| panana a întrebat:

Dumnezeul creştin este definit ca fiinţă personală care cunoaşte totul. Conform creştinilor, fiinţele personale au voinţă liberă.
Pentru a avea voinţă liberă trebuie să ai mai multe opţiuni, oricare dintre ele putând fi evitată. Aceasta înseamnă că înainte de a lua o decizie trebuie să existe o stare de incertitudine, într-o perioadă de potenţial: nu poţi cunoaşte viitorul. Chiar dacă crezi că îţi poţi prezice decizia, dacă pretinzi că ai voinţă liberă trebuie să admiţi posibilitatea (dacă nu dorinţa) de a te răzgândi înainte ca decizia să fie finală.
O fiinţă care cunoaşte totul nu poate avea vreo "stare de incertitudine". Ea îşi cunoaşte toate deciziile înainte de a le lua. Asta înseamnă că ea nu are posibilitatea de a-şi evita deciziile şi deci îi lipseşte voinţa liberă. Din moment ce o fiinţă care nu are voinţă liberă nu este o fiinţă personală, o fiinţă personală care cunoaşte totul nu poate exista.
Aşadar, Dumnezeul creştin nu există.

http://www.atei.ro/Pagini/Argumente/argumentul-vointei-l ibere.php
Pareri?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este omnistient El cunoaste toate lucrurile. Stie si ce alegeri o sa facem fiecare dintre noi, dar nu intervine in deciziile noastre.

| panana explică (pentru EmaS):

Dar aici nu e vorba de noi si de Dumnezeu, el nu are libertate, este un robot, ceea ce este impotriva unui Dumnezeu personal.

| EmaS a răspuns (pentru panana):

Cine poate sa I se impotriveasca? Ale Lui sunt cerurile si pamantul! Numai ca in atributele lui El este sfant si drept. El face ce vrea asa cum un olar face ce doreste cu vasul pe care l-a creat.

| Inferno a răspuns:

Este o contradictie intre termeni, intalnim sute.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu doar dumnezeul creştin nu există, ci nici un zeu/duh/spirit.
Când ai nevoie să crezi în ceva, nu contează că există 10 mii de dovezi împotriva acelui ceva, crezi ca să nu te pierzi pe tine, să nu ţi se dărâme universul propriu, credinţa e tot ce ai, de aceea o aperi cu preţul vieţii tale, aşa ca orice ai zice, dumnezeu există pentru cei care şi-au construit lumea în jurul lui. happy

| Qinz a răspuns:

Ciudat mi se pare ca toti vor sa fie filozofi, dar nu ai cum sa-l intelegi pe Dumnezeu cu o minte limitata.
''Cand ma uit la cer, ma uit ca printr-o oglinda, dar cand vei veni, voi intelege totul'', nu creaca trebuie sa imi bat prea mult capu cu ce poate si ce nu poate Dumnezeu sa faca, chiar nu ma intereseaza, mai ales ca chiar avem o minte ''penal de limitata''.

| tinerelul a răspuns:

Alo domnu ai scapat de la 9? Pai daca eu care am vointa libera stiu ca daca ma arunc in fata trenului voi muri, dar de asemenea stiu ca nu voi alege aceasta varianta, inseamna ca nu am vointa libera? Eu cred ca ai grave probleme psihice. PAREREA MEA CA NE AI CERUT PARERI.

| panana explică (pentru tinerelul):

Nu sti ca vei alege aceasta varianta pana in ultima secunda, pentru ca tu esti om si pot aparea n factori care sa iti schimbe decizia, asa ca mars si canta la alta masa. Prostovane data viitoare sa vorbesti civilizat sau nu ma vorbi deloc.