| Inferno a întrebat:

Dupa ce am postat o intrebare reverentioasa la adresa Martorilor, intrebare in care am uzitat un limbaj mai mult decat decent, un limbaj doct,manat de un scop nobil,acela de a ajuta, dupa toate acestea am primit o palma peste fata in cel mai neplacut mod,caci am fost injurat in ultimul hal in cadrul postarii mele. Si mai mult decat atat,intrebarea mi-a fost raportata si stearsa.

Iata deci cum se intampla lucruri rele oamenilor buni. Iar acum intreb doar de curiozitate,pentru ca nu pot intelege, pentru ca atat de ingust la minte sunt incat nu pot intelege de ce atata rautate,ura si ingratitudine.

Intrebarea este adresata martorilor:
De ce va palce sa umiliti in asa hal un om, sa il calcati in picioare si sa-l aruncati ca pe un gunoi pe jos? Doar pentru ca el nu crede in ceea ce credeti voi....
De ce sa injuram oameni nevinovati cand putem sa vorbim cu ei frumos?
Chiar atat de mult rau va poate face un om ce va pune niste intrebari,incat sa-l scuipati in fata?

De ce credeti ca violenta (atat cea fizica, cat si cea a limbajului) sunt o solutie?
De ce negati ca ati crede asta?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Amuzantă victimizare şi autosupraestimare ("om bun"? există aşa ceva? şi eşti fix tu acela?).hee hee
Hai măi, Inferno, că nici tu nu i-au tratat cu mănuşi de catifea, iar postările deranjante mai şi dispar, nu e vreo noutate. Scrie la contact, de vrei, în loc să te plângi aici, că o cam dai în penibil (amical ţi-o spun).

| Inferno explică (pentru NOname):

Bun in sensul de milos, sensibil si tolerant.

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Să zicem că ar exista oamenii 100% de un fel, la fel şi acel fel, ai impresia că sunt nişte etichete care te caracterizează?

| danay72 a răspuns:

Martorii lui Iehova nu injura si nu sunt violenti nici fizic, nici verbal.Sunt convinsa ca cel care ti-a vorbit nu era un martor.

| bleakk a răspuns:

Dar de ce sa vorbeasca frumos cu tine? Sa te influenteze (POATE) si pe tine si sa crezi ca exista DRAGOSTE?

| AndreiM77 a răspuns:

Bun, te-am injurat eu, de ce minti ca asta faci, eu nu am sters nimic, de cate ori tu nu mai jignit tu pe mine?

| Inferno explică (pentru AndreiM77):

De ce musti mana care te-a hranit? M-am purtat cu tine cum se poarta o mama ca fiul ei si asta ti-e recunostinta?

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

laughing
Ma faci sa rad! Esti amuzant.

| Muntgvb a răspuns:

Nu sunt martor,nici nu ii susțin,dar ai mers prea departe.
Orice om sincer își da seama ca cel care a început conflictul ești TU. Întrebările tale au fost ca un tort mare si grandios,in care ai pus otrava,mai precis,intrebarile erau aparent obiective,dar in realitate tu erai pornit pe martori, si o știai foarte bine.N-am apucat sa vad daca te-a înjurat cineva.Dar am văzut otrava din cuvintele tale.
Iar acum faci pe victima, dar nesimțirea tot nu se oprește.
Nu ma înțelege greșit, nu sunt de acord cu doctrina martorilor, dar ce faci tu acum îmi cam suna a lașitate si iresponsabilitate fata de reacțiile create de către întrebările tale.Si vad ca nu ai de gând sa pui frana.

| milan9 a răspuns (pentru Muntgvb):

Ceea ce ii caracterizeaza pe iehovisti in nici un caz nu e atitudinea pasnica si toleranta, ci doar prozelitismul AGRESIV, AMENINTARILE cu moartea, discreditarea continua a Institutiilor Statului si a Armatei ca fiind "instrumente ale Satanei", subiectivismul transformat in ura crancena fata de TOTI cei care au alta religie decat erezia si teoriile lor stranii...

| Muntgvb a răspuns (pentru milan9):

Unde am spus eu ca sunt pasnici? Tocmai ce am zis ca nu ii susțin.Eu am alte probleme cu ei, mai grave de atât.

| Mechanix a răspuns:

Lasă-i să vorbească, atât pot. Ăștia nici o muscă nu-s în stare să plesnească cu pliciul.