| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E adevarat ca daca faci copii viata ta va continua pe pamant prin ei, iar daca nu faci viata ta s-a incheiat pe pamant?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Omul are o singura viata, o singura judecata, o singura sansa, o singura moarte.
„Fiecare dintre noi va da socoteală despre sine însuşi lui Dumnezeu." — ROMANI 14:12

''Fiul Nu va purta nedreptatea tatălui, şi tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa" (Iezechiel18, 14, 17, 19-20).

Daca faci copii, este devarat ca vei trai prin ei, dar metaforic, retraind clipele copilariei tale prin ei, bucurandu-te de ei si iubindu-i, Dumnezeu ne-a dat posibilitatea sa fim tata, si mama, intelegendu-l chiar mai bine pe Dumnezeu si purtarea Sa de grija, iubirea lui fata de noi.
Dar niciodata un om care a murit, nu va trai prin copiii sai, omul are o singura viata, dupa moarte, biblia spune clar, vine judecata. Cei ce sunt ai Lui Hristos nu mai vin la judecata, pentru ca au acceptat oferta plina de dragoste a Lui Hristos care a pltit datoria pacatelor lor, prin har, nu faptele personale ale lor, si au trait asa cum a spus Hristos, in curatie, ascultand de El.

6 răspunsuri:
| Michael11 a răspuns:

Nu este adevarat. Ce spui tu seamana cu reincarnarea. Orice om e unic. Viata unui om pe pamant se incheie atunci cand acel om moare. Trupul merge in mormant iar sufletul si duhul trec in lumea cealalta. Copilul isi traieste propria viata.

| Octavian199 a răspuns:

Viata incepe pentru ei, nu continua a ta dupa moarte.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Un copac,si tot are nadejde : caci cand este tăiat, odrăslește din nou, si iar da lăstari.
Dar omul când moare, rămâne întins;
omul, când își da sufletul, unde mai este?
Cum pier apele din lacuri, si cum seaca si se usucă râurile, așa se culca si omul nu se mai școală; cat vor fi cerurile, nu se mai deșteaptă si nu se mai scoală din somnul lui. Iov 14/7-10-12

| Algo098 a răspuns:

E adevarat doar pentru existenta omului. Daca nimeni nu ar avea copii, omul dispare.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Nu cumva are legatura cu codul Tora. Eu asa stiam ca daca faci viata ta va continua pe pamant prin ei in generatiile urmatoare.
S-au daca stii ceva poti sa imi spui? pana la urma cu totii vom plati pentru pacatele noastre.