

Observ ca tie iti place sa schimbi subiectul si sa eviti a raspunde la ce ti se cere.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ascultarea nu inseamna sclavie.Ascultarea este buna caci rezolva minunat toate problemele.Iti place insa sa faci confuzii. Pare calea cea usoara.Biblia contine o suita de fapte, multe sunt de inteles la experienta noastra, altele se fixeaza pe bruma de minte a fiecaruia dintre noi.Biblia tocmai asta demonstreaza, anume ca numai ascultarea transcede experienta, chiar daca ne place mai mult experienta. Libertatea care ne este data consta in a alege, daca intr-un timp scurt(relativ-cat este viata ) putem sa intelegem Tot ce ne-am dori.
Dar, paradoxal, sclavia apare atunci cand credem ca stim! Cand experimentam fara nici o lege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Inca n-ai raspuns la ce ti-am cerut. Daca nu poti sa intelegi ce ti-am cerut, mai citeste de cateva ori pana intelegi. Nu-i nimic daca nu poti din prima (sau a 2-a). Mai devreme sau mai tarziu, o sa te prinzi (si cand te prinzi, tine-te bine sa nu cazi).

"Iti place insa sa faci confuzii"... cred ca ma confunzi cu tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am raspuns mai mult decat pe intelesul unui om modest, daca esti genul(probabil ca esti profesor de 'scoala noua' ), care confunda logica si ratiunea cu sofisme stridente.Si care doreste ca interlocutorii sa raspunda 'exact ce vrei tu sa auzi, in forma ta in care doresti sa indrumi. Nu ai decat sa faci elevilor tai modesti care te cred ca si tine, un fel de dumnezeu social, ateu, speculant in a ingropa religiile si a-ti croi ineptiile tale. Deci fa-o cu ceilalti si uita de mine.Ai dreptul, ca e democratie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Tot ce ai facut acum a fost sa eviti ca un las si sa schimbi subiectul. Jalnic. Cu toate acestea insa, faci la fel de fiecare data cand esti pus in dificultate.

Ba mai mult de atat, te ascunzi in spatele unor scuze penibile gen "sa raspunda 'exact ce vrei tu sa auzi".

Problema cu tine nu e ca nu poti sa raspunzi la ce ti-am cerut (sau cel putin eu sper ca e asa) ci ca nu vrei. Poate gresesc si chiar esti depasit de situatie iar singura varianta pe care o mai ai e sa te retragi si sa te ascunzi in spatele unui "sa raspunda 'exact ce vrei tu sa auzi".

Ti-am dat cateva exemple ce tineau de urmasii lui Adam si Eva iar tu ai schimbat subiectul si centrul atentiei de pe ei pe Adam si Eva.

E foarte simplu : daca copilul tau (Adam) are un alt copil (Vladut) pe strada, il iei pe ala mic la tine sau il lasi in strada? Practic tu mi-ai zis ca il lasi in strada alaturi de Adam deoarece iti e frica sa nu iti strice familia. Inca nu mi-ai raspuns ce vina are Vladut in toata treaba asta si cum ar putea Vladut sa-ti strice familia.

Diferenta dintre noi 2 e ca eu l-as lua pe Vladut la mine iar tu nu. Ba mai mult de atat, zeul tau, la fel ca tine l-a lasat pe Vladut in strada. Unul din noi greseste (si nu sunt eu acela).

Ai auzit de protectia copilului? Zeu tau nu da 2 bani pe asa ceva (si aparent, nici tu).

Ba mai mult de atat, in cazul "ascultarii" cerute de zeul tau, ti-am prezentat niste exemple gen sclavie, casatoritul cu propriul violator, etc. Le consideri bune si demne de urmat (se pare ca da)? Eu nu.

Daca zeul tau iti spune sa iti ucizi copilul o faci? Eu nu. Nu-mi baga scuza penibila cu "dar nu o va face" deoarece stim amandoi ca nu e valida. A cerut in trecut, o poate cere iar. E foarte simplu, o faci sau nu? Conform mentalitatii tale, tu trebuie sa asculti de zeul tau si sa iti ucizi copilul.

La fel, unul din noi greseste (si nu sunt eu acela).

E foarte simplu : adam si eva nu au stiut diferenta dintre bine si rau si nu au stiut daca ce zice acel zeu e bine sau nu. Ba mai mult de atat, dupa ce au cazut in pacat, copiii lor nu au avut nici o vina si nu meritau sa fie crescuti in "strada" ci trebuiau luati inapoi in "casa". Dupa cum am zis, zeul tau nu da 2 bani pe protectia copilului.

Eram sigur ca o sa bagi iar scuze penibile la fel cum ai facut de fiecare data. Eu te intreb cat face 2+2 iar tu imi zici "cat un apus de soare" dupa care o arzi gen "pai eu ti-am raspuns dar tu vrei ca altii sa raspunda asa cum vrei tu sa auzi".

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Il iau pe Vladut doar daca este ascultator, deci dupa mai multe generatii. Ca sa ma conving.
Mafiotii, daca sunt tradati, ucideau pana la ultimul din familia tradatorului, ca sa nu moara ei prin razbunare mai apoi.
Doar nu i-am impiedicat pe altii sa-si zica parerea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"deci dupa mai multe generatii. Ca sa ma conving"... pai daca il lasi in strada, slabe sanse sa te asculte cand creste. Totusi, spune-mi ce vina are Vladut? Consideri ca daca s-a nascut din Adam, merita sa traiasca in strada alaturi de el?

Dupa cum am zis, eu nu l-as lasa in strada deoarece el nu are nici o vina. Tu insa l-ai lasa. Unul din noi greseste. Ba mai mult de atat, dupa ce ca il lasi in strada, atat pe el (vladut) cat si pe copiii lui, mai ai si pretentia ca acesta / acestia sa te asculte si sa respecte niste reguli impuse de tine. Interesant.

Dupa cum am zis, noi (astia mai moderni) avem ceva numit "protectia copilului" si se pare ca tu si zeul tau nu dati 2 bani pe asa ceva. Interesant.

"Mafiotii, daca sunt tradati, ucideau pana la ultimul din familia tradatorului"... sper ca esti constient de faptul ca tu acum ti-ai descris zeul.

Repet intrebarea de mai sus : de ce in ochii tai (si al zeului tau) este vinovat si Vladut si urmasii lui pentru faptele copilului tau?

Consideri ca daca s-a nascut din copilul tau care nu te-a ascultat (cu toate ca nu stia diferenta dintre bine si rau), Vladut merita sa fie pedepsit? Ba mai mult de atat, daca al tau copil a reusit sa fie pacalit de un sarpe VORBITOR, nu crezi ca si tu ai o vina in treaba asta? Nu crezi ca puteai sa-ti educi copilul mai bine? Eu as zice ca da.

Avem pareri diferite, unul din noi greseste (hint : tu).

Apropo, inca nu mi-ai raspuns la partea cu ascultarea. Consideri ca sclavia este ok? Daca zeul tau iti cere sa iti ucizi copilul, o faci? Consideri ca e ok ca victima unui viol sa se casatoreasca cu violatorul? Consideri ca e ok sa ucizi toti intai nascutii (persoane clar nevinovate) ca sa pedepsesti pe altcineva (care nu a putut sa faca cum vrei tu deoarece TU i-ai impietrit inima)? Mai am multe exemple.

Ti se par exemple demne de urmat?

| martzian a răspuns:

In Geneza nu ni se spune ca cei doi oamenii nu "stiau" ce este binele si raul ca notiuni. Din contra! Cei doi erau fiinte inteligente, capabile sa inteleaga si sa comunice, nu maimute debusolate.

Oamenii stiau ce este bine si bun. Totul in jurul lor era asa. Stiau si ce este rau. Dumnezeu insusi le-a spus ce nu au voie sa faca. Ceea ce nu "stiau" era cum este sa FACI raul, sa pacatuiesti. Iar raul nu era altceva decat pacatul, impotrivirea fata de Dumnezeu, limitata la o singura porunca. Ei nu "experimentasera" inca raul.

Avem cele 2 exemple de termeni din original, pentru a sustine ceea ce spun. Desi se traduce cu "a cunoaste" termenul "yada" este folosit intr-o varietate foarte mare de sensuri (a sti, a experimenta, a vedea, a cunoaste, a recunoaste, a invata, etc.). Apoi, la pomul cunostintei binelui si raului, sensul primar al termenului este cunoastere si nu discernamant - experienta si nu intelegerea notiunii.

Sper ca ajuta.

| Aiwendil a răspuns:

Ei au fost pedepsiti dupa ce au mancat din fructul respectiv care in Biblie nu precizeaza a fi mar, dar asa si-au imaginat unii pictori.
Multi zic ca a fost vina Evei, dar nu e asa pentru ca si Adam e vinovat pentru ca a mancat din "mar".De aici rezulta ca amandoi au pacatuit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aiwendil):

Hai ma, doar pentru un mar au fost pedepsiti? Daca era vreun bar si ii interzicea lui adam sa intre in el, mai ziceam ca e pacat si trebuia pedepsit dar asa...doar pentru un mar.

| Aiwendil a răspuns (pentru anonim_4396):

Marul respectiv le-a oferit cunoastere, au realizat ca sunt goi si daca imi amintesc bine s-au ascuns dupa tufis sau ceva anume, nu imi mai amintesc clar.De atunci stiu ce e raul si binele.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Aiwendil):

Nu au aflat si nici nu au inteles, doar s-au dat de gol fraierii(Adam si Eva).

| Aiwendil a răspuns (pentru oprescudorin11):

Oricum Dumnezeu afla la un moment dat.

| AndreiM77 a răspuns:

Raspunsul este simplu.
Iehova (Biblia dezvaluie ca numele lui Dumnezeu este Iehova) a poruncit ca sa manance din toti pomii din gradina, dar din pomul cunoasterii binelui si raului Dumnezeu a spus sa nu mancati, caci in ziua in care veti manca din el veti muri negresit.
Eva s-a apropiat de copac si a amagito un sarpe care i-a vorbit (nu i-a vorbit sarpele ci Satan a vorbit prin intermediul lui deoarece el este un spirit si ochii fizi nu il pot vedea) sa manance din el.
Eva a fost amagita de Satan, si prin faptul ca ia a mancat din copac a dovedit neascultare si l-a amagit si pe sotul ei sa manance cu toate ca stiau ce o sa li se intample.
Deci ei au fost pedepsiti pentru ca au dovedit neascultare fata de Dumnezeul lor Iehova si pentru ca au gresit in mod voit.

| IcyBlu a răspuns:

Ce-ar fi daca Adam si Eva tocmai pentru mar nu au fost pedepsiti? Ce-ar fi daca, exact ca in cazul copiilor mici, Dumnezeu le-a spus sa nu manance din el tocmai pentru ca stia ca vor manca? Ce-ar fi sa ne gandim ca daca odata ce au mancat din el si au descoperit brusc binele si raul, ar fi trebuit sa isi asume "greseala" si sa nu dea vina unul pe celalalt?
Eu cred ca pentru asta au fost pedepsiti, nu pentru ca nu au ascultat sau pentru ca au facut ochi si au devenit pudici si s-au ascuns in tufis.

Scena asta biblica se poate intalni in realitate la tot pasul, la toate categoriile de varste. Nu e nevoie sa dau exemple.

| Emin90 explică:

Iti multumesc pentru raspuns! Apreciez ca ti-ai facut timp sa citesti si intrebarea mea. Astept in continuare si alte opinii.

| Emin90 explică:

Va multumesc pentru ca v-ati facut timp sa imi raspundeti! Intrebarea are un caracter moral, deci daca a fost moral din partea Domnului sa ii pedepseasca pentru ca nu au ascultat atunci ati putea fi de acord si cu urmatoarea analogie: in mijlocul unei incaperi plina cu jucarii, un parinte pune o seringa cu heroina (imi cer scuze ca sunt morbid) si isi aduce copilul acolo spunandu-i ca poate se faca orice, dar nu are voie sa se atinga de seringa ca astfel va muri. Cineva intra in incapere si corupe acel copil care nu are nici o cunostina despre Bine sau Rau, Viata sau Moarte, Inselaciune sau Adevar sa se atinga de seringa aceea. Este etic si moral din parte parintelui sa isi arunce copilul in strada si sa-l eticheteze drep drogat, pe el si toti urmasii lui? Avand in vedere ca si parintele a fost de fata cand copilul sau a fost inselat sa cada in neascultare si putea opri acest lucru oricand!

| Emin90 explică:

Si ca o completare la comentariul lui Gaia si ingerii in frunte cu Lucifer, o treime chiar, s-au razvratit impotriva lui D-zeu si desi ei au fost blestemati D-zeu i-a lasat in pace pe ceilalti care l-au ascultat, in sch pe oameni i-a blestemat in vecii vecilor toate generatiile. Nu a crutat pe nimeni de blestemu lui. Asa da tata!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Emin90):

Aparitia lui IISUS CHRISTOS a anulat toate blestemele!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Emin90):

De unde stii cum o duce Lucifer, cine a zis ca Raul nu trebuie sa existe? Lucifer zace in fiecare din pamanteni.A fost dragut' D-zeu ca nu ne-a desfiintat inca! Inca un prilej de ascultare si recunostinta!

| Emin90 explică:

Oprescudorin11 in primul rand nu se precizeaza ca ar fi vorba despre un mar, in al doilea rand Gradina Eden a fost pe Pamant si nu in Rai, iar in al treilea rand este sau nu corect sa pedepsesti pe cineva pentru ceva ce nu cunoaste? Cum poti "asculta" daca nu ai intelepciune, ratiune? Cum poti avea intelepciune, ratiune daca nu distingi diferenta dintre bine si rau, sau macar ce percepi tu ca indivind a fi bine sau rau?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Emin90):

Intelepciunea o capeti prin suferinta.Inchipuie-ti ca apare un om dintr-un spatiu izolat de 'civilizatie'. Acel om nimereste intr-un oras, nu cunoaste legile, vrea sa manance si procedeaza ca animalele printre care a trait pana atunci:omoara, fura. Faptul ca nu cunoaste legile nu-l scuteste de pedeapsa. E condamnat si devine ascultator.Cand iese din puscarie, chiar daca nu e de acord, caci nu pricepe face ca majoritatea oamenilor civilizati. Devine chiar respectat(desi el nu intelege, nici nu va avea nimeni cum sa priceapa limita intre Bine si Rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Motivul pentru care este condamnat nu este acela ca a ucis sau ca a furat. Nu este "condamnat" pentru ca a incalcat regulile tale. Ba mai mult de atat, persoana "condamnata" nu este trimisa la inchisoare ci intr-un loc diferit, liber unde o sa fie invatat cum e cu "civilizatia". E o difernta mare iar tu faci o confuzie intentionata pentru a incerca sa-ti sustii punctul de vedere clar eronat.

"Cand iese din puscarie"... daca trimiti o asemenea persoana in puscarie, faci o mare greseala si meriti sa mergi tu in locul lui acolo. Ba mai mult de atat, o asemenea persoana, dupa ce iasa din puscarie o sa fie si mai violenta.

"Faptul ca nu cunoaste legile nu-l scuteste de pedeapsa"... ba da cu un mic "twist". Acea persoana trebuie invatata noile reguli. Nu te apuci sa pedepsesti pe cineva care nu intelege regulile respective ci il inveti.

"devine ascultator"...nu chiar. In cazul cel mai "fericit", devine fricos si ascultator dar felicitari, tehnic vorbind ai distrus acea persoana. Pentru asta meriti sa fi torturat. In cazul mai rau, s-ar putea sa se sature si sa iti intoarca favoarea (long story short, o sa mori).

Fac o comparatie cu un caine. Daca un caine iti greseste, cel mai rau lucru pe care il poti face e sa-l bati. Pot face o comparatie intre cainii mei si cainii vecinului. Ai mei sunt crescuti si invatati, ai lui sunt batuti si "invatati". Ai mei merg drepti, increzatori, sunt liberi, cand intra in bucatarie se pun pe scaun si asteapta iar daca le e foame, cer mancare deoarece i-am invatat cum sa faca. Cainii vecinului sunt tristi, fricosi, tinuti in lant, stau afara, slabi, etc.

Invatatul nu se face prin bataie, frica si suferinta. Daca tu asa ai fost crescut, imi pare rau pentru tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca va fi o lume neascultatoare (ca desteapta nu va fi niciodata ) se va autodistruge devenind ANARHICA- din pacate asta pare sa fie tendinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce legatura are ce ai zis tu acum cu ce ti-am explicat eu? Observ ca ai aceasta obsesie cu schimbatul subiectului cand intampini probleme.

Nu iti mai repet pentru ca o fac degeaba oricum.

Cam asa decurg discutiile cu tine :

Eu - Cat fac 2+2?
Tu - Cat un apus de soare.
Eu - N-ai raspuns la ce ti-am cerut.
Tu - Ba da, dar am raspuns in stilul meu iar tu vrei doar raspunsuri care sa coincida cu ce vrei tu sa auzi.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerc sa-ti testez puterea de intelegere a limbajului meu, defectuos, desigur, raspunzand intr-o maniera in care sa gasim un limbaj comun, se pare ca nu este nici o sansa. Ma retrag deci in barlogul meu cu scuzele de rigoare. Oricum, esti simpatic.
Poti emite judecati de valoare, in ce ma priveste.Desi departe de gandirea mea modesta si cum ai zice tu schizabila.