| ateuNEGATIV a întrebat:

Dupa voi cum ar fi bine sa interpretam biblia literar sau metaforic?
Nu este o hula la adresa lui dumnezeu sa o interpretam cum vrem noi mai ales pocaitii dintr-un verset scot tot felul de lucruri

https://sites.google.com/......-in-biblie

http://www.tpu.ro/......ista-baza/

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia contine poezie, metafora, psalmi, cantari,. Cantarea Cantarilor este interpretata in trei moduri:naturalista, literala si alegorica.
Valoarea ei nu consta in cuvinte ci in continutul ei!

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

Cum faci diferenta intre realitate si metafora?

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Metafora este o realitate subiectiva bazata pe reflectare. De multe ori ne definim realitatea in metafore.

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

Faza cu mancatimi trupul si sangele? nu cred ca este o metafora reala

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Aici vorbeste la modul figurativ care se bazeaza pe reprezentarea plastica si usor de interpretat a fiintelor sau obiectelor din realitate. La cina, pastorul se roaga pentru azima si must si cere sa primeasca valoarea sangelui si a trupului Mantuitorului.

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

Daca citesc vechiul testament pacatuiesc? daca eu inteleg asa cum e scris ca doar e cuvantul domnului de ce nu as crede?

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu este gresit sa citesti Vechiul Testament. Avem de invatat multe lucruri si de acolo.Si acolo avem modele de oameni care au umblat cu Dumnezeu si oameni care nu au ascultat de Dumnezeu.La fel de bine putem vedea ca Dumnezeu a fost cu cei credinciosi si le-a venit in ajutor cand au strigat la El.

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

Ieremia 48:10
10Blestemat sa fie cel ce face cu nebagare de seama lucrarea Domnului, blestemat sa fie cel ce îsi opreste sabia de la macel!

| BCoMichael a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Daca esti ateu..atunci de ce te framanta toate lucrurile astea, nu inteleg, tu il negai pe Isuswinking Atunci e adevarat ca in sufletul fiecarui om este sadit instinctul credintei, poate o iei pe calea cea bunawinking

| Allrc24 a răspuns:

Omule unele pasaje trebuie interprette metaforic altele nu.
de exemplu fericirile si decalogul zic clar ce sa faci si ce nu.
alte pasaje sunt insa metaforice, pilde etc.
cand spui "LUATI MANCATI ACESTA ESTE TRUPUL MEU" de exemplu nu inseaman ca trebuie sa iL DEZEMBREZI PE iISUS si sa il mananci bucatica cu bucatica e la mintea cocosului.

| ateuNEGATIV explică (pentru Allrc24):

De ce unele de ce nu toate?

Apache
| Apache a răspuns:

Biblia in primul rand a fost scrisa de oameni ....NU este cuvantul lui Dumnezeu, este interpretarea cuvantului lui Dumnezeu in viziunea oamenilor de acum 2000 de ani!
Biblia este doar o carte cu idei filofice si povesti invechite, neschimbata de prea mult timp!
Sa crezi in Dumnezeu este una. dar sa crezi cuvant cu cuvant ideile dintr-o carte mi se pare aberant!
Biblia ar trebui sa fie interpretata metaforic sa sa fie extras mesajul de baza din ea...
Si credintele trebuie sa se adapteze cu timpul odata si odata

| kriystina19 a răspuns (pentru Apache):

Imi permit sa te contrazis pentru ca cei ce au scris Biblia au scris ceea ce Dumnezeu le dicta normal ca pe vremea aceea nu exista foi si pixuri sau creioane dar scriau cu ce aveau atunci si in limba lor.Mai tarziu sa tradus si sau unit toate partile scrise de mai multi profeti si s-a facut o carte numita Biblia.
In Biblie scrie in multe versete ca pe vremea aceea oameni auzeau vocea lui Dumnezeu mai ales atunci cand era Isus pe pamant Domnul zicea "Acesa este Fiul meu prea iubit in care imi gasesc toata placerea Mea "

Moise ia vazut degetul pe cand a scris cele zece porunci.

Avram ia vazut spatele pentru ca Domnul i-a zis ca daca il lasa sa il vada la fata va muri.

Cu Noe la fel a vorbit de multe ori cand i-a spus sa isi construiasca o corabie pentru ca va da un potop ca sa nimiciasca pe cei desfranati si pacatosi caci nu au vrut sa asculte de Dumnezeu.

Si ceea ce mai scrie este ca " nu se va trece pamantul acesta pana ce nu se va implini tot ce scrie in cartea aceasta "

Răspuns utilizator avertizat
| Făgăraş a răspuns:

Biblia nu trebuie interpretata dupa bunul plac ci dupa cum a interpretat-o Biserica de-a lungul timpului prin Sfintii Parintii! trebuie tinut cont de multe lucruri cand interpretam Scriptura, ex contextul in care se spune acel verset! un exemplu este un citat dintr-un psalm, : " nu este Dumnezeu"! daca am lua asa, am crede ca nu exista Dumnezeu, insa versetul alturat spune: " zise cel nebun in inima sa". si sunt si alte lucuri de care trebuie sa tinem seama! daca vom interpreta dupa bunul plac, ajungem ca fiecare sa aiba o interpretare propie!

| XxLorenaxX a răspuns:

Unele versete pot aveam mai multe intelesuri, Insa daca versetul nu este in contest cu celelalte versete inaintea versetului respectiv. Nu este demn de crezut