| mentholinks a întrebat:

Conform Genezei Dumnezeu ii zice doar lui Adam ca se va intoarce in tarana caci este din tarana, Evei ii da pedeapsa sa nasca copii in dureri si in plus ca ea nu este facuta din tarana ci din coasta lui Adam. Ceva nu se leaga aici si in plus nu reiese de nicaieri ca acea cunostinta a binelui si a raului se transmite si urmasilor, poate noi nici macar nu avem acea cunostinta care poate este secreta fiindca multi dintre noi nu ne rusinam cand suntem goi la fel cum a facut Adam si Eva. Ce credeti? Sau ma iau eu aiurea de la basmele astea evreiesti?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca Adam este facut din tarana si Eva din coasta lui Adam, atunci Eva tot tarana este, pentru ca este acelasi material... viu. Numai cand este mort trupul se transforma in tarana.

Noi astazi avem cunostinta binelui si raului. Daca cineva ar umbla gol in public este rusinos acest lucru sau nu? Este bine sau nu? In mod normal ar trebui sa se simta stingherit, rusinat. Sau nu?
Unii oameni trec de granita rusinii, si fac ca lucrurile rusinoase sa fie vazute a fi bune. Dar asta nu inseamna ca ele sunt bune.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

D.p.m.d.v. am convingerea că urmașii Evei nu cunosc binele și răul, ci sunt învățați de mici din tată-n fiu ce e bine și ce e rău, și în ce să creadă(religie).
Cu ceea ce e scris în Biblie.Sunt doar scrieri, e bine de citit pe post de carte de beletristică. Personal nu am întâlnit veci o carte care să-mi stârnească simultan atâtea sentimente, și pozitive, dar mai mult negative, cum mi-a stârnit Biblia.În special sentimente de ură, indignare, război, reprimare a oamenilor.Se vede că a fost scrisă cu ură.
Dacă te iei sau nu după ce e scris acolo asta e alegarea ta.

| Nilsson a răspuns:

Chiar imi facusem sperante ca ti-a mai venit mintea la cap sa nu mai pui intrebari stupide.

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Ce püla mea nu-ti convine? Du-te si mai pupa o data icoana maicii domnului.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pe scurt. Adam era singurul care comunica in mod direct cu Dumnezeu. Dumnezeu se adreseaza femeii direct o singura data. Adam a fost facut din pamant, femeia din coasta, deci tot din pamant.

Dupa cum vezi si barbatii si femeile trec prin acelasi proces de descompunere, metaforizat prin "pamant esti si in pamant te vei intoarce".

Noi nu ne rusinam ca suntem goi..cum spui tu, din cauza ca noi nu avem constiinta adamica. Nivelul spiritual la care se afla Adam cand era in rai era mult peste cel al nostru, din pricina faptului ca se afla in comuniune directa cu divinitatea.

Expus pe intelesul tuturor.
https://www.youtube.com/watch?v=cv6qpgO3tSM

https://www.youtube.com/watch?v=cSDOryhS7E8

| mentholinks explică (pentru BogdantheDreamer):

Tu spui de la tine. Nu scrie nicaieri ce s-a intamplat in Eden de la facerea omului pana la mancatul din pom, nici cat timp a trecut.

| benny7 a răspuns:

Dumnezeu va înlătura păcatul şi toate consecinţele lui şi va transforma tot pământul într-un paradis, aşa cum şi-a propus la început. — Luca 23:43;
Păcatul este descris în Biblie ca o încălcare a Legii lui Dumnezeu
Despre Adam se spune că a fost creat din „țărâna pământului" (Ge. 2:7), dar și despre animale ni se spune același lucru: „Domnul Dumnezeu a făcut din pământ toate fiarele câmpului și toate păsările cerului…" (Ge. 2:19a). Deci, atât Adam cât și lumea animală au fost create din „pământ". Dar, în momentul în care Adam dă nume animalelor constată că „nu se găsește niciun ajutor care să i se potrivească" (Ge. 2:20).
chiar dacă Adam avea „ceva în comun cu animalele cu siguranță avea și „ceva diferit de ele" (Adam era creat „după chipul și asemănarea lui Dumnezeu", Ge. 1:26). Deci, nu era suficient ca „ajutorul potrivit" să fie din proximitatea lui Adam, trebuia să fie chiar din el.

Așadar, Dumnezeu ia o coastă „din el" și o creează pe Eva, de unde și reacția lui Adam: „Iată în sfârşit aceea care este os din oasele mele şi carne din carnea mea! Ea se va numi „femeie", pentru că a fost luată din om." (Ge. 2:23).

Afirmația ar trebui înțeleasă ca referindu-se atât la originea femeii (din om), dar și la valoarea ei, fiind creată la fel ca Adam, „după chipul și asemănarea lui Dumnezeu". Acesta este și motivul pentru care unirea dintre bărbat și femeie este unică și, dincolo de intimitatea fizică, implică fără îndoială o intimitate de natură sufletească și spirituală.*