| vrelian a întrebat:

Dzeu si Fiul sint una si aceiasi persoana? Ma refer Dzeu si Isus erau tot una? Intreb in sensul in care raspunsul vostru este afirmativ, ce a facut Dzeu in acest timp? Adica de cind s-a nascut si pina cind a murit? Cine a mai condus universul, lumea daca el se ocupa cu treburi lumesti pe Pamint? Sau era doar o parte din el pe Pamint si restul se ocupa de treburile ceresti? Voi cum vedeti situatia asta?

36 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt 3 persoane dar aceeasi fiinta, e taina.

| vrelian explică:

Daca tu ai fi fost asa geniu cum te dai probabil ai fi incercat macar sa dai un raspuns.dar se pare ca te pricepi doar la jigniri si chestii de astea de mahala.du-te si cautama in alta parte ca nu tea invitat careva pe aici sa spui ceva. daca totusi vrei sa participi atunci spune ce ai de spus legat de intrebare si nu de persoane.si despre tine poate oricine spune acelasi lucru.sau poate si mai rau.esti se pare in lipsa de idei sau de rasspunsuri si sa te afli bagat in seama te apusi sa jignesti.esti cam sub prag.du-te, mai cresti si dupa treci pe aici si poate atunci o sa ai ceva de spus.

| vrelian explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu despre ce vorbesti dar cred ca sfatul tau trebuie sa il urmezi chiar tu.se pare ca ai inceput sa vorbesti asa de unul singur si fara noima.pacat de un om care putea face ceva util societatii.mai bine mergi si da cu sapa la tara, fa ceva sa te faci util. daca voiam sa merg la doctor o faceam singur nu trebui sa mi se spuna.ma rog sau la popa unde ma trimiti tu. daca esti asa de satul de apa vietii ai putea sa explici ceva.si nu sa ataci persoanele. daca ai chef raspunde la ce se intreaba. daca nu inchideti gura aia ca faci praf.

| Iulian922 a răspuns:

Dumnezeu nu s-a nascut si a existat.

| vrelian explică (pentru Iulian922):

Vezi ca am spus altceva.citeste cu atentie intrebarea.am spus daca dzeu este tot una cu Isus, si daca asa este, deci doar daca e asa atunci bla bla.deci Isus s-a nascut nu a existat dintotdeauna.la nascut Maria.Isus a fost copil si asa mai departe pina s-a dus la tacsu sus la cucu bau sau unde sa dus.deci eu despre asta vorbeam aici nu despre existente sau ca nu s-a nascut. daca nu s-a nascut atunci cea facut? Maria aia cea nascut un dinozaur sau ce? deci am zis doar in cazukm in care cei doia erau unu si acelasi. daca erau 2 persoane sau entitati diferite atunci nu mai trebuie sa se dea un raspuns, pentru ca intrebarea devenea nula. ceva de genul asta.

| tasmania a răspuns:

Vrelian, exista destule carti pe tema asta. Si ortodoxe si ne-ortodoxe. De ce te necajesti pe forum?
Invatatura ortodoxa despre Treime este asa, succint vorbind: Dumnezeu este o Fiinta in trei Ipostasuri sau Persoane; Fiinta divina este Una singura insa, primita pe de-a intregul si nedespartita de toate cele trei Persoane dumnezeiesti. Citeste, daca esti cu adevarat interesat, o bucatica din Dogmatica Parintelui Staniloaie.